Stopa reumatoidalna – objawy, przebieg, leczenie


Ból stawów w stopie może być objawem poważnej choroby reumatycznej, która w miarę rozwoju prowadzi do utraty sprawności i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Silny dyskomfort i występujący obrzęk może świadczyć o stopie reumatoidalnej – objawach przewlekłego stanu zapalnego w obrębie stawów dolnych kończyn. Jak rozpoznać bóle reumatyczne i czy można wyleczyć RZS stopy?
Co to jest stopa reumatoidalna?
Stopa reumatoidalna to jeden z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – przewlekłej choroby o podłożu autoimmunologicznym, która wywołuje stan zapalny w obrębie różnych struktur stawowych. W wyniku przypadłości zmiany patologiczne obejmują obszar stóp i prowadzą do natarczywego bólu, sztywności, a często również uniemożliwiają częściowo lub całkowicie wykonywanie ruchu. Choroba może powodować również deformacje i zniekształcenia w obrębie stawów stopy, a także przyczyniać się do nieodwracalnych zmian w obrębie więzadeł lub ścięgien.
Nie można dokładnie wskazać przyczyn odpowiedzialnych za aktywację choroby, choć lekarze wymieniają czynniki, które mogły mieć wpływ na jej rozwój. Należą do nich m.in.:
- czynniki genetyczne,
- czynniki środowiskowe,
- przewlekły stres,
- częste infekcje bakteryjne i wirusowe,
- zaburzenia układu immunologicznego.
Dowiedz się, co to jest RZS z naszego wcześniejszego artykułu!
Stopa reumatoidalna – objawy
Jednymi z pierwszych objawów, które mogą wskazywać na obecność RZS u pacjenta jest ból i sztywność w obrębie struktur stawowych dłoni i stóp. Cechą charakterystyczną jest również tkliwość i miejscowe uczucie ciepła na skórze. Do objawów towarzyszących bólom reumatycznym w stopach można zaliczyć także podwyższoną temperaturę ciała, zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu i brak apetytu.
Mianem stopy reumatoidalnej dokładnie określa się zespół objawów, które obejmują obszar stawów stopy. Wśród nich należy uwzględnić liczne deformacje i zmiany zwyrodnieniowe stopniowo przyczyniające się do utraty sprawności. Objawy, które wskazują na obecność reumatoidalnego zapalenia stawów w stopie to m.in.:
- silny ból przodostopia i obszaru pięty,
- wykształcenie stopy płasko-koślawej,
- skrzywienia palców,
- paluch koślawy,
- palce młotkowate i jeździeckie,
- zapalenie kaletek maziowych,
- powstawanie modzeli,
- zniekształcone ustawienie stępu,
- podwichnięcia stawów śródstopno-paliczkowych,
- opuchnięcia i obrzęk okolic stawu skokowego.
Przeczytaj także: Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy, przyczyny, leczenie.
Reumatoidalne zapalenie stawów stopy – przebieg choroby
RZS stopy u większości pacjentów zaczyna się od stanu zapalnego, który obejmuje najmniejsze struktury, głównie stawy palców. W miarę rozwoju choroby zapalenie stawów stopy rozprzestrzenia się i prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. W przebiegu całej choroby można wyróżnić trzy stopnie deformacji:
- z możliwością czynnej korekty,
- z możliwością biernej korekty,
- deformacje utrwalone.
Wraz z postępującą stopą reumatoidalną pacjenci stopniowo odczuwają zaburzenia lokomocji – poruszanie się sprawia coraz więcej trudności, a chód jest krótszy i wolniejszy. Stopień uszkodzenia stawów w przypadku reumatoidalnego zapalenia stopy określa się na podstawie testu Seyfrieda, który umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji dostosowanej do stopnia możliwości ruchowych pacjenta.
Dowiedz się więcej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów w ciąży z naszego artykułu blogowego!
Jak leczyć zapalenie stawów w stopie?
Poza terapią farmakologiczną, która polega na przyjmowaniu doustnie leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jednym ze sposobów leczenia stopy reumatoidalnej jest korzystanie z wkładek ortopedycznych. Prawidłowo dobrana korekcja pozwala rozluźnić ścięgna i odciążyć miejsca podatne na rozwój deformacji. W przypadku rozwiniętych zmian zwyrodnieniowych zaleca się także noszenie ortez. Stabilizatory na stopę powinny być wykonane z delikatnego materiału, który nie powoduje otarć np. naturalnej skóry.
W leczeniu stopy reumatoidalnej ważny jest także udział w fizjoterapii oraz regularne odwiedzanie gabinetu specjalisty z dziedziny podologii.
Przeczytaj więcej na temat życia z RZS w naszym wcześniejszym artykule!
Co na bolące stawy w stopach?
Przy dokuczliwym bólu stawów stopy warto dbać o prawidłową pielęgnację. Ulgę w dolegliwościach bólowych stawów przynoszą kąpiele siarkowe oraz borowinowe bogate w składniki aktywne o właściwościach kluczowych dla utrzymania skóry, mięśni i stawów w dobrej kondycji. Zabiegi te stale są zalecane kuracjuszom z problemami reumatycznymi podczas wizyt w sanatoriach, a obecnie alternatywą dla nich jest regularne stosowanie kosmetyków uzdrowiskowych na bazie wyciągu borowinowego lub wody siarczkowo-siarkowodorowej.
W ofercie producenta Dr Duda znajdziesz peelingi borowinowe, żele do kąpieli, a także maski do ciała na bazie dobroczynnych substancji dostępnych w naturze. Wśród produktów, które ostatnio pojawiły się w ofercie, dostępne są m.in. żele do kąpieli na bazie solanki siarczkowej z uzdrowiska Solec-Zdrój, które w składzie zawierają ponad 90% wody siarczkowej z ujęcia „Szyb Solecki”.
Poznaj choroby reumatyczne, a także domowe sposoby na bóle stawów z naszego wcześniejszego artykułu!
Przeczytaj również: Ból dłoni, palców i rąk: przyczyny i leczenie zapalenia stawów dłoni