Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Zmiany trądzikowe na plecach to problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przez niego wstydzimy się chodzić na basen, rozbierać nad jeziorem, a nastolatkowie mają kompleksy w czasie przebierania się na lekcję wychowania fizycznego. Skąd biorą się nieestetyczne pryszcze na plecach? Jak pozbyć się trądziku na plecach? Dowiedz się tego czytając nasz artykuł!
Jak wygląda trądzik na plecach?
Trądzik na plecach może wyglądać nieestetycznie i powodować dyskomfort. Duże, zaognione pryszcze wywołują ból, zwłaszcza w kontakcie z odzieżą czy pod naciskiem. Dolegliwość ta nasila się nie tylko pod dotykiem, ale także w momencie, gdy opieramy zmienioną skórę o ścianę czy krzesło.
Głównym obszarem występowanie pryszczy zlokalizowanych w tej okolicy ciała są:
- górna część pleców,
- barki
- oraz ramiona.
Trądzik na plecach — przyczyny
Przyczyny trądziku na plecach mogą być bardzo różne. Mechanizm pojawiania się pryszczy na plecach jest taki sam, jak w przypadku trądziku na twarzy. Zmiany trądzikowe na górnej części pleców pojawiają się zwykle u osób cierpiących na trądzik pospolity.
Generalnie, ich występowanie związane jest z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły skóry, ale wymienia się również takie czynniki jak:
- zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania i nie tylko,
- nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
- niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki,
- nadmierny stres,
- nieodpowiednia dieta i spożywanie przetworzonej żywności,
- oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów, które mogą podrażniać skórę.
Zazwyczaj zmiany trądzikowe na plecach mają podłoże hormonalne. Zdarza się jednak także, że ich przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja. Szkodliwe bywa zwłaszcza stosowanie kosmetyków do włosów, które podrażniają skórę na ramionach i tym samym aktywują stany zapalne.
Trądzik na plecach — domowe sposoby
Odpowiednie leczenie pryszczy na plecach warto jest przede wszystkim skonsultować ze specjalistą, jednak można spróbować wspomóc ten proces domowymi sposobami i właściwymi nawykami.
Oto kilka wskazówek na temat tego jak wykorzystać domowe sposoby, by skutecznie walczyć z trądzikiem na plecach:
- Unikaj bezpośredniego wystawienia na słońce i opalania.
- Nie dopuszczaj do nadmiernego wysuszenia skóry.
- Zadbaj o luźniejszy i bardziej przewiewny strój, który pozwoli na lepszy przepływ powietrza.
- Postaw na zdrową dietę — zrezygnuj ze słodyczy, przetworzonej i ostrej żywności, słodkich napojów oraz alkoholu.
- Nie dotykaj pryszczy na plecach — rozdrapywanie i wyciskanie zmian trądzikowych może prowadzić do pogorszenia stanów zapalnych i powstawania blizn po trądziku na plecach.
Kosmetyki na trądzik na plecach
Co stosować na trądzik na plecach? W walce z trądzikiem pomocne stają się zabiegi uzdrowiskowe. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość, by spędzić kilka dni, a nawet tygodni korzystając z dobrodziejstw wód mineralnych i zabiegów fizjoterapeutycznych. Warto pamiętać jednak o odpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej.
Na szczęście z Kosmetykami Dr Duda, to co najlepsze w uzdrowisku, może znaleźć się w Twojej łazience. Jak pozbyć się trądziku z pleców z ich pomocą? Kosmetyki na trądzik z linii Acne kosmetyki – Krem i Żel Acne Mineral mają starannie opracowany skład, który został stworzony z myślą o usunięciu przyczyn trądziku i łagodzeniu jego następstw.
Żel do mycia (żel Acne – Mineral) oraz krem na trądzik na plecach zawierają uzdrowiskową wodę siarczkową, oraz naturalne oleje, a nawet substancje chłodzące.
Trądzik na plecach — podsumowanie
Występowanie zmian trądzikowych na plecach to uciążliwa przypadłość, która często powoduje dyskomfort. Przyczyny powstawania pryszczy mogą być przeróżne, jednak zazwyczaj wskazuje się na zmiany hormonalne i zwiększoną produkcję łoju. Wiele osób zastanawia się nad tym jak szybko wyleczyć trądzik na plecach, jednak jest to proces złożony, który wymaga czasu i cierpliwości.
W ciężkich postaciach trądziku należy skorzystać z pomocy specjalisty i porady lekarskiej, ale bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja domowa, który może być idealnym uzupełnieniem leczenia specjalistycznego.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Czym jest trądzik pospolity?
- Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku?
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Co na trądzik młodzieńczy?
- Co na trądzik różowaty?
- Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Domowe sposoby na trądzik