Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
Problemy z trądzikiem przypisuje się najczęściej okresowi dojrzewania, jednak trądzik grudkowy u dorosłych to przypadłość występująca równie często. Zmiany mają umiarkowane natężenie, ale są dość uciążliwe – wyglądają nieestetycznie i długo się goją. Prawidłowe rozpoznanie trądziku to pierwszy krok do przywrócenia skórze fizjologicznej równowagi. Jak pozbyć się trądziku grudkowego?
Spis treści
- Co to jest trądzik grudkowy?
- Rodzaje trądziku grudkowego
- Trądzik grudkowy – przyczyny
- Trądzik grudkowy – leczenie
- Co na trądzik grudkowy? Kosmetyki uzdrowiskowe
Co to jest trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku pospolitego (trądziku młodzieńczego). Najczęściej ujawnia się na twarzy, ale można spotkać się ze zmianami skórnymi także na szyi, dekolcie oraz plecach. Choroba rozpoczyna się od pojawienia się niezapalnych zaskórników i grudek, które powstają na skutek nadmiernej produkcji sebum. Ujścia gruczołów łojowych rozszerzają się, co w dodatku potęguje rogowacenie komórek naskórka. Wykwity przyjmują różne formy. Zamknięte zaskórniki występują się w postaci podskórnych grudek o białym zabarwieniu, natomiast otwarte (potocznie nazywane wągrami) wyglądają jak małe czarne punkty. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego zmiany mogą przerodzić się w wypełnione ropą torbiele.
Rodzaje trądziku grudkowego
To, jak leczyć trądzik grudkowy zależy w dużej mierze od rodzaju występujących wykwitów. Na skórze występują zmiany o mieszanych charakterze, dlatego przed rozpoczęciem kuracji i wdrożeniem pielęgnacji, ważne jest ich dokładne rozpoznanie. Wyróżnia się:
- Trądzik grudkowo-zaskórnikowy – podskórne grudki występują sporadycznie, a przewagę obecnych na skórze wykwitów stanowią zaskórniki. Brak stanu zapalnego.
- Trądzik grudkowo-krostkowy – na skórze pojawiają się zarówno podskórne grudki, jak i krosty wypełnione ropą w wyniku wystąpienia stanu zapalnego.
Trądzik grudkowy – przyczyny
Za główną przyczynę trądziku grudkowego uznaje się nadmiar wydzielanego sebum. To naturalny czynnik nawilżający produkowany przez gruczoły łojowe na skórze. Zwiększone wydzielanie substancji prowadzi do ich zatkania i powstania nieestetycznych zmian, które często swędzą lub bolą.
Nadprodukcja sebum wiąże się często ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku dojrzewania, dlatego potocznie mówi się o trądziku młodzieńczym. Zaburzenia hormonalne mogą jednak nastąpić w każdym wieku, przyczyniając się do wzmożonej produkcji łoju i ujawnienia się trądziku grudkowego. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wywołanie choroby to:
- nieodpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej,
- stres i chroniczne zmęczenie,
- zła dieta,
- zanieczyszczenie powietrza.
Trądzik grudkowy – leczenie
Leczenie trądziku grudkowego wymaga konsultacji z dermatologiem. Dobrze dobrane preparaty lecznicze złagodzą przebieg dolegliwości i przywrócą skórze równowagę, zapobiegając powstawaniu nowych zmian. Przy farmakologicznym leczeniu trądziku grudkowego kurację zaczyna się najczęściej od preparatów stosowanych miejscowo, które służą odblokowaniu zatkanych ujść gruczołów łojowych i wykazują działanie złuszczające. W przypadku braku widocznych efektów specjalista indywidualnie dobiera dalszy przebieg leczenia (przeważnie z wykorzystaniem antybiotyków lub retinoidów).
Co na trądzik grudkowy? Kosmetyki uzdrowiskowe
Pomocne w walce z niedoskonałościami są również kosmetyki uzdrowiskowe. Co dobrego na trądzik grudkowy można znaleźć wśród produktów linii Dr Duda? Seria kosmetyków na trądzik Acne-Mineral (żel do pielęgnacji cery trądzikowej i krem na trądzik grudkowy lub o innym charakterze) to preparaty uzdrowiskowe o bogatym składzie, które wykazują działanie regenerujące i dostarczają skórze cennych mikro- i makroelementów. Dobroczynne właściwości przypisuje się obecności substancji aktywnych:
- Wody siarczkowej – ma działanie pielęgnacyjne i keratolityczne. Normalizuje wydzielanie łoju, pobudza mikrokrążenie i stymuluje naskórek do odbudowy.
- Soli jodkowo-bromkowo-wapniowo-magnezowej – działa odświeżająco, oczyszczająco, ujędrnia i regeneruje skórę. Jest bogactwem cennych minerałów, które nadają skórze blask i poprawiają jej ogólną kondycję. Znajduje się zarówno w kremie, jak i żelu Acne-Mineral.
- Naturalne olejki – działają antyseptycznie, łagodząco i regenerująco. Przeciwtrądzikowy Krem Acne-Mineral Dr Duda zawiera mnóstwo olejków, m.in.: olejek z lawendy, olejek z zielonej herbaty, olejek ze słodkich migdałów, olejek z nasion baobabu, olej Moringa oraz olejek z wiesiołka.
- Mentol – trądzik to nie tylko nieestetyczne zmiany. Nieprzyjemne uczucie bólu i świądu minimalizuje mentol. Znajduje się on w beztłuszczowym żelu Acne Mineral, który warto wykorzystać do mycia twarzy przy trądziku grudkowym. Żel wystarczy nałożyć na cerę i po kilku minutach spłukać wodą.
Artykuły o podobnej tematyce co trądzik grudkowy:
- Czym jest trądzik pospolity?
- Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku?
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Co na trądzik młodzieńczy?
- Co na trądzik różowaty?
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Jak pozbyć się trądziku na plecach?
- Domowe sposoby na trądzik