Leczenie trądziku
Na problemy z trądzikiem cierpią głównie młodzi ludzie w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Coraz częściej z problemem niedoskonałości skóry zmagają się ludzie po trzydziestym roku życia. Co jest tego przyczyną i jak radzić sobie z trądzikiem u mężczyzn i kobiet? Czy kosmetyki z wody siarczkowej nadają się do skóry trądzikowej? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
Trądzik to inaczej zmiany skórne powstałe w wyniku nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Najczęściej pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania i ma podłoże hormonalne. Jednak coraz częściej problem trądziku w wieku dorosłym występuje u osób po 30 roku życia.
Trądzik u dorosłych przybiera postać:
Nieumiejętna pielęgnacja skóry trądzikowej może prowadzić do eskalacji zmian chorobowych skóry i powstania stanów zapalnych w okolicy zaskórników. Przeważnie w kontekście późnego trądziku słyszymy termin „trądzik po 30”, jednak za trądzik u dorosłych uznaje się już występowanie zmian skórnych po 25 roku życia.
Naukowcy wyodrębniają 3 grupy wiekowe osób dorosłych cierpiących na nasilenia objawów trądziku:
Niestety trądzik może pojawić się również u osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą – po trzydziestym, czterdziestym, a nawet pięćdziesiątym roku życia. Same zmiany skórne mogą mieć objawy o różnym nasileniu: od sporadycznego występowania zaskórników po stany zapalne charakterystyczne dla trądziku różowatego.
Zakłada się, że trądzik u dorosłych to przypadłość:
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czemu ta przypadłość dotyka głównie kobiet, przeczytaj nasz artykuł na temat trądziku u dorosłych, gdzie szerzej omawiamy to zjawisko.
W przypadku nastolatków za trądzik odpowiadają w głównej mierze zaburzenia gospodarki hormonalnej, w przypadku osób dorosłych powstawanie zmian trądzikowych może być spowodowane:
Niezdrowy styl życia, nieregularne odżywanie się, niskie nawodnienie organizmu oraz kwestie środowiskowe (zanieczyszczenia powietrza) również wpływają na stan skóry i mogą sprzyjać rozwijaniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych
Jeżeli chcemy pozbyć się trądziku, warto zatroszczyć się w pierwszej kolejności o higienę twarzy. Najskuteczniejszymi metodami pielęgnacji cery trądzikowej po 30 są:
Do zmian trądzikowych należy podchodzić delikatnie, przede wszystkim nie wyciskać ich, ponieważ fizyczna ingerencja może wywołać stan zapalny lub nasilić już istniejący. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków i właściwa pielęgnacja, a ta jest możliwa przy użyciu produktów z zawartością związków siarki, od lat sprawdzających się doskonale w kuracjach przeciwtrądzikowych.
Woda siarczkowa posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz regeneracyjne, a preparaty na bazie wody siarczkowo-siarkowodorowej pomagają wyregulować gospodarkę łojową skóry, zmniejszają stany zapalne i pomagają osuszyć cerę.
Podczas oczyszczania skóry twarzy z trądzikiem należy pamiętać o dezynfekcji rąk, demakijażu twarzy (w przypadku kobiet) i jej tonizacji.
Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać w następującej kolejności:
Kosmetyki na bazie wody siarczkowej są delikatne i zalecane do każdego typu cery, a szeroka gama kosmetyków Dr Duda zawierających siarkę pozwoli zatroszczyć się o cerę na każdym etapie pielęgnacji:
Trądzik po 30 to przypadłość dotykająca coraz większej grupy osób w wieku dorosłym. Umiejętna higiena twarzy i dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli złagodzić efekty trądziku, a nawet całkowicie pozbyć się niechcianego problemu.
W przypadku silnego natężenia zmian trądzikowych zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem.