Trądzik po 30, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku

Na problemy z trądzikiem cierpią głównie młodzi ludzie w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Coraz częściej z problemem niedoskonałości skóry zmagają się ludzie po trzydziestym roku życia. Co jest tego przyczyną i jak radzić sobie z trądzikiem u mężczyzn i kobiet? Czy kosmetyki z wody siarczkowej nadają się do skóry trądzikowej? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
Czym jest trądzik u dorosłych?
Trądzik to inaczej zmiany skórne powstałe w wyniku nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Najczęściej pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania i ma podłoże hormonalne. Jednak coraz częściej problem trądziku w wieku dorosłym występuje u osób po 30 roku życia.
Trądzik u dorosłych przybiera postać:
- zaskórników otwartych – ciemne zabarwienie na skórze w ujściu gruczołów łojowych, które są oznaką dodatkowego zanieczyszczenia skóry;
- zaskórników zamkniętych – białe grudki łojowe, które powstają w głębszych warstwach skóry.
Nieumiejętna pielęgnacja skóry trądzikowej może prowadzić do eskalacji zmian chorobowych skóry i powstania stanów zapalnych w okolicy zaskórników. Przeważnie w kontekście późnego trądziku słyszymy termin “trądzik po 30”, jednak za trądzik u dorosłych uznaje się już występowanie zmian skórnych po 25 roku życia.
Naukowcy wyodrębniają 3 grupy wiekowe osób dorosłych cierpiących na nasilenia objawów trądziku:
- 25 do 44 lat,
- powyżej 45 la,
- oraz osoby okołomenopauzalne.
Trądzik po 30, 40 i 50 roku życia — przyczyny trądziku wieku dojrzałego
Niestety trądzik może pojawić się również u osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą – po trzydziestym, czterdziestym, a nawet pięćdziesiątym roku życia. Same zmiany skórne mogą mieć objawy o różnym nasileniu: od sporadycznego występowania zaskórników po stany zapalne charakterystyczne dla trądziku różowatego.
Zakłada się, że trądzik u dorosłych to przypadłość:
- 54% kobiet i 40% mężczyzn po 25 roku życia,
- oraz 5% kobiet i 1% mężczyzn po 40 roku życia
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czemu ta przypadłość dotyka głównie kobiet, przeczytaj nasz artykuł na temat trądziku u dorosłych, gdzie szerzej omawiamy to zjawisko.
W przypadku nastolatków za trądzik odpowiadają w głównej mierze zaburzenia gospodarki hormonalnej, w przypadku osób dorosłych powstawanie zmian trądzikowych może być spowodowane:
- przewlekłym stresem,
- przepracowaniem i zmęczeniem,
- depresją,
- anemią,
- dietą ubogą w witaminy i minerały,
- nieprawidłową pielęgnacją skóry (ciężki makijaż, tłuste kremy, stosowanie peelingu na miejsca dotknięte zmianami trądzikowymi itp.)
Niezdrowy styl życia, nieregularne odżywanie się, niskie nawodnienie organizmu oraz kwestie środowiskowe (zanieczyszczenia powietrza) również wpływają na stan skóry i mogą sprzyjać rozwijaniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych
Skuteczne leczenie trądziku po 30 — Zastosowanie wody siarczkowej na trądzik u dorosłych
Jeżeli chcemy pozbyć się trądziku, warto zatroszczyć się w pierwszej kolejności o higienę twarzy. Najskuteczniejszymi metodami pielęgnacji cery trądzikowej po 30 są:
- farmakologia,
- kosmetologiczne metody wspomagające,
- oraz właściwa pielęgnacja.
Do zmian trądzikowych należy podchodzić delikatnie, przede wszystkim nie wyciskać ich, ponieważ fizyczna ingerencja może wywołać stan zapalny lub nasilić już istniejący. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków i właściwa pielęgnacja, a ta jest możliwa przy użyciu produktów z zawartością związków siarki, od lat sprawdzających się doskonale w kuracjach przeciwtrądzikowych.
Woda siarczkowa posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz regeneracyjne, a preparaty na bazie wody siarczkowo-siarkowodorowej pomagają wyregulować gospodarkę łojową skóry, zmniejszają stany zapalne i pomagają osuszyć cerę.
Kosmetyki do cery trądzikowej po 30 – Woda siarczkowa w kosmetyce
Podczas oczyszczania skóry twarzy z trądzikiem należy pamiętać o dezynfekcji rąk, demakijażu twarzy (w przypadku kobiet) i jej tonizacji.
Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać w następującej kolejności:
- w pierwszej kolejności należy oczyścić zaskórniki otwarte,
- następnie zaskórniki zamknięte,
- a na końcu zmiany ropne.
Kosmetyki na bazie wody siarczkowej są delikatne i zalecane do każdego typu cery, a szeroka gama kosmetyków Dr Duda zawierających siarkę pozwoli zatroszczyć się o cerę na każdym etapie pielęgnacji:
- Żel do skóry trądzikowej acne mineral – doskonały produkt do oczyszczania cery wrażliwej, udrażnia ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza skłonność do występowania wykwitów trądzikowych, działa ściągająco i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Najlepsze efekty widać przy stosowaniu punktowym na zmiany trądzikowe.
- Mydło siarczkowe Dr Duda – wyjątkowo delikatne mydełko w płynie do codziennego użytku. Zawartość wody siarczkowej korzystnie wpływa na regenerację skóry, zwiększa jej elastyczność i polepsza mikrokrążenie w skórze.
- Krem z rokitnika – krem rokitnikowy to kosmetyk do pielęgnacji twarzy i całego ciała, który został stworzony głównie z myślą o osobach o cerze wrażliwej i trądzikowej (szczególnie polecany osobom z trądzikiem różowatym).
- Krem siarczkowy – naturalny kosmetyk z wodą siarczkową do stosowania rano i wieczorem. Posiada właściwości głęboko nawilżające, a bogata zawartość minerałów odżywia skórę, poprawia jej elastyczność i wygładza. Jest to krem doskonały dla osób o wrażliwej cerze, skłonnej do trądziku.
Trądzik po 30 to przypadłość dotykająca coraz większej grupy osób w wieku dorosłym. Umiejętna higiena twarzy i dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli złagodzić efekty trądziku, a nawet całkowicie pozbyć się niechcianego problemu.
W przypadku silnego natężenia zmian trądzikowych zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Czym jest trądzik pospolity?
- Co na trądzik młodzieńczy?
- Co na trądzik różowaty?
- Domowe sposoby na trądzik
- Co na trądzik grudkowy? Przyczyny i leczenie
- Czy peeling jest dobry na trądzik?
- Jak pozbyć się trądziku na czole?
- Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
- Jak pozbyć się trądziku na plecach?