Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry


Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry mogą być niesamowicie pomocne w łagodzeniu objawów. Należy pamiętać, że AZS jest chorobą zapalną, a na jej rozwój wpływają czynniki nie tylko genetyczne, ale również środowiskowe. Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry? Jakie domowe kuracje warto stosować?
Spis Treści
Atopowe zapalenie skóry – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, jest przewlekłą chorobą zapalną. Dokładna przyczyna schorzenia nie jest znana, jednak uważa się, że jest to kombinacja czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. AZS często współistnieje z innymi chorobami, takimi jak alergiczny nieżyt nosa czy astma.
Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą atopową, może występować w różnych miejscach na ciele. Należy jednak pamiętać, że obszary na ciele dotknięte chorobą zmieniają się w zależności od wieku. Dla przykładu, u niemowląt AZS często dotyka twarzy, natomiast u starszych dzieci i dorosłych zwykle dotyczy fałdów skórnych, takich jak zgięcia łokciowe czy za kolanami.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Do najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry zaliczane są:
- sucha skóra,
- swędzenie,
- zaczerwienienia,
- obrzęki,
- pękanie skóry,
- skłonność do zakażeń (bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych).
Warto pamiętać, że występuje wiele czynników, które mogą nasilić objawy AZS. Do najczęstszych zaliczane jest m.in. używanie silnych środków czystości oraz perfumowanych preparatów do prania. Objawy egzemy mogą nasilać się także na tle stresowym.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawracającym. Oznacza to, że objawy mogą ustępować i nawracać lub występować stale, ale w różnym stopniu nasilenia.
Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca
Objawy atopowego zapalenie skóry często mylone są z objawami łuszczycy. Jakie są różnice między tymi chorobami?
Wyróżnikiem AZS jest przede wszystkim nasilone swędzenie – w przypadku łuszczycy świąd jest łagodny lub umiarkowany. Różnica zauważalna jest również w kontekście lokalizacji zmian. Egzema rozsiana jest po całym ciele, natomiast łuszczyca występuje najczęściej miejscowo.
Czytaj także: Egzema a łuszczyca – jak odróżnić te dwie choroby? Podstawowe różnice
Atopowe zapalenie skóry – domowe sposoby
Domowe sposoby na AZS pomagają w walce z uciążliwymi objawami w postaci swędzenia, a także poprawiają wygląd skóry. Taka domowa kuracja często zalecana jest również przez lekarzy, jako forma uzupełnienia farmakoterapii. Jakie są najczęściej polecane domowe sposoby na pozbycie się AZS?
Domowa pielęgnacja skóry z AZS
Jeśli jesteś osobą zmagającą się z AZS, to Twoim niezawodnym kołem ratunkowym jest świadoma pielęgnacja skóry.
Pamiętaj przede wszystkim o regularnych prysznicach, również w ciągu dnia. Pot jest jednym z głównych czynników zaostrzających objawy egzemy, dlatego też tak ważne jest, aby w miarę możliwości szybko spłukiwać go z ciała przy użyciu delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla atopików – na przykład psorinokosmetyków dr Duda. Po prysznicu od razu natłuść skórę emolientem, co zapobiegnie dalszemu przesuszaniu.
Świetnym domowym sposobem na AZS są również kąpiele lecznicze, na przykład kąpiele siarczkowe. Taka kilkuminutowa kąpiel pozwoli pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń ze skóry oraz doskonale przygotuje ją na nałożenie kosmetyków natłuszczających, a jednocześnie wzmocni skórę i pomoże w walce z dokuczliwymi objawami AZS.
Chłodne kompresy i mokre opatrunki
W walce z AZS pomocne są także wszelkiego rodzaju okłady i opatrunki. Możesz na przykład nakładać mokre okłady na noc, co w pewnym stopniu zniweluje uczucie swędzenia. Należy jednak pamiętać, aby przed nałożeniem okładu skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać właściwy preparat.
Świetnym sposobem łagodzącym najbardziej uciążliwe objawy AZS jest też stosowanie chłodnych kompresów. Taki żelowy kompres należy umieścić w lodówce na kilka godzin, a następnie okładać nim zaognione obszary.
Delikatne proszki do prania i inna chemia domowa
W przypadku zmagań z AZS należy zwrócić szczególną uwagę na stosowaną chemię domową. Bardzo ważne są tutaj m.in. środki do prania. Pamiętaj, aby elementy odzieży, które mają bezpośredni kontakt ze skórą – na przykład bielizna czy koszulki – oraz pościel i ręczniki prać wyłącznie z użyciem środków przeznaczonych dla atopików.
Staraj się także unikać kontaktu innej chemii domowej ze skórą. W miarę możliwości wybieraj delikatne preparaty oraz zawsze stosuj rękawiczki ochronne podczas sprzątania czy zmywania naczyń.