Fotostarzenie skóry – czym jest photoaging?
Fotostarzenie skóry – co to tak właściwie jest? To proces przedwczesnego starzenia się skóry, polegający na degeneracji i uszkodzeniu struktur naskórka. Jest ono niezwiązane z czynnikami genetycznymi. Do przyczyn fotostarzenia się skóry zaliczamy przede wszystkim nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, bez stosowania odpowiedniej ochrony w postaci filtrów.
Fotostarzenie skóry – przyczyny
Promieniowanie słoneczne działa korzystnie na naszą skórę – wspomaga syntezę witaminy D, która odpowiada za mocne kości, stawy oraz dobre samopoczucie. Jednak długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do uszkodzenia komórek organizmu, co przyspiesza proces (foto)starzenia się skóry. Wyróżniamy dwa zakresy promieniowania UV, które mają znaczący wpływ na stan naszej skóry:
- UVA – to promieniowanie o największej długości fali (320-400 nm). Ten rodzaj promieniowania dociera do skóry przez cały rok i przedostaje się do jej najgłębszych warstw.
- UVB – o długości fali 280-320 nm, stanowi ok. 4-5 % promieniowania, które dociera do Ziemi. Promienie UVB są odpowiedzialne za powstawanie rumienia na skórze i oparzeń słonecznych. Mogą powodować także poważne uszkodzenia struktur DNA.
Osoby posiadające jasną karnację są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania. Zarówno naturalne światło słoneczne, jak i sztuczne promieniowanie w solarium, działają negatywnie na skórę, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony w postaci kremów z filtrem.
Fotostarzenie się skóry – objawy
Do najczęstszych objawów fotostarzenia się skóry możemy zaliczyć:
- Przebarwienia, plamy i nierówny koloryt skóry – związane z zaburzeniem pracy melanocytów.
- Suchość skóry – nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza warstwę hydrolipidową naskórka.
- Przetłuszczająca się cera – cera tłusta związana jest z rozszerzeniem ujść gruczołów łojowych i nadmiernym wydzielaniem sebum na twarzy.
- Zmarszczki i utrata jędrności skóry – spowodowane uszkodzeniem włókien kolagenowych i elastynowych.
- Pękanie naczyń krwionośnych, pojawianie się pajączków i teleangiektazji.
Oprócz nieestetycznych zmian w wyglądzie długotrwała i częsta ekspozycja na promieniowanie UV znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, np. czerniaka.
Fotostarzenie skóry – profilaktyka
Podstawą profilaktyki w przypadku fotostarzenia się skóry jest unikanie częstej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach największego nasilenia promieniowania – między godziną 10 a 15. Podczas opalania należy korzystać z kremów z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Korzystając z filtrów spowolnimy proces opalania, jednak taka opalenizna utrzyma się znacznie dłużej. Nie możemy zapominać także o codziennej ochronie twarzy, nawet jeśli nakładamy makijaż. To właśnie twarz jest najbardziej narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Poza ochroną skóry, istotne jest również noszenie nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry latem.
Odkryj Nasze Produkty
Poznaj najnowsze metody pielęgnacji skóry i produkty, które pomogą Ci uzyskać zdrową i piękną cerę. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej!
Photoaging – pomocne zabiegi
Jeśli zauważymy u siebie pierwsze oznaki fotostarzenia skóry, możemy skorzystać z zabiegów poprawiających wygląd i kondycję naskórka. W przypadku głębokich bruzd i zmarszczek sprawdzi się wypełnienie ich kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową. Kompleksowym zabiegiem poprawiającym wygląd skóry jest również fotoodmładzanie za pomocą urządzenia IPL. Pod wpływem światła lasera dochodzi do spłycenia drobnych zmarszczek, redukcji przebarwień i ujednolicenia koloru skóry. Innym popularnym zabiegiem odmładzającym jest mezoterapia. Polega on na wstrzykiwaniu w skórę witamin, enzymów lub substancji roślinnych o działaniu odżywiającym i regenerującym. Preparaty są dobierane indywidualnie, w zależności od stanu, wieku i potrzeb skóry.
Pielęgnacja skóry z oznakami fotostarzenia
Oprócz stosowania kremów z filtrem powinniśmy dostarczać skórze składniki aktywne, które zredukują pierwsze oznaki starzenia i ochronią ją przed szkodliwym wpływem środowiska. W przypadku przebarwień dobre efekty przynosi stosowanie kosmetyków z olejem rokitnikowym – wyrównuje koloryt skóry, niweluje drobne przebarwienia i stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Krem rokitnikowy Dr Duda oprócz olejku z rokitnika zawiera także silne antyoksydanty – witaminę C i E – które chronią skórę przed szkodliwym działaniem środowiska, spłycają drobne zmarszczki i wygładzają naskórek.
Cera dojrzała, z widocznymi oznakami starzenia, potrzebuje intensywnej pielęgnacji na co dzień. Noni krem anti-aging dzięki zawartości soku z owoców noni odżywia i nawilża nawet bardzo przesuszoną skórę. Zawarta w kremie woda siarczkowa neutralizuje wolne rodniki, które są odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry, a sok z aloesu łagodzi podrażnienia. Regularne stosowanie kremu wspomaga naturalne procesy odnowy naskórka oraz likwiduje objawy zwiotczenia skóry.