Co na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to problem osób dojrzałych. Zwykle występuje u osób między 40. a 60. rokiem życia. Cierpi na niego nawet co dziesiąta osoba. Dolegliwość objawia się zaczerwienieniem skóry oraz licznymi grudkami, cystami i zmianami naciekowymi. Dolegliwość tę leczy się pod stałą kontrolą dermatologa. W walce z trądzikiem różowatym pomogą też naturalne metody, stosowane w uzdrowiskach.
Co to jest trądzik różowaty? – Objawy
Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry, będąca jedną z wielu odmian trądziku, jakie rozpoznaje współczesna dermatologia. Jego występowanie objawia się na tle naczyniowo łojotokowym i charakteryzują go specyficzne objawy widoczne gołym okiem.
Jak wygląda trądzik różowaty i jak go rozpoznać? Zauważalnymi objawami tej odmiany trądziku są:
- czerwienienie się skóry twarzy (trwające więcej niż 10 minut),
- występowanie rumienia,
- oraz zmiany skórce w postaci grudek, krostek i guzków zapalnych.
Niektórzy pacjenci dotknięci problemem trądziku różowatego skarżą się również na obecne uczucie kłucia, pieczenia, swędzenia oraz suchości skóry w okolicach powstania stanów zapalnych.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny trądziku różowatego można podzielić na te zewnętrzne i wewnętrzne. Tak samo jak w przypadku innych chorób skóry, duży wpływ na występowanie tej odmiany trądziku mają predyspozycje genetyczne i zmiany hormonalne.
Natomiast wśród innych czynników wpływających na występowanie trądziku różowatego wymienia się:
- nadmierny stres,
- wystawienie skóry na słońce, promieniowanie UV i ciepło (np. sauna, gorące potrawy),
- spożywanie alkoholu,
- wysiłek fizyczny,
- picie kawy,
- ostre przyprawy,
- czynniki klimatyczne (wiatr, mróz),
- nieodpowiednie kosmetyki drażniące skórę,
- niektóre leki (np. steroidy i leki rozszerzające naczynia krwionośne),
- oraz jasna karnacja.
Trądzik różowaty a pospolity
Trądzik różowaty to przypadłość dotykająca głównie osoby dojrzałe, zazwyczaj w wieku od 30 do 60 lat, natomiast trądzik pospolity jest częściej spotykany u osób młodszych. Czynnikiem charakteryzującym trądzik różowaty jest występowanie teleagniektazji i rumienia oraz zaczerwienień w obrębie całej twarzy, natomiast w przypadku trądziku pospolitego zaczerwienienia pojawiają się jedynie w okolicy zmian zapalnych.
Leczenie trądziku różowatego — Kosmetyki na trądzik różowaty
Co stosować na trądzik różowaty? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Przede wszystkim w leczeniu trądziku różowatego należy przestrzegać dyscypliny związanej ze zdrowym stylem życia oraz korzystać z odpowiednich kosmetyków. Przyczyny powstawania trądziku różowatego mają różnorodne podłoże. Mogą być wynikiem chorób (m.in. tocznia), objawem zakażenia organizmu lub efektem złej diety i dużej ilości stresu.
Trądzik różowaty to poważna dolegliwość, która wymaga profesjonalnego leczenia. Dermatolodzy zwykle poprawiają stan skóry za pomocą antybiotyków oraz różnego rodzaju kwasów i zawiesin ze składnikami czynnymi.
Chociaż trądzik różowaty należy leczyć w porozumieniu z lekarzem, warto wprowadzić też działania wspomagające, polegające choćby na stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Co na trądzik różowaty bez recepty? Kosmetyki uzdrowiskowe.
W linii produktów Dr Duda można znaleźć żel Acne Mineral i krem Acne Mineral, które zostały stworzone z myślą o skórze z wypryskami i będą skuteczne również w walce z trądzikiem różowatym. W ich składzie znajduje się woda siarczkowa oraz liczne dobroczynne substancje. Preparaty subtelnie usuwają martwy naskórek, spłycają blizny, łagodzą zaczernienia i działają antyseptycznie.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Czym jest trądzik pospolity?
- Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku?
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Co na trądzik młodzieńczy?
- Domowe sposoby na trądzik
- Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Jak pozbyć się trądziku na plecach?