Zatkane pory na twarzy – jak je odblokować i oczyścić?


Pory na twarzy to fizjologiczny element naszej skóry. Są to zakończenia mieszków włosowych połączone z ujściami gruczołów łojowych. Pełnią one ważną funkcję, ponieważ to właśnie dzięki nim skóra pozbywa się sebum i zanieczyszczeń ze środowiska. Również dzięki porom usuwany jest złuszczający się martwy naskórek. Zwykle pory nie są bardzo widoczne, jednak mogą ulegać rozszerzeniu. Sprzyja to gromadzeniu się łoju i zanieczyszczeń, a w konsekwencji dochodzi do ich zatkania. Z tego artykułu dowiesz się jak oczyścić i zwęzić pory za pomocą domowych sposobów, jak i specjalistycznych kosmetyków.
Zatkane pory na twarzy – przyczyny
Problem zatkanych porów na twarzy często dotyczy osób z cerą tłustą, cerą mieszaną lub cerą trądzikową, które borykają się z problemem nadmiernego wydzielania sebum. Gromadzący się łój zatyka ujścia gruczołów, tworząc siedlisko do rozwoju bakterii. Co jeszcze przyczynia się do ich zapchania?
- Niedokładny demakijaż lub jego brak
- Zmiany hormonalne
- Predyspozycje genetyczne
- Nieprawidłowa higiena akcesoriów do makijażu – pędzli, gąbeczek
- Niedostateczne złuszczanie skóry
- Słabe nawilżanie skóry
- Stosowanie ciężkich kosmetyków o działaniu silnie natłuszczającym
- Leki na bazie sterydów
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i korzystanie z solarium
Jak wyglądają zatkane pory?
Zatkane pory na twarzy znacząco wpływają na nasz wygląd. Nawet najlepsze kosmetyki do makijażu nie są w stanie ich całkowicie ukryć, a czasami mogą je jeszcze bardziej podkreślać. Najczęściej pojawiają się w okolicy strefy T, czyli na czole, nosie i brodzie. To właśnie w tych miejscach skóra wydziela największe ilości sebum.
Wygląd zatkanych porów zależy od ich umiejscowienia. W strefie T zwykle tworzą się zaskórniki otwarte – małe, czarne punkciki potocznie zwane wągrami. Ich kolor związany jest z utlenianiem się sebum podczas kontaktu z powietrzem. Mogą one przekształcić się w zmiany zapalne, które są trudniejsze do usunięcia i często pozostawiają blizny.
Drugim rodzajem zaskórników są zaskórniki zamknięte. Pojawiają się nie tylko w strefie T, ale również na policzkach czy żuchwie. Mają postać białych podskórnych grudek i są najbardziej widoczne podczas naciągnięcia skóry.
Zatkane pory – domowe sposoby
Zabiegi na zatkane pory na twarzy wykonywane w domowym zaciszu są łatwe w przygotowaniu i bezpieczne dla skóry. Zwykle posiadamy już większość produktów potrzebnych do ich wykonania.
Jak odblokować pory na twarzy za pomocą domowych sposobów? Do oczyszczenia porów sprawdzi się para wodna. Taki zabieg można wykonać w domowych warunkach. Wystarczy nalać do miski gorącą wodę i przez ok. 10-15 minut nachylać nad nią twarz, przykrywając głowę bawełnianym ręcznikiem. Do wody możemy dodać zioła, które wzmocnią działanie zabiegu, np. rumianek, tymianek lub nagietek. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, aby nie poparzyć skóry. Kąpiel parowa rozszerza pory, przygotowując skórę do dalszych zabiegów.
Kolejny sposób na zatkane pory to maseczka z białka kurzego. Posiada ona właściwości ściągające i wygładzające skórę. Do przygotowania maseczki potrzebne będzie białko z jednego jajka, jedna łyżeczka soku z cytryny i jedna łyżeczka miodu. Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na twarz na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy maseczkę ciepłą wodą.
Do oczyszczenia skóry sprawdzi się także węgiel aktywny. Jak odblokować pory za pomocą maseczki węglowej? Potrzebne będą dwie kapsułki lub tabletki z węglem aktywnym do kupienia w aptece. Proszek węglowy mieszamy z jedną łyżką jogurtu naturalnego lub miodu i nakładamy na twarz na ok. 15 minut. Maska z węglem aktywnym oczyszcza skórę z toksyn, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Jak oczyścić zatkane pory za pomocą zabiegów kosmetycznych?
Oprócz domowych sposobów na zatkane pory warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które wspomogą odblokowanie porów.
Jednym z nich jest peeling węglowy. Polega on na nałożeniu na skórę koloidalnej zawiesiny węglowej, a następnie naświetlaniu skóry wiązką lasera o dużej mocy i krótkim czasie impulsu. Efektem zabiegu jest zwężenie ujść gruczołów łojowych, dokładne oczyszczenie naskórka i redukcja zmian pozapalnych.
Innym rodzajem peelingu jest mikrodermabrazja diamentowa. Polega na stopniowym, mechanicznym złuszczaniu naskórka z użyciem specjalnych głowic ścierających. Ten zabieg sprawdzi się u osób z nadmierne przetłuszczającą się skórą.
Kolejnym zabiegiem na zatkane pory jest radiofrekwencja mikroigłowa, inaczej nazywana termoliftingiem. To połączenie dwóch zabiegów – radiofrekwencji z mezoterapią mikroigłową. Podczas wykonywania mikronakłuć w skórze, emitowane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Powoduje to rozgrzanie tkanek i stymulowanie skóry do wytwarzania kolagenu. Oprócz zwężenia porów zabieg uelastycznia naskórek i spłyca drobne zmarszczki.
Codzienna pielęgnacja – co na zatkane pory?
Ważnym elementem w codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie zatkanych porów bez uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Kosmetyki na zatkane pory nie powinny zawierać alkoholu i dużej ilości konserwantów oraz sztucznych barwników, które mogą dodatkowo zapychać.
- Naturalnym składnikiem o działaniu oczyszczającym jest woda siarczkowa. Żel Acne-Mineral na bazie wody siarczkowej delikatnie oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, złuszcza naskórek i zmniejsza wydzielanie sebum. Po umyciu twarzy należy zadbać o jej prawidłowe nawilżenie.
- Krem Acne-Mineral przeznaczony jest nie tylko do skóry trądzikowej, ale także do skóry przetłuszczającej się z tendencją do powstawania rozszerzonych porów. Reguluje procesy złuszczania naskórka i usuwa zanieczyszczenia z ujść gruczołów łojowych, dzięki czemu nie ulegają one zatkaniu.