Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
Pielęgnacja cery trądzikowej powinna uwzględniać oczyszczanie skóry, jej nawilżanie i zapewnienie ochrony przed działaniem bakterii oraz czynników zewnętrznych. Istotne jest także wyciszanie stanów zapalnych i normalizacja nadreaktywnej, skłonnej do podrażnień skóry. W przebiegu trądziku problemem mogą być także przebarwienia – warto więc stosować preparaty o lekkim działaniu rozjaśniającym.
Skóra trądzikowa przejawia skłonność do produkcji nadmiernej ilości sebum – jest tłusta, a mimo to często również sucha. Jest podatna na powstawanie stanów zapalnych pod wpływem bakterii, dużej ilości zrogowaciałego naskórka, a także nieprawidłowo funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego skóry.
Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie wybierać?
Wybierając kosmetyk na trądzik, należy zadbać o to, by działały kompleksowo, obejmując wszystkie najważniejsze aspekty w walce z tym problemem:
- dezynfekcję i głębokie oczyszczanie skóry, usuwanie martwych komórek naskórka,
- redukcję nadreaktywności, ograniczenie keratynizacji (rogowacenia), regulację pracy gruczołów łojowych, normalizację mikrobiomu,
- odżywienie, nawilżenie, pobudzenie regeneracji,
- wygładzenie, rozjaśnienie i usunięcie niedoskonałości.
Uzdrowiskowe kosmetyki na trądzik
Kosmetyki uzdrowiskowe na bazie mineralnej wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej, a także borowiny i solanek zawierają ogromne stężenie dobroczynnych dla skóry pierwiastków. Woda siarkowa pozyskiwana jest ze źródła „Zuzanna” niedaleko Buska-Zdroju – terenu ze statusem uzdrowiska, czyli miejsca bogatego w naturalne złoża surowców leczniczych.
Zarówno woda siarczkowa, jak i borowina i solanki uzdrowiskowe są bogate w bardzo istotne dla pielęgnacji skóry trądzikowej mikro- i makroelementy, w tym:
- miedź – która redukuje przebarwienia i pobudza regenerację skóry,
- magnez – który wyraźnie wygładza,
- cynk – redukujący stany zapalne i normalizujący pracę gruczołów łojowych (ogranicza wydzielanie sebum),
- wapń – który łagodzi podrażnienia i poprawia nawilżenie,
- jod – który wzmacnia i zapobiega przesuszaniu,
- potas – którego niedobór pogłębia problemy skórne o charakterze trądzikowym,
- brom – oczyszcza, wygładza i chroni przed wolnymi rodnikami,
- kwas metakrzemowy – umożliwia przenikanie tlenu do głębszych warstw skóry, regeneruje i stymuluje gospodarkę wodną skóry.
Kosmetyki przeciwtrądzikowe z wodą siarczkową
Bogactwo pierwiastków wody siarczkowej sprawia, że jest ona doskonałą podstawą kosmetyków do terapii przeciwtrądzikowej. Woda ta zawiera także duże stężenie glutationu – peptydu łagodzącego stres oksydacyjny, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania niemal każdej komórki w organizmie. Dzięki temu uzdrowiskowe kosmetyki na trądzik wyjątkowo skutecznie neutralizują wolne rodniki, a przez to zmniejszają podatność skóry na powstawanie stanów zapalnych.
Lecznicza woda siarczkowa działa kompleksowo: oczyszcza, nawilża, reguluje wydzielanie sebum i ogranicza namnażanie bakterii, odżywia i pobudza regenerację. Warto wiedzieć, że siarka odgrywa te z istotną rolę w normalizacji rogowacenie skóry. Kosmetyki na trądzik dr Duda oprócz wody siarczkowej, zawierają także naturalne olejki i precyzyjnie dobrane składniki zwiększające skuteczność domowej kuracji.
Kosmetyki do cery trądzikowej dr Duda
Opracowana przez naszych specjalistów linia uzdrowiskowych kosmetyków na trądzik to preparaty o wielokierunkowym działaniu:
- Kremy: na przykład krem Acne–Mineral dr Duda na bazie buskiej wody siarczkowej, wzbogacony aż z sześcioma olejkami (olejem Moringa, lawendowym, z wiesiołka, z migdałów, drzewa herbacianego i nasion baobabu). Kompleksowe działanie zapewnia dodatek soli jodkowo-bromowo-wapniowo-magnezowej.
- Mydła: takiej jak buskie mydło siarczkowe z 85% wody siarczkowej, czy naturalne mydło rokitnikowe z kwasem palmitynowym odpowiedzialnym za regenerację naskórka.
- Żele do mycia twarzy i ciała: np. żel siarczkowy do mycia całego ciała z dodatkiem glicerolu (który długotrwale nawilża), bocheńskiej soli leczniczej, oraz olejku sosnowego o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych.