Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest najczęstszą chorobą dermatologiczną u ludzi młodych i dotyczy większości osób w wieku dojrzewania. Jest to choroba skóry, która jest znana od bardzo dawna, bo opisywali ją już Arystoteles (IV w p.n.e.) i Pliniusz (I w n.e.).
Co to jest trądzik pospolity?
Nazwa choroby „acne” powstała na skutek błędu pisarskiego i zamiany litery „m” wyrazu „acme” w literę „n”. Błąd ten popełniono ponad tysiąc lat temu, w czasie przepisywania Księgi Aetios, w której mianem „acme” (szczyt, wierzchołek) określono kształt występujących w trądziku pospolitym wykwitów chorobowych.
Trądzik pospolity jest stanem zapalnym aparatu gruczołu łojowego i mieszka włosowego o przewlekłym przebiegu, które to zmiany skórne umiejscawiają się na skórze twarzy, karku, górnej części ramion, piersi i pleców. Skóra taka, objęta zmianami ma wygląd „skóry tłustej”, ponieważ dochodzi do nadczynności wydzielniczej gruczołów łojowych i powlekania się na jej powierzchni łoju skórnego.
Trądzik pospolity to schorzenie, które spowodowane jest infekcją mieszków włosowych i gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze. Jako schorzenie wymaga leczenia. Kosmetyki mogą znacząco wpłynąć na efekty tego leczenia poprzez jego wspieranie i wzmacnianie. Sama pielęgnacja skóry jednak nie rozwiążą problemu, bo jej zadaniem jest głównie kosmetyka.
Problemy z trądzikiem tylko u młodych?
Charakterystyczne jest to, że trądzik pojawia się głównie wśród osób młodych, dorastających. To naturalne. Trądzik pospolity mogą powodować hormony, silne zmiany, które zachodzą w okresie dojrzewania czy też stres, z którym okres młodości również się wiąże.
Nie oznacza to jednak, że trądzik dotyka wyłącznie nastolatków. Obecnie obserwuje się, że coraz więcej osób po dwudziestym i trzydziestym roku życia cierpi z powodu trądziku wieku dorosłego. Mogą tu mieć znaczenie zmiany hormonalne – szczególnie jeżeli gospodarka ta jest z jakichś przyczyn zaburzona.
Duże znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych mają:
- stres,
- nieodpowiednia dieta,
- uwarunkowania genetyczne,
- i źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy.
Jak powstaje trądzik? – Przyczyny trądziku pospolitego
Wiele osób zadaje sobie pytanie: od czego jest trądzik? Trądzik pospolity ma dość złożony mechanizm tworzenia się zmian skórnych, na który składają się:
- wzmożona produkcja łoju, zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych prowadzące w końcowym efekcie do ich zamknięcia i powstawania elementów zastoinowych, czyli otwartych i zamkniętych zaskórników. Zamknięte nie mogą się oczyszczać ani w sposób naturalny, ani podczas codziennej higieny. Dochodzi do namnażania się bakterii, a te prowadzą do zakażenia i infekcji.
- w powyższych zaskórnikach panują bardzo korzystne warunki dla rozwoju flory beztlenowej prowadzące z kolei do rozwoju elementów grudkowych, krostkowych i ropnych,
- powstawanie stanu zapalnego w otoczeniu i mieszkach włosowych w wyniku drażniącego działania wolnych kwasów tłuszczowych, które odłączają z trójglicerydów powyższe drobnoustroje o wybitnych właściwościach rozkładających trójglicerydy.
Jak samodzielnie pozbyć się trądziku?
Trądzik pospolity jest przypadłością bardzo nieprzyjemną. Powoduje spadek poczucia własnej wartości, obniżenie samooceny i inne negatywne doświadczenia. Wszystko dlatego, że występujące przy trądziku krostki są nieestetyczne i bardzo rzucają się w oczy. Stąd właśnie pragnienie, by samodzielnie pozbyć się trądziku. Często też pojawiają się pytania, czy da się usunąć trądzik z dnia na dzień. Niestety, często pojawia się konieczność leczenia farmakologicznego, które dla pełnej skuteczności wymaga czasu i systematyczności.
Samodzielnie trudno pozbyć się trądziku. Zdarza się, że potrzebne są do tego specjalne maści dostępne wyłącznie w aptekach czy też wspierająca kuracja tabletkami dobranymi przez lekarza. Taka kuracja nie zadziała z dnia na dzień.
Jak zapobiec trądzikowi?
Samodzielnie można jednak prowadzić działania profilaktyczne, dbać o odpowiednią higienę i stosować dopasowane do cery kosmetyki. Jeżeli będzie to linia kosmetyków wysuszających, to zredukuje wówczas poziom wydzielanego sebum, a tym samym zmniejszy nasilenie dolegliwości.
Leczenie trądziku pospolitego — Jakie metody stosujemy w leczeniu i pielęgnacji skórnych zmian trądzikowych?
Jak pozbyć się trądziku na zawsze? Walka z trądzikiem przypomina syzyfową pracę. Gdy zniknie jeden problem, pojawia się kolejny. Bardzo ważne, by zrozumieć specyfikę trądziku, która polega na tym, że zatykanie porów i pojawianie kolejnych niedoskonałości jest ze sobą ściśle powiązane. Zatkane pory na twarzy wyglądają nieestetycznie i powodują zaczerwienienia. Wtedy powstaje stan zapalny i pojawiają się wypryski – zmiany trądzikowe. Natomiast ich następstwem są pryszcze, a później zaczernienia, ranki i blizny. W takim razie, jak się pozbyć trądziku? Trzeba działać kompleksowo, w jednym czasie zwalczając wszystkie rodzaje problemów skórnych.
Do podstawowych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych zmian trądzikowych należą:
- leczenie miejscowe polegające na usunięciu nadmiernej ilości wydzieliny łojowej z powierzchni skóry oraz na działaniu keratolitycznym w celu przeciwdziałania tworzeniu się czopów rogowych w ujściach mieszków; w tym celu stosuje się leki o działaniu przeciwłojotokowym, keratolitycznym, dezynfekującym i przeciwbakteryjnym,
- leczenie ogólne farmakologiczne pod opieką lekarza dermatologa,
- we współczesnej dermatologii i kosmetologii coraz więcej uwagi poświęca się leczeniu zmian skórnych trądzikowych i ich pielęgnowaniu metodami naturalnymi z użyciem preparatów pochodzenia roślinnego oraz przy pomocy zabiegów przyrodoleczniczych, do których należą:
- miejscowe zastosowanie leczniczych wód mineralnych, które poprawiają w skórze krążenie, pobudzają procesy wewnątrzkomórkowej przemiany materii i wywierają na skórę działanie redukujące, keratolityczne; w tym celu stosuje się wody mineralne radoczynne, kwasowęglowe i solankowe.
Jak leczyć trądzik pospolity w domu? – Pielęgnacja skóry w leczeniu trądziku
Higiena i dobrze dopasowane kosmetyki odgrywają istotną rolę w leczeniu trądziku, choć nie zastąpią preparatów leczniczych. Regularne i systematyczne stosowanie kremów, toników i żelów oczyszczających redukuje poziom wydzielania sebum, oczyszcza pory, zamyka je i usuwa nadmiar nagromadzonego na powierzchni skóry łoju. W ten sposób zapobiega się roznoszeniu drobnoustrojów po całej skórze. Właściwości gojące takich kosmetyków wspierają procesy gojenia się powstałych stanów zapalnych i domykają otwarte pory.
Ciekawą propozycję aspekcie pielęgnacji cery trądzikowej stanowią kosmetyki oferowane przez doktora Dudę. Opracowana linia kosmetyków na trądzik to wyjątkowo skuteczne i wyjątkowo efektywne preparaty, które istotnie wpływają na poprawę kondycji skóry. Dermokosmetyki na trądzik pospolity od Dra Dudy odżywiają podrażnioną skórę, działają kojąco i łagodząco na zmienione chorobowo miejsca i zapewniają bardzo dobre samopoczucie. Pozostawiają na skórze wrażenie znaczącego załagodzenia dokuczających dolegliwości.
Jest to preparat beztłuszczowy, który dokładnie oczyszcza skórę twarzy i usuwa z niej nadmiar wydzielanego sebum i łoju, tak szkodliwych w przypadku cery trądzikowej. Takie działanie sprzyja znikaniu obecnych wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych. Jego głównymi składnikami są woda siarczkowa oraz sól jodkowo-bromkowo-wodorowa. Żel ma działanie wysuszające i przez to niejako „odbiera” pożywkę dla kolejnych wyprysków. Im mniej tłusta cera, tym mniej nowych zmian trądzikowych.
Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji cery tłustej trądzikowej!
Jego dodatkową zaletą, poza oczyszczaniem i odtłuszczaniem, jest również to, że żel działa ściągająco. Zamyka pory, a tym samym redukuje produkcję łoju w przyszłości.
Jest to skuteczny krem na zmiany trądzikowe. Należy go stosować po oczyszczeniu twarzy żelem. Wzmacnia jego oczyszczające i odtłuszczające działanie. Krem zamyka pory, działa ściągająco i redukuje produkcję łoju przez co możliwe jest ich dokładne oczyszczenie. Dodatkowo redukuje i łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Pozostawia przyjemne uczucie i zapewnia uczucie komfortu. Dermokosmetyki na trądzik pospolity z serii Acne – Minerals to dopasowane i najbardziej odpowiednie kosmetyki dla skóry z tym problemem.
Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując krem dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę twarzy.
Drugi krem na trądzik, który oferowany jest przez Doktora Dudę to Buski krem siarczkowy. Jego działanie jest przede wszystkim nawilżające i odżywiające. Poprawia elastyczność skóry, dodaje jej jędrności i miękkości. Powoduje, że skóra staje się znacznie gładsza i przyjemniejsza w dotyku.
Poprzez swoje odżywiające właściwości, krem wzmacnia skórę niejako od wewnątrz. Dzięki temu łatwiej jest jej walczyć z zanieczyszczeniami i powstającymi z ich powodu stanami zapalnymi. Skóra nie tylko lepiej wygląda, ale przede wszystkim jest wówczas w lepszej kondycji.
Zmiany spowodowane przez trądzik maleją z biegiem czasu, aż wreszcie udaje się je całkowicie wyeliminować. Jest to możliwe ponieważ skóra jest odżywiona i nawilżona – ma więc wszystko, co jest jej niezbędne do walki z trądzikiem. Krem przeznaczony jest przede wszystkim do skóry wysuszonej. Mogą go stosować osoby w różnym wieku. Efekty zauważalne są już po dwóch tygodniach regularnego użytkowania.
Zawarte w kremie witaminy A i E powodują, że wzmacnia on skórę, dodaje jej witalności i energii. Zabezpiecza też przed kolejnymi wypryskami i zapobiega nowym zaskórnikom czy krostkom.
Dodatkowo, działanie ściągające kremu powoduje, że jego stosowanie daje uczucie odświeżenia, głębokiego oczyszczenia i pobudzenia.
Olejki, które stanowią ważny element kremu (jojoba, wiesiołkowy, różany) i aloes działają łagodząco, kojąco i gojąco, co sprawia, że skóra faktycznie odzyskuje dobrą kondycję, a zmiany powoli znikają.
Trzecim oferowanym przez Doktora Dudę kremem jest krem na trądzik z Rokitnika. To kosmetyk wyjątkowy. Jego działanie jest niezwykle skuteczne, a przy tym jest bardzo przyjemny i pozostawia uczucie komfortu i ukojenia na twarzy.
Działa łagodząco, gojąco i kojąco. Wszystko za sprawą witaminy E, która znajduje się w jego składzie. Witamina E działa również oczyszczająco, co dodatkowo pomaga w walce z trądzikiem i jego skutkami.
Witamina C, która również została dodana do tego kremu, to wsparcie w uszczelnieniu naczyń krwionośnych, poprawa ich elastyczności i sprężystości, a tym samym poprawa ukrwienia głębszych warstw skóry. Takie zmiany wspierają oczyszczanie skóry i naskórka. Pomagają w usunięciu szkodliwych wytworów i dostarczają produkty odżywcze, które są niezbędne do walki ze stanami zapalnymi gruczołów.
Dodatkowo witamina C działa również oczyszczająco i wzmacniająco. Wspiera proces usuwania zanieczyszczeń i chroni delikatną skórę twarzy przed kolejnymi infekcjami.
Tak wypielęgnowana skóra odzyskuje zdrową i naturalną strukturę. Nie tylko zdrowo wygląda. Ona przede wszystkim jest zdrowa.
Rokitnik, czyli główny składnik kremu ma działanie regenerujące, co ma znaczenie w przypadku blizn i śladów po wcześniej zagojonych wykwitach trądzikowych. Nie każdy wykwit znika w sposób łagodny i bez śladu. Niektóre pozostawiają po sobie charakterystyczne zmiany skórne. Dopóki są to świeże blizny, ich usunięcie czy złagodzenie jest jak najbardziej możliwe. Ważne tylko, by działania podjąć szybko i prowadzić je systematycznie. Rokitnik sprawdza się tu doskonale. Zmniejsza zmiany, wygładza blizny i wyrównuje koloryt skóry, co istotnie poprawia jej wygląd.
Krem rokitnikowy to nie tylko gojenie i łagodzenie objawów. Działa on również profilaktycznie. Jego regularne stosowanie pozwala utrzymać odpowiednią kondycję skóry oraz zapobiega nawrotom dolegliwości. Krem chroni przed kolejnymi zanieczyszczeniami i powstawaniem stanów zapalnych w obrębie skóry twarzy. Jeżeli stosowany jest z innymi kosmetykami z tej samej linii (z dodatkiem rokitnika), efekt jest jeszcze lepszy i bardziej trwały. Praktycznie można zapomnieć o przykrych dolegliwościach związanych z trądzikiem.
Trądzik pospolity – leczenie specjalistyczne
Pamiętaj, że trądzik pospolity to choroba skóry. Diagnozą i leczeniem trądziku powinien się zająć lekarz dermatolog. Osoba, która z jego powodu cierpi może natomiast wspierać leczenie odpowiednimi dermokosmetykami na trądzik i systematyczną pielęgnacją dotkniętej nim skóry.
lek. med. Jadwiga Matla-Stodolna, specjalista dermatolog
Artykuły o podobnej tematyce:
- Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Co na trądzik młodzieńczy?
- Co na trądzik różowaty?
- Domowe sposoby na trądzik
- Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Jak pozbyć się trądziku na plecach?