Trądzik hormonalny – co na trądzik hormonalny?
Trądzik hormonalny to nie tylko problemy skórne wieku dojrzewania. Przypadłość ta dotyka również osoby dorosłe i wiąże się z powstawaniem uciążliwych wyprysków na twarzy i w jej okolicach. Zaburzenia hormonalne przy trądziku wymagają konsultacji lekarskiej, ale możesz również spróbować ograniczyć występowanie zmian przy użyciu właściwej pielęgnacji i naturalnych sposobów. Jak walczyć z trądzikiem hormonalnym?
Trądzik na tle hormonalnym – co to jest?
Trądzik hormonalny to choroba skóry, która występuje u dorosłych kobiet oraz mężczyzn i objawia się występowaniem licznych niedoskonałości na twarzy. Wiele osób może mylić ten rodzaj dolegliwości z przypadłością znaną z wieku dojrzewania – trądzikiem młodzieńczym. W obu przypadkach za nieestetyczne wypryski odpowiadają zaburzenia hormonalne, jednak nie wynikają one z tych samych zmian zachodzących w organizmach nastolatków i dorosłych.
Dowiedz się więcej o trądziku u mężczyzn!
U osób między 25 a 35 rokiem życia obecność wykwitów trądzikowych jest następstwem nieprawidłowych stężeń hormonów oraz ich okresowej zmienności. W wyniku spadku lub wzrostu poziomu poszczególnych związków dochodzi do nadprodukcji sebum, czyli nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, co uniemożliwia jego właściwe odprowadzanie. Skutkiem są powstałe zmiany w postaci krostek i grudek o dużej bolesności.
Przeczytaj również o trądziku u dorosłych i trądziku po 30 roku życia.
Trądzik hormonalny – przyczyny
Przy trądziku o podłożu hormonalnym trudno zdiagnozować jedną przyczynę, która odpowiada za spadki i wzrosty poszczególnych hormonów. Do czynników odpowiedzialnych za występowanie zaburzeń zalicza się m.in.:
- przewlekły stres,
- przemęczenie, niewłaściwą dietę,
- niewystarczającą ilość snu,
- korzystanie z używek,
- czynniki genetyczne,
- a także choroby endokrynologiczne, takie jak: choroby tarczycy i PCOS (zespół policystycznych jajników).
Jak rozpoznać trądzik hormonalny?
Objawy trądziku hormonalnego są charakterystyczne, choć początkowo możesz pomylić je z innymi niedoskonałościami występującymi okresowo. Wykwity zapalne zlokalizowane są głównie w dolnej części twarzy (na brodzie, żuchwie oraz szyi), a często również w okolicy dekoltu. Zaburzeniom hormonalnym przy trądziku towarzyszy również szereg objawów współtowarzyszących, do których należą m.in.: nieregularne cykle menstruacyjne, brak owulacji, wahania masy ciała, zaburzenia płodności i bóle piersi.
Trądzik hormonalny – jakie badania?
W celu potwierdzenia zaburzeń hormonów przy trądziku warto wykonać badania krwi w kierunku sprawdzenia poziomu hormonów płciowych, tarczycy oraz przysadki mózgowej. W celu rozpoznaniu zaburzeń sprawdź stężenia m.in.:
- testosteronu całkowitego i wolnego,
- prolaktyny, LH, FSH,
- DHEA-SO4,
- TSH, FT4, FT3,
- insuliny.
Jak pozbyć się trądziku hormonalnego?
Leczenie trądziku hormonalnego należy rozpocząć od wyrównania stężeń hormonów w organizmie. Zazwyczaj w tym celu stosuje się terapię farmakologiczną przy użyciu doustnych leków umożliwiających wyrównanie poziomu związków produkowanych w nadmiarze lub niewystarczającej ilości. W niektórych przypadkach zaleca również stosowanie preparatów miejscowo oraz kuracji naturalnych, które wspomagają proces leczenia.
Jak wyleczyć trądzik hormonalny?
Z trądzikiem hormonalnym możesz walczyć również, stosując dedykowane kremy i maści na skórę. Osoby zmagające się z zapalnymi wykwitami powinny uzbroić się w cierpliwość. Leczenie trądziku hormonalnego to długotrwały proces, który może zająć od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Niekiedy koniecznością jest uwzględnienie w terapii farmakologicznej antybiotyków oraz retinoidów (związków pochodnych witaminy A). Ze względu na ich działanie o dużej sile, stosowanie tych preparatów nie powinno odbywać się bez nadzoru lekarza.
Trądzik hormonalny – leczenie naturalne
W leczeniu naturalnym dużą rolę odgrywają herbaty i napary ziołowe do picia wykonane z rumianku, szałwii, pokrzywy, bratków, a także mniszka lekarskiego. Postaw również na pielęgnację wzbogaconą naturalnymi ekstraktami o właściwościach przeciwzapalnych, które przyspieszą proces gojenia zmian. Przy leczeniu trądziku domowymi sposobami warto pamiętać o higienie, aby nie doprowadzić do rozmnożenia bakterii podczas niewłaściwej pielęgnacji.
Trądzik hormonalny – pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej ma kluczowe znaczenie w przywróceniu jej równowagi fizjologicznej. Przy trądziku hormonalnym zadbaj o delikatne oczyszczenie przy użyciu preparatów, które za mocno nie wysuszają skóry. Odpowiednim rozwiązaniem są delikatne produkty myjące np. na bazie naturalnej wody siarczkowej. W ofercie Dr Duda znajdziesz kosmetyki do cery trądzikowej, takie jak:
Następnym etapem rutyny pielęgnacyjnej powinno być nadanie skórze odpowiedniego nawilżenia oraz zapewnienie ochrony przy użyciu kremu.
Krem na trądzik hormonalny
Krem na trądzik na bazie buskiej mineralnej wody siarczkowej Acne-Mineral reguluje rogowacenie się skóry w obszarze gruczołów łojowych pobudzonych do pracy, zapobiega łojotokowi, ogranicza podrażnienia i przeciwdziała zaczerwienieniu skóry. Wsparcie terapii przy użyciu kosmetyków uzdrowiskowych pozwoli Ci zapobiec nieprzyjemnym objawom trądziku i poprawić wygląd cery.