Co na trądzik młodzieńczy?


Trądzik młodzieńczy dotyka prawie 95% nastolatków. Nie u wszystkich jednak przebiega w tym samym nasileniu. Stany zapalne, grudki i czyraki są dla młodych ludzi powodem do wstydu. Nic dziwnego więc, że oni oraz ich opiekunowie stale szukają środków, które pomogą w leczeniu trądziku młodzieńczego. Co jest dobre na trądzik młodzieńczy i jak go zwalczać? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!
Co to jest trądzik młodzieńczy? – Rodzaje trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy to problem skórny pojawiające się w okresie pokwitania. Jest on związany z burzą hormonalną, która toczy się w dorastającym organizmie. Wypryski pojawiają się zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt, chociaż to u chłopców jest częściej zauważalny silniejszy przebieg choroby. Występują nie tylko na twarzy, ale również na czole, plecach i dekolcie.
Rodzaj zmian skórnych w trądziku młodzieńczym może przyjąć następujące formy:
- zaskórniki,
- grudki,
- krosty,
- oraz guzki i torbiele.
Badania pokazują, że chociaż u większości młodych ludzi można zaobserwować zmiany skórne będące trądzikiem młodzieńczym, 14% do 36% z nich wymaga leczenia specjalistycznego.
Jak powstaje trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy występuje u osób w okresie dojrzewania. Jest to choroba zapalna skóry, której przyczyną jest nadmierna produkcja łoju i stan zapalny mieszków włosowych. U osób młodych, nasilenie trądziku młodzieńczego występuje z powodu wzmożonego wydzielania hormonów, co jest normalnym zjawiskiem w tym czasie. W wyniku dochodzi do zablokowania przewodów gruczołów łojowych.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
Zmiany trądzikowe w okresie dojrzewania to zjawisko dosyć powszechne, za które w dużym stopniu odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w młodym organizmie.
Niemniej jednak, jako główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego uznaje się:
- zaburzenie produkcji łoju i stan zapalny mieszków włosowych,
- rozwój i namnażanie się bakterii znajdujących się w gruczołach łojowych,
- oraz czynniki genetyczne.
Wierzy się, że to jednak czynniki genetyczne są tu głównym elementem zmiennym stanowiącym o silnym natężeniu zmian trądzikowych, co szczególnie utożsamia się z przebiegiem trądziku młodzieńczego u matki.
Ile trwa i kiedy znika trądzik młodzieńczy?
Ile trwa trądzik młodzieńczy? Kiedy znika? To zależy. Objawy trądziku młodzieńczego pojawiają się w innym wieku u kobiet i w innym u mężczyzn. Jest to związane z wcześniejszym wkroczeniem w okres dojrzewania dziewcząt i przyjmuje się, że pierwsze zmiany skórne mogą wystąpić u nich już w wieku 9 lat. U chłopców powstawanie trądziku młodzieńczego datuje się trochę później — dopiero na 11 rok życia.
Trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania i trwa około 4 do 6 lat. Niestety choroba nie zawsze ustępuje i niektóre osoby dotknięte trądzikiem młodzieńczym dalej borykają się z problemami skórnymi w wieku dorosłym.
Więcej na temat trądziku u dorosłych możesz przeczytać w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu.
Leczenie trądziku młodzieńczego
W leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się zabiegi miejscowe oraz ogólne, co jest zależne od typu i nasilenia zmian skórnych. Inaczej podchodzi się do leczenia zmian zaskórnikowych, a inaczej do tych w typie krost.
Leczenie trądziku młodzieńczego może przebiegać w sposób miejscowy lub ogólny z użyciem środków doustnych. Prawidłowa diagnoza jest niezbędna, aby leczenie trądziku młodzieńczego było skuteczne, dlatego warto udać się do specjalisty, który zaleci prawidłowe preparaty.
Co na trądzik młodzieńczy? – domowe sposoby
Co jest dobre na trądzik młodzieńczy? W przypadku silnych stanów zapalnych należy udać się po specjalistyczną pomoc, jednak istnieją zarówno czynniki zaostrzające jak i te łagodzące występowanie zmian trądzikowych.
Do czynników łagodzących trądzik młodzieńczy zalicza się:
- stosowanie środków antykoncepcyjnych (trzeba jednak pamiętać, że nie jest to forma leczenia trądziku młodzieńczego!),
- dietę bogatą w ryby (kwasy omega-3),
- oraz spożywanie dużej ilości owoców i warzyw bogatych w błonnik.
Natomiast czynniki uznawane za te zaostrzające przebieg trądziku młodzieńczego to:
- spożywanie produktów zawierających cukry proste, np. czekolady,
- tłuste potrawy i duże ilości tłuszczu w diecie,
- czynniki hormonalne (nasilenie objawów przed miesiączką),
- stosowanie niektórych leków, np. hormony anaboliczne, barbiturany,
- ciężkie i zapychające kosmetyki przyczyniające się do powstawania zaskórników,
- oraz nadmierny stres.
Podstawą walki z trądzikiem młodzieńczym jest higiena. Stan zapalny skóry spowodowany jest przez bakterie. Dlatego ważne jest regularne pranie ubrań, pościeli i ręczników oraz oduczenie się drapania zmian i ciągłego dotykania dłońmi twarzy.
Co pomaga na trądzik młodzieńczy spośród produktów, które masz w domu? Cenne w walce z trądzikiem staną się z pewnością napary ziołowe. Odwar z rumianku, nagietka lipy lub żywokostu powinien złagodzić podrażnienia. Dobrym pomysłem będzie także pielęgnacja skóry naturalnym sokiem z aloesu, sokiem z ogórka albo nałożenie na twarz maseczki z płatków owsianych
Co stosować na trądzik młodzieńczy? – Kosmetyki na trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy to dolegliwość, którą warto skonsultować z dermatologiem. Lekarz oceni nasilenie problemu i w miarę konieczności zaleci odpowiednią terapię. Przy problemach skórnych bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja.
Co jest dobre na trądzik młodzieńczy? Odpowiednie mycie twarzy. Podstawą przeciwdziałania wypryskom jest rezygnacja z wody i mydła na rzecz żelu do twarzy. Dobrze tutaj sprawdzą się kosmetyki uzdrowiskowe z wodą siarczkową. Polecamy zwłaszcza chłodzący żel Acne – Mineral Dr Duda.
Kolejnym krokiem do zdrowej cery jest dobry krem przeciw wypryskom. Tu sprawdzi się Krem Acne – Mineral do skóry trądzikowej, który delikatnie pielęgnuje naskórek, wspomaga oczyszczanie porów i pobudza regenerację. W jego składzie, oprócz wody siarczkowej, można znaleźć sól jodkowo-wapniowo-magnezową oraz liczne olejki roślinne.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Czym jest trądzik pospolity?
- Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku?
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Co na trądzik różowaty?
- Domowe sposoby na trądzik
- Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Jak pozbyć się trądziku na plecach?