Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik to powszechna, przewlekła choroba dermatologiczna związana z zaburzeniami pracy aparatu włosowo-łojowego. Ta przypadłość zwykle dotyczy osób w okresie dojrzewania, ale coraz częściej zmagają się z nią również osoby dorosłe. Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do konkretnego rodzaju trądziku.
Cera trądzikowa – charakterystyka
Jednym z rodzajów trądziku jest trądzik młodzieńczy. Dotyczy młodych osób, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych związanych z okresem dojrzewania. W wyniku nadmiernej produkcji sebum zatykają się ujścia gruczołów łojowych, co tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. W konsekwencji tworzą się zmiany skórne, takie jak zaskórniki otwarte lub zaskórniki zamknięte, wypryski, podskórne grudki (trądzik grudkowy). Zmiany te mogą mieć charakter zapalny, często są bolesne i szybko się rozprzestrzeniają.
Innym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty, który zwykle pojawia się u osób dorosłych, częściej u kobiet. Ten rodzaj trądziku u dorosłych objawia się silnym zaczerwienieniem skóry, mogą też występować zmiany grudkowo-krostkowe. Do przyczyn trądziku różowatego zaliczamy predyspozycje genetyczne, zaburzenia naczyniowo-ruchowe oraz zmiany hormonalne. Objawom skórnym może towarzyszyć uporczywy świąd i pieczenie. W zaawansowanym stopniu choroby tworzą się trudne do usunięcia zmiany przerostowe.
Cera trądzikowa – czego unikać?
Jak dbać o cerę trądzikową, aby nie zaostrzać objawów? W przypadku chorób skóry bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwa dieta, która powinna być bogata w witaminy (A, E, B), cynk, żelazo, błonnik, czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Bezwzględnie należy unikać wysoko przetworzonej żywności, takiej jak fast-foody i dania typu instant. Niewskazane są także duże ilości nabiału, ostre przyprawy i potrawy o wysokim indeksie glikemicznym.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium także mogą zaostrzać objawy skórne. Jeśli na twarzy pojawią się ropne wypryski, nie powinno się ich samodzielnie wyciskać, ani nakładać dużej ilości makijażu.
Sprawdź, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta w leczeniu trądziku!
Cera trądzikowa – jak leczyć?
Oprócz właściwej diety i domowej pielęgnacji istnieją bardziej zaawansowane metody leczenia trądziku. Jak poprawić stan cery trądzikowej za pomocą zabiegów kosmetycznych? Przede wszystkim zabiegi na cerę trądzikową muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju schorzenia i wykonane w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Przy trądziku młodzieńczym sprawdzą się zabiegi z kwasami, np. migdałowym, glikolowym, salicylowym. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne i regulują nadmierne wydzielanie sebum. U osób z trądzikiem różowatym polecana jest laseroterapia. Efektem zabiegu jest redukcja rumienia, zmniejszenie rozszerzonych naczynek i ogólne wygładzenie skóry.
Jak zadbać o cerę trądzikową?
Przy cerze trądzikowej ważne jest dbanie nie tylko o skórę, ale także o higienę przedmiotów, które mają z nią styczność. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu akcesoriów do makijażu i pielęgnacji – pędzli, gąbeczek, masażerów – oraz częstym zmienianiu pościeli i ręczników, na których gromadzą się duże ilości bakterii. Zdecydowanie trzeba unikać nadmiernego dotykania twarzy, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zmian skórnych. Przy cerze trądzikowej warto postawić na odpowiednie leczenie i pielęgnację, zamiast maskowania problemu makijażem.
Naturalne kosmetyki do cery trądzikowej
Cera trądzikowa jest skłonna do podrażnień i łatwo pogorszyć jej stan nieodpowiednią pielęgnacją. Produkty do cery trądzikowej powinny mieć działanie przeciwzapalne, łagodzące i regulujące wydzielanie sebum. Warto wypróbować kosmetyki ma bazie naturalnych składników, które oprócz walki z trądzikiem, wyciszają skórę i zmniejszają ryzyko alergii na produkt.
Substancje aktywne pomocne w leczeniu trądziku to np.:
- woda siarczkowa,
- naturalne olejki,
- czy witamina A i C.
Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku
- Krok 1. Oczyszczanie cery trądzikowej. Żel Acne-Mineral łagodnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, bez naruszenia warstwy lipidowej. Zawarta w nim woda siarczkowa ma właściwości antybakteryjne, złuszczające i przeciwzapalne. Łagodzi zaczerwienienie skóry i delikatnie chłodzi, przynosząc ulgę podrażnionej cerze.
- Krok 2. Złuszczanie. Klasyczne peelingi do twarzy mogą podrażnić skórę i zaostrzyć przebieg choroby. Lepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które są o wiele delikatniejsze, lub peelingi z użyciem kwasów.
- Krok 3. Nawilżenie cery trądzikowej. Skóra trądzikowa, jak każda inna, potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jaki krem do cery trądzikowej wybrać, żeby jednocześnie nawilżyć skórę i złagodzić objawy chorobowe? Krem do cery trądzikowej Acne-Mineral redukuje ilość zaskórników i krostek, zmniejsza wydzielanie łoju oraz łagodzi zaczerwienienia i blizny. Zawarte w nim olejki – naturalny olej z nasion baobabu, olej lawendowy, olej Moringa, olejek z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów, olejek z drzewa herbacianego– wykazują działanie antyseptyczne, nawilżające i zmiękczające skórę.