Nadmierne wydzielanie sebum na twarzy – jak je ograniczyć?
Wzmożone wydzielanie sebum zwykle dotyczy osób posiadających cerę mieszaną, cerę tłustą lub cerę trądzikową. Objawia się nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, szczególnie w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Oprócz tłustej powłoki na skórze mogą pojawiać się zmiany trądzikowe, rozszerzone pory, zaskórniki i grudki. Taka skóra jest zwykle grubsza i bardziej odporna od innych rodzajów cery, jednak wymaga dużo uwagi i świadomej pielęgnacji.
Nadmierne wydzielanie sebum – czym jest sebum?
Sebum to wydzielina gruczołów łojowych naturalnie występująca na całej powierzchni skóry, poza wewnętrznymi stronami dłoni i stóp. Najwięcej sebum wydziela skóra twarzy, głowy, klatki piersiowej i pleców.
Sebum pełni funkcje ochronne, zapewnia miękkość skóry i zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki wydzielaniu łoju nasza skóra utrzymuje odpowiednie pH i zapobiega utracie wilgoci. Z czego składa się sebum? Ten lepki płyn zawiera m.in. trójglicerydy, woski, skwalen, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe i węglowodory.
Czym objawia się wzmożona produkcja sebum?
Do najbardziej widocznych objawów należy nieestetyczne błyszczenie się skóry, które pojawia się w krótkim czasie po umyciu twarzy. Stosując test mycia, można sprawdzić, czy zmagamy się z problemem nadmiernego przetłuszczania skóry i wydzielania sebum. Wystarczy umyć twarz ulubionym produktem i osuszyć ręcznikiem, nie nakładając innych kosmetyków. Jeśli po upływie kilkunastu minut skóra zaczyna wydzielać duże ilości sebum, to prawdopodobnie jest to typ tłusty lub mieszany.
Przetłuszczająca się cera to także idealne środowisko do rozwoju bakterii. W wyniku nadmiernego wydzielania sebum może dojść do zatkania ujść gruczołów łojowych, co powoduje powstawanie wyprysków, zmian trądzikowych czy zmian zapalnych. Plusem przetłuszczającej się cery jest lepsza ochrona przed czynnikami chorobotwórczymi i atmosferycznymi, a także spowolniony proces starzenia się skóry. Sebum jest produkowane również w skórze głowy, jego wzmożona ilość może objawiać się szybszym przetłuszczaniem włosów u nasady i potrzebą ich częstego mycia.
Nadmierne wydzielanie sebum – przyczyny
Główną przyczyną błyszczenia się skóry jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Często związane jest to z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, np. w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy.
Nadmierne wydzielanie sebum na twarzy jest również uwarunkowane genetycznie. Skórę mieszaną lub tłustą możemy odziedziczyć po najbliższych członkach rodziny. Do przyczyn nadmiernego wydzielania sebum możemy zaliczyć także niewłaściwą pielęgnację, np. stosowanie mocnych peelingów lub kosmetyków uszkadzających barierę hydrolipidową skóry. W okresie letnim problem przetłuszczającej się skóry zwykle się nasila, co związane jest z wysoką temperaturą otoczenia. Duży wpływ na wygląd skóry ma także dieta i styl życia. Niedobory witamin (A, B2, B6, C), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, picie mocnej kawy i herbaty czy jedzenie pikantnych potraw mogą zwiększać produkcję sebum.
Jakie hormony regulują wydzielanie łoju?
- Estrogen – ma działanie nawilżające, uelastycznia naskórek i wspomaga produkcję włókien kolagenowo-elastynowych, hamuje wydzielanie sebum
- Progesteron i prolaktyna – działają pobudzająco na produkcję sebum
- Hormony tarczycy – w przypadku nadczynności tarczycy skóra produkuje nadmierne ilości sebum, w przypadku niedoczynności skóra jest przesuszona
- Androgeny (m.in. testosteron, dihydrotestosteron i androstendion) – stymulują gruczoły łojowe do produkcji sebum
Jak ograniczyć wydzielanie sebum?
Oprócz prawidłowej diety i zrezygnowania z używek ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Częstym błędem w pielęgnacji przetłuszczającej się cery jest chęć jej zmatowienia za wszelką cenę. Stosowanie agresywnych produktów np. na bazie alkoholu może jednak nasilić problem.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum za pomocą kosmetyków?
Przede wszystkim codziennie należy zadbać o dokładny demakijaż twarzy, ponieważ tłusta skóra przyciąga dużą ilość zanieczyszczeń z powietrza.
Kolejnym krokiem jest oczyszczanie. Buskie mydło siarczkowe w płynie delikatnie myje skórę, nie niszcząc jej naturalnej bariery ochronnej.
Do odświeżenia w ciągu dnia świetnie sprawdzi się Biosiarczkowa Mgiełka do Twarzy i ciała. Zawiera składniki aktywne, takie jak woda siarczkowa-siarkowodorowa, sok z aloesu i sok z mocznika. Szybko się wchłania, pozostawiając uczucie oczyszczonej i nawilżonej skóry.
Krem regulujący wydzielanie sebum powinien nawilżać skórę bez jej nadmiernego przetłuszczenia. Buski Krem Siarczkowy z wit. A+E zmiękcza skórę i dostarcza jej niezbędnych witamin i minerałów. Dociera do głębokich warstw naskórka i zapobiega utracie wody. Posiada delikatną, peelingującą konsystencję.
Skóra przetłuszczająca się ze skłonnością do zmian trądzikowych potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji. Warto wypróbować dedykowaną linię kosmetyków Acnekosmetyki Dr Duda, które oprócz regulacji wydzielania sebum, wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.