Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych na twarzy?


Zaskórniki zamknięte to drobne, podskórne grudki, które najczęściej pojawiają się w okolicy policzków, brody i czoła. Rzadziej występują w okolicy ramion, klatki piersiowej i pleców. Mają biały lub jasny kolor zbliżony do koloru skóry i są najbardziej widoczne podczas naciągnięcia skóry. Mogą pojawić się u osób w każdym wieku, ale ich początek najczęściej ma miejsce w okresie dojrzewania. Zaskórniki zamknięte sprawiają, że skóra ma nierówną powierzchnię, co jest widoczne szczególnie podczas nałożenia makijażu.
Zaskórniki zamknięte – przyczyny powstawania
Przyczyną powstawania zaskórników zamkniętych jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych, czego konsekwencją jest nadmierne wydzielanie sebum na twarzy. Dochodzi do nieprawidłowego złuszczania się naskórka i zatkania ujść gruczołów. W takim środowisku bakterie rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Co jeszcze przyczynia się do powstawania zaskórników zamkniętych?
- Konkretny rodzaj cery, np. cera mieszana, cera tłusta lub cera trądzikowa – związane jest to z nadmierną produkcją łoju.
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej.
- Nieprawidłowa pielęgnacja cery.
- Nieodpowiednia dieta bogata w cukry proste i wysokoprzetworzone produkty.
- Używanie kosmetyków o zbyt oleistej konsystencji, co na zaskórniki zamknięte działa zapychająco.
- Uwarunkowania genetyczne.
- Zanieczyszczenia środowiska (smog a cera – przeczytaj więcej o tym, jak chronić skórę przed zanieczyszczeniami powietrza).
Czy zaskórniki zamknięte same znikną?
U wielu osób pojawia się również pytanie, czy zaskórniki zamknięte same znikną? Jeśli przyczyną ich powstawania są zaburzenia hormonalne, to po ich uregulowaniu liczba zaskórników może się zmniejszyć. W innych wypadkach potrzebna będzie odpowiednia kuracja.
Zaskórniki zamknięte – leczenie
Leczenie zaskórników zamkniętych zależne jest od stopnia nasilenia zmian. W przypadku zaawansowanych zmian skórnych, którym towarzyszy trądzik i stany zapalne, warto skonsultować się z dermatologiem. Zwykle jednak leczenie farmakologiczne nie jest konieczne.
Gabinety kosmetyczne oferują szereg zabiegów skutecznych w walce z niedoskonałościami skóry. Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych podczas wizyty u kosmetologa? Jednym z zabiegów jest Retix C – połączenie działania witaminy C i retinolu. Po oczyszczeniu skóry nakładana jest na nią ampułka z witaminą C o działaniu rozświetlającym i odmładzającym. Kolejnym etapem jest nałożenie maski z retinolem i pozostawienie jej na ok. 4-8 godzin. Retinol pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny oraz opóźnia procesy starzenia się. Kilka dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią ochronę.
Innym zabiegiem polecanym na zaskórniki zamknięte na twarzy jest Aquapure, czyli hydropeeling próżniowy. Pierwszy etap zabiegu polega na głębokim oczyszczeniu twarzy z nadmiaru sebum, martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Na tak przygotowaną skórę nakładane są składniki aktywne, np. wąkrota azjatycka i ekstrakt z miodu. Po serii zabiegów ilość zaskórników jest widocznie zredukowana.
Zaskórniki zamknięte – pielęgnacja i oczyszczanie twarzy
Podstawowym krokiem w pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest oczyszczanie twarzy. Zaskórniki zamknięte najczęściej rozwijają się na zanieczyszczonej przez sebum skórze. Regularne oczyszczanie twarzy redukuje powstałe zmiany i zapobiega tworzeniu się kolejnych zaskórników. Seria Acnekosmetyki Dr Duda to skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte, polecane dla cery problematycznej i przetłuszczającej się.
- Pierwszym etapem pielęgnacji jest delikatne mycie twarzy. Żel Acne-Mineral działa hamująco na wydzielanie sebum i odblokowuje zatkane ujścia gruczołów łojowych. Rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka i normalizuje proces złuszczania się skóry. Dzięki temu skóra jest dokładnie oczyszczona i przygotowana do dalszych etapów pielęgnacji.
- Krem na zaskórniki zamknięte nie powinien zawierać substancji zapychających pory, które mogą nasilić problemy skórne. Krem Acne-Mineral skutecznie odblokowuje zatkane pory i wspomaga gojenie się zmian trądzikowych. Posiada także właściwości nawilżające i zapobiegające nadmiernej utracie wody.
Wyciskanie zaskórników zamkniętych – czy warto to robić?
Częstym błędem jest samodzielne wyciskanie zaskórników zamkniętych. Jest to niewskazane, ze względu na duże ryzyko przenoszenia się bakterii, co w konsekwencji może doprowadzić do stanów zapalnych i nasilenia problemu.
Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte na twarzy
Oprócz specjalistycznej pielęgnacji można wykorzystać naturalne składniki redukujące zaskórniki zamknięte na twarzy. Jak się pozbyć niedoskonałości za pomocą domowych sposobów?
Skóra z zaskórnikami lubi różnego rodzaju oczyszczające peelingi. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie w domu przy użyciu podstawowych produktów. Jednym z nich jest peeling cukrowy – wystarczy wymieszać łyżkę cukru z dwiema łyżkami oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Taką mieszankę nakładamy na twarz i masujemy skórę kolistymi ruchami, stopniowo złuszczając naskórek.
Inny sposób na zaskórniki zamknięte to np. maseczka z sody oczyszczonej. Dwie łyżki sody należy zmieszać z taką ilością wody, aby konsystencja przypominała pastę. Maseczkę należy nałożyć na twarz na ok. 5-10 minut, po czym zmyć letnią wodą. Soda oczyszczona normalizuje wydzielanie sebum i delikatnie rozjaśnia skórę i przebarwienia na twarzy.