RZS a ciąża – choroby reumatyczne w ciąży


Reumatoidalne zapalenie stawów obniża komfort i jakość życia. Przebieg schorzenia i nasilenie objawów w dużej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji pacjentów, jednak dla wielu młodych kobiet przygotowujących się do roli matki obecność choroby stanowi powód do niepokoju. Starania o dziecko przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – co warto wiedzieć na ten temat?
Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?
Charakterystycznym objawem RZS jest ból i sztywność tych samych stawów po obu stronach ciała. Początkowo pojawiające się oznaki choroby nie są uciążliwe, jednak schorzenie szybko postępuje. Wśród objawów ogólnych wyróżnia się: zmęczenie, zmniejszenie apetytu oraz ogólne osłabienie i nieznaczny spadek masy ciała. W miarę rozwoju choroby wymienione symptomy ustają, natomiast nasilają się bóle stawowe. Chory odczuwa wrażliwość na ucisk, obrzęki stawów dotkniętych zapaleniem, zmniejszenie ruchomości stawów, a w przypadku ich wieloletniego obciążenia występuje zniekształcenie zainfekowanych stawów. RZS towarzyszą często objawy pozastawowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych układów oraz narządów w organizmie. Choroba ma charakter przewlekły, ale przy wdrożeniu odpowiedniego sposobu leczenia w jej przebiegu można wskazać wiele okresów remisji i poprawy stanu zdrowia.
Dowiedz się, co to jest RZS z naszego wcześniejszego artykułu!
RZS a ciąża – czy można zajść w ciąże przy RZS?
Reumatoidalne zapalenie stawów nie jest przeciwskazaniem do zajścia w ciążę, ale czas starania się o dziecko zależy od stopnia nasilenia objawów w konkretnym okresie. Kobiety zmagające się z RZS, które decydują się na potomstwo, muszą liczy się z różnymi trudnościami, które mogą pojawić się w ich życiu po porodzie, gdy dolegliwości się nasilą. Nie mniej przy uzyskaniu wsparcia ze strony bliskich i opiece lekarza prowadzącego cała ciąża może przebiegać bez żadnych komplikacji. Warto nadmienić również, że istnieje duża szansa na to, że dziecko osoby z RZS będzie zdrowe, choć genetyczne uwarunkowania wskazują na możliwość większego ryzyka wystąpienia choroby u osób w pierwszej linii pokrewieństwa.
Przeczytaj więcej na temat życia z RZS w naszym wcześniejszym artykule!
Reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży – jak się przygotować?
Starania się o dziecko przy RZS należy dokładnie skonsultować z lekarzem. Najlepszym czasem na poczęcie potomstwa jest etap remisji choroby. Proces ten powinno poprzedzać odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne z wyłączeniem leków, które mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży. Po uzgodnionym z lekarzem czasie od odstąpienia od terapii (jeśli jest to zalecane) przyszłe mamy mogą planować zajście w ciążę. W przygotowaniach istotną rolę odgrywają również ćwiczenia pomagające zwiększyć mobilność stawów. Podczas treningów warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni plan i wskaże poprawne techniki ćwiczeniowe dla konkretnego rodzaju schorzenia. Przyszłe mamy powinny także zadbać o wzmocnienie organizmu, prowadząc zbilansowaną dietę i wdrażając odpowiednie suplementy.
Dodatkowym elementem wspierającym organizm w trakcie ciąży są kąpiele mineralne z wykorzystaniem kosmetyków uzdrowiskowych na bazie wody siarczkowej np. żel pod prysznic i do kąpieli czy mydło siarczkowe z linii buskie SPA siarczkowe. Takie zabiegi można wykonać w domu, a efektem ich działania jest poprawa mobilności stawów dotkniętych RZS.
Dowiedz się więcej na temat innych chorób reumatycznych z naszego artykułu!
Przebieg ciąży a RZS
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów w ciąży często ustają, co ma związek z mobilizacją organizmu przyszłej mamy. Przy kontrolowanej terapii farmakologicznej z wykorzystaniem bezpiecznych preparatów kobiety w ciąży mogą zapomnieć o uciążliwych objawach i skupić się na zadbaniu o siebie i zdrowie dziecka, zapewniając sobie odpoczynek. Niestety w większości przypadków do 3 miesięcy po urodzeniu dziecka obserwuje się gwałtowny nawrót choroby i zaostrzenie objawów. Ponowne rozpoczęcie terapii we właściwym czasie po porodzie może zatrzymać rozwój choroby, który często uniemożliwia opiekę nad dzieckiem. W związku z przyjmowaniem leków wiele młodych mam musi zrezygnować również z karmienia piersią, jednak przy takim wyborze należy kierować się decyzją lekarza prowadzącego oraz bezpieczeństwem zdrowia matki.
Przeczytaj także: Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy, przyczyny, leczenie.