Cera tłusta i cera trądzikowa często są ze sobą mylone ze względu na podobne cechy charakterystyczne. Cera tłusta nie zawsze jednak musi być trądzikową, chociaż nadmierne wydzielanie sebum sprzyja powstawaniu zmian skórnych.
Cera problematyczna to każda cera z niedoskonałościami, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Do najbardziej problematycznych cech skóry możemy zaliczyć:
Przetłuszczanie się cery związane jest nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Sebum to tłuszczowa wydzielina, która tworzy naturalną barierę ochronną naskórka. Bez niego nasza skóra byłaby matowa, przesuszona i narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Największa aktywność gruczołów łojowych jest zwykle widoczna w strefie T – na czole, nosie i brodzie. Nadmierne gromadzenie się łoju to idealne warunki do rozwoju bakterii i powstawania zmian zapalnych.
Taki rodzaj cery to cera tłusta trądzikowa. Oprócz błyszczenia się skóry charakteryzuje się licznymi zmianami skórnymi – wypryskami, grudkami podskórnymi, zaskórnikami, przebarwieniami. Do przyczyn występowania tego typu skóry możemy zaliczyć:
Jeśli wiemy, jak pielęgnować cerę tłustą trądzikową, możemy przywrócić jej równowagę hydrolipidową i zredukować nieestetyczne zmiany skórne.
Pielęgnacja cery tłustej trądzikowej nie musi być skomplikowana, jeśli wiemy jakich składników unikać, a jakie są pomocne w zwalczaniu problemów skórnych. Jak pielęgnować skórę problematyczną na co dzień?
Często mężczyźni nie zwracają uwagi na skład kosmetyków używanych do pielęgnacji. Cera tłusta trądzikowa u mężczyzn również potrzebuje odpowiednich składników aktywnych. Seria Acnekosmetyki Dr Dudy przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, zmagających się z problemami skórnymi.
Przeczytaj więcej na temat trądziku u mężczyzn i dowiedz się jak sobie z nim poradzić.
Dla osób z cerą trądzikową polecane są peelingi kwasowe. Najczęściej używane kwasy to azelainowy, glikolowy, pirogronowy, migdałowy i salicylowy. Peelingi chemiczne normalizują pracę gruczołów łojowych, redukują zmiany trądzikowe i wspomagają procesy złuszczania naskórka. Po zabiegu z użyciem kwasów nie wolno wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego najlepiej wykonywać peelingi wiosną i jesienią oraz pamiętać o kremie z filtrem UV.
Innym zabiegiem o działaniu oczyszczającym jest ozonoterapia. Podczas zabiegu wykorzystywane są prądy wysokiej częstotliwości, dzięki czemu następuje rozgrzanie tkanek. Dodatkowo wytwarzany jest ozon, który ma działanie dezynfekujące. Zabieg poprawia ukrwienie skóry i głębiej położonych tkanek oraz przygotowuje ją do dalszych etapów pielęgnacji.
W przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych niewskazane jest leczenie ich na własną rękę. Warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne i miejscowe.
Oprócz leczenia farmakologicznego i specjalistycznych zabiegów warto wspomóc się domowymi sposobami w walce z niedoskonałościami. Jak dbać o cerę tłustą trądzikową za pomocą domowych kosmetyków?
Cytryna od dawna znana jest ze swoich właściwości oczyszczających. Do przygotowania domowego toniku potrzebne będą 3 łyżki soku z cytryny i pół szklanki przegotowanej wody. Mieszamy składniki i odstawiamy na kilka minut. Tak przygotowany tonik można wykorzystać do delikatnego przemywania twarzy. Sok z cytryny ma również działanie rozjaśniające, co sprawdzi się w przypadku blizn potrądzikowych.
Ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżanie cery tłustej i trądzikowej. Jak przygotować domową maseczkę? Wystarczy wymieszać dwie łyżki miodu z jedną łyżeczką oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i nałożyć na twarz na kilka minut. Po upływie tego czasu wszystko zmyć ciepłą wodą. Miód przyjemnie koi skórę, a olej kokosowy zapobiega utracie wody z naskórka.
Pomocna w redukcji zmian trądzikowych może być też zwykła aspiryna z apteki. Trzy tabletki aspiryny należy pokruszyć i zalać niewielką ilością ciepłej wody. Tak przygotowaną pastę należy nałożyć na najbardziej zaognione zmiany chorobowe. Składnikiem aktywnym aspiryny jest kwas acetylosalicylowy. Po jego rozpadzie uwalnia się kwas salicylowy o działaniu wysuszającym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym.