Cera tłusta to taka, która wydziela sebum w zbyt dużych ilościach. Spotykana jest nie tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, ale także u osób dorosłych. Z wiekiem nasza skóra wydziela mniejsze ilości łoju, dlatego z upływem lat objawy tłustej cery mogą się zmniejszać. Charakteryzuje ją nadmierne błyszczenie skóry i skłonność do powstawania wyprysków, zaskórników, grudek. Jest jednak o wiele bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych i mniej podatna na podrażnienia.
Ten rodzaj cery jest zazwyczaj grubszy i bardziej wytrzymały od innych typów skóry. Cera tłusta wykazuje dużą odporność na gwałtowne zmiany temperatur, silny wiatr, mróz czy zanieczyszczenia powietrza. W ciągu dnia cała twarz nadmiernie się błyszczy, szczególnie widoczne jest to w strefie T – na czole, brodzie i nosie. Posiada widocznie rozszerzone pory i tendencje do powstawania zmian skórnych, często występuje na niej trądzik.
Sprawdź, jakie są zależności między smogiem a cerą i jak zanieczyszczone powietrze wpływa na jej stan.
Inne cechy cery tłustej to wyczuwalne drobne nierówności na skórze oraz szaro-żółty lub ziemisty odcień. Posiadaczki cery tłustej mogą jednak dłużej cieszyć się młodym wyglądem, bowiem taka skóra wolniej ulega procesom starzenia.
Tłusta cera jest konsekwencją nadaktywności gruczołów łojowych. W wyniku nadmiernego wydzielania sebum może dojść do zatkania ujść tych gruczołów, co sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu zmian skórnych. Jedną z przyczyn posiadania tłustej cery są uwarunkowania genetyczne. Jeśli wśród najbliższych krewnych są osoby z przetłuszczającą się skórą, wówczas istnieje duża szansa na to, że odziedziczy ją inny członek rodziny.
Cera tłusta pojawia się najwcześniej w okresie dojrzewania, spowodowane jest to rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, m.in. nadmiarem androgenów i progesteronu. Do przyczyn przetłuszczającej się cery możemy zaliczyć także nieprawidłową dietę, zawierającą nadmiar cukrów, używek i pikantnych potraw.
W przypadku przetłuszczającej się skóry należy zadbać o jej głębokie oczyszczenie i odpowiednie nawilżenie. Warto wypróbować domowe sposoby na tłustą cerę, takie jak np. przemywanie twarzy przestudzonym naparem z zielonej herbaty. Posiada ona właściwości antyseptyczne i matujące.
Dobre efekty oczyszczające ma także węgiel aktywny. Do przygotowania domowej maseczki potrzebny będzie węgiel aktywny, najlepiej w kapsułkach, który można kupić w aptece. Z 2-3 kapsułek wysypujemy proszek i mieszamy go z wodą. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz na kilka minut, omijając okolice oczu i ust.
Innym składnikiem regulującym sebum jest zielony ogórek, który posiada taki sam odczyn pH jak skóra. Możemy nakładać go w formie cienkich plasterków na skórę i pozostawić na kilka minut, aż puści sok. Ogórek ma także działanie rozjaśniające, sprawdzi się więc u osób z przebarwieniami np. po trądziku.
Pomocne w regulacji pracy gruczołów łojowych mogą być peelingi chemiczne z użyciem kwasów, np. migdałowego, salicylowego, azelainowego. Kwas migdałowy posiada silne właściwości antybakteryjne, wygładzające i wyrównujące koloryt. Peeling z użyciem kwasu salicylowego zmniejsza rozszerzone pory i wspomaga leczenie zmian trądzikowych.
W celu złuszczenia naskórka sprawdzi się mezoterapia korundowa, polegająca na mechanicznym usuwaniu wierzchnich warstw skóry za pomocą wodorotlenku glinu.
Dla cery tłustej polecany jest także peeling kawitacyjny z maską. Pierwszym etapem zabiegu jest oczyszczenie skóry wykorzystując fale ultradźwiękowe. Na tak przygotowaną skórę nakładana jest odpowiednio dobrana maska, np. algowa, o działaniu łagodzącym.
Tłusta cera potrzebuje składników wpływających na pracę gruczołów łojowych. Oprócz działania hamującego wydzielanie sebum, taka cera lubi produkty o działaniu nawilżającym. Należy unikać produktów na bazie alkoholu i agresywnych kosmetyków z zawartością SLS, SLES. Składniki aktywne do cery tłustej to:
W pielęgnacji cery tłustej bardzo ważne jest oczyszczanie i jej nawilżanie. Oto kilka kroków, które pomogą w domowej pielęgnacji cery tłustej.