Trądzik różowaty – jak wygląda pielęgnacja cery przy niedoskonałościach?


Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym wymaga zmiany dotychczasowego sposobu oczyszczania twarzy, a także stosowanych kosmetyków. Błędem może być używanie preparatów przeznaczonych do walki z trądzikiem pospolitym, ponieważ są to dwa różne rodzaje choroby, do których należy podejść holistycznie. Znaczenia ma również zmiana stylu życia i ograniczenie złych nawyków. Jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty – czym się objawia?
Właściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym może zdziałać wiele dobrego w procesie przywracania jej fizjologicznej równowagi. Przed wyborem tego, jakie kosmetyki warto uwzględnić w rutynie pielęgnacyjnej, poznaj lepiej problem, z którym się zmagasz. Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to choroba skóry o przewlekłym podłożu, która charakteryzuje się występowaniem zmian przyjmujących postać krost lub grudek, głównie na twarzy w wyniku nadmiernej reaktywności naczyń. W rozwoju trądziku różowatego wyróżnia się kilka etapów, które mogą być istotne przy doborze kosmetyków. Najłagodniejszą formą jest pojawienie się rumienia przejściowego, który na skutek czynników zewnętrznych, takich jak: zmienne temperatury, promienie UV, suchość, jak i wzmożony wysiłek może przyjąć formę rumienia utrwalonego, czyli erytrozy. W kolejnych stadiach rozwoju wyróżnia się m.in.: trądzik grudkowo-krostkowy, jak i etap przerostowy.
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym – od czego zacząć?
Wystąpienie trądziku różowatego z reguły nie jest problemem wynikającym z nieodpowiedniej pielęgnacji czy stosowania źle dobranych kosmetyków, choć częściowo te czynniki mogą zaostrzać przebieg choroby. Powstawaniu zmian skórnych towarzyszy duży stres, korzystanie z używek, zaburzenia hormonalne, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, źle dobrane leki, jak i nadmierny wysiłek fizyczny.
Jeśli chcesz zadbać o cerę z trądzikiem różowatym, zacznij od zmiany stylu życia. Zacznij się zdrowo odżywiać i wprowadź do jadłospisu zbilansowane posiłki, zrezygnuj z nałogów, a także wszelkich zmian temperatur w Twoim otoczeniu. Niewskazane są gorące kąpiele, wizyty w saunie, a nawet spożywanie pikantnych przypraw, mocnej kawy i herbaty.
Cera z trądzikiem różowatym – pielęgnacja wstępna
Przy cerze z trądzikiem różowatym nie można pominąć etapu oczyszczania cery – zarówno z pozostałości dziennego makijażu, jak i innych zanieczyszczeń, które w ciągu dnia gromadzą się na powierzchni skóry. Pamiętaj, że w większości przypadków cera osób dotkniętych schorzeniem jest wrażliwa, naczynkowa, a często – ze skłonnością do wysuszania. W związku z tym na tym etapie pielęgnacji warto sięgnąć po preparaty, które w składzie nie mają alkoholu. Do mycia twarzy warto wybierać kosmetyki o delikatnym działaniu, najlepiej na bazie naturalnych substancji, które są bogactwem składników o właściwościach przeciwzapalnych. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę wody – stosuj letnie kąpiele, a twarz wytrzyj we fragment czystego ręcznika papierowego.
Trądzik różowaty – pielęgnacja skóry właściwa
Poza oczyszczaniem cery warto również zadbać o właściwy stopień nawilżenia, jak i odbudowę stanu naskórka. W pielęgnacji twarzy z trądzikiem różowatym postaw na kremy, które odpowiadają za wyciszanie obecnych stanów zapalnych, łagodzenie podrażnień i nawilżenie. Do codziennego stosowania bardzo dobrze sprawdzają się kosmetyki na bazie wody siarczkowej. Są one w pełni bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane przy występowaniu dermatoz – wyciszają obecne stany zapalne, odżywiają osłabioną skórę i przywracają jej elastyczność.
Czego unikać przy trądziku różowatym?
Nagłe zmiany temperatury mogą nasilać objawy trądziku różowatego. Stosuj ochronę przed mrozem zimą i unikaj nadmiernego nagrzewania się latem. Pamiętaj również o zabezpieczeniu cery kremem z filtrem UV przed wyjściem z domu. Choć aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia, nadmierny wysiłek może wywołać zaostrzenie objawów trądziku różowatego. Staraj się trenować w chłodniejszym otoczeniu i unikaj przeforsowania.
Pamiętaj, że każda osoba jest inna i to, co przynosi rezultaty jednej osobie, niekoniecznie zawsze sprawdzi się u Ciebie. Ważne jest, aby obserwować cerę, jej reakcje i dostosowywać pielęgnację oraz styl życia do własnych potrzeb. Jeśli objawy są silne lub uporczywe, warto skonsultować się z dermatologiem.