Łuszczyca krostkowa – czym jest? Objawy, leczenie i pielęgnacja domowa
Łuszczyca krostkowa, inaczej krostkowica, to rzadka forma łuszczycy, charakteryzująca się obecnością na skórze pęcherzy wypełnionych ropą. Czym dokładnie jest ta choroba, jakie są jej objawy, metody leczenia oraz wskazania do stosowania terapii? Poznaj najczęstsze przyczyny łuszczycy krostkowej oraz dowiedz się, jak dbać o skórę dotkniętą chorobą i jakie kosmetyki wybrać, aby złagodzić objawy.
Łuszczyca krostkowa – charakterystyka i objawy?
Łuszczyca krostkowa, nazywana również krostkowicą, to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się zaognionymi wykwitami z treścią ropną, zawierającymi białe krwinki. W zależności od umiejscowienia wykwitów i nasilenia choroby możemy wyróżnić łuszczycę krostkową ograniczoną oraz uogólnioną.
Łuszczyca krostkowa ograniczona
Łuszczyca krostkowa ograniczona występuje zazwyczaj na kończynach, a konkretniej na dłoniach oraz podeszwach stóp. Jest to choroba skóry o średnim stopniu nasilenia. W jej przypadku możliwe jest leczenie ambulatoryjne wspomagane odpowiednio dobraną pielęgnacją domową.
Łuszczyca krostkowa uogólniona
Łuszczyca krostkowa uogólniona to natomiast ciężka odmiana tej choroby, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. W jej przypadku ropne wykwity pokrywają niemal całe ciało. Często towarzyszą jej także dodatkowe objawy takie jak bóle głowy, gorączka, nudności oraz bóle stawów. Łuszczyca krostkowa o charakterze uogólnionym wymaga natychmiastowej hospitalizacji – nieleczona może doprowadzić między innymi do sepsy oraz innych poważnych powikłań.
Łuszczyca krostkowa – jakie są jej przyczyny?
Przyczyn wystąpienia łuszczycy krostkowej jest wiele, jednak do najczęstszych zaliczane są te o podłożu genetycznym oraz związane z nieprawidłową pracą układu odpornościowego.
Należy jednak podkreślić, że czynniki środowiskowe, a w szczególności długotrwały stres, niezdrowa dieta, palenie papierosów i inne używki mają wpływ na uaktywnienie się choroby lub nasilenie objawów. Na pogorszenie stanu skóry zaatakowanej przez łuszczycę krostkową wpływają także wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne takie jak zadrapania oraz zbyt częste sięganie po leki przeciwzapalne.
Leczenie łuszczycy krostkowej
Podstawę leczenie łuszczycy krostkowej stanowi farmakoterapia – zarówno postępowanie miejscowe, jak i ogólne. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie podejmować się próby leczenia łuszczycy na własną rękę. Zmiany skórne spowodowane przez chorobę powinien obejrzeć lekarz specjalista, który będzie w stanie zaproponować dalsze badania, a także wdrożyć odpowiednie leczenie.
Chorym na krostkowicę zazwyczaj podaje się retinoidy, cygnolinę, a także glikokortykosteroidy. W trudnych przypadkach, a w szczególności kiedy mamy do czynienia z łuszczycą krostkową uogólnioną, konieczna jest również antybiotykoterapia.
Łuszczyca krostkowa a domowa pielęgnacja skóry
Doskonałym wsparciem w procesie leczenia łuszczycy krostkowej jest prawidłowa pielęgnacja skóry w domowym zaciszu. Jak możesz skutecznie zadbać o swoją skórę dzięki świadomej pielęgnacji?
Po pierwsze, jeśli zmagasz się z bolesnymi zmianami spowodowanymi chorobą, unikaj drogeryjnych kosmetyków – mogą one spowodować znaczne pogorszenie kondycji Twojej skóry. Znacznie lepszym wyborem będą dermokosmetyki o działaniu nawilżającym oraz złuszczającym.
Dermokosmetyki to nic innego, jak produkty pielęgnacyjne, które w swoim składzie mają aktywne biologicznie substancje. Używaj takich kosmetyków każdego dnia, aby dodatkowo zadbać o skórę dotkniętą zmianami łuszczycowymi. Pamiętaj, aby Twoja rutyna pielęgnacyjna obejmowała mycie całego ciała odpowiednio dobranym żelem lub emulsją myjącą, a także dokładne nawilżanie, które ukoi Twoją skórę.
Doskonałym wyborem dla osób zmagających się z łuszczycą krostkową są kosmetyki Dr Duda z wodą siarczkową. Kosmetyki te wykazują wyjątkowo silne działanie pielęgnacyjne i regeneracyjne.
Przeczytaj także nasz artykuł: Domowe sposoby na łuszczycę – jak łagodzić objawy?