Pielęgnacja cery wrażliwej
Cera wrażliwa wykazuje zwiększoną reaktywność na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Nie jest to konkretny typ cery, bowiem wrażliwość może pojawić się zarówno przy cerze suchej, tłustej czy normalnej. W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać ten rodzaj cery, ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska i stresujący tryb życia. Wiedząc, jak dbać o cerę wrażliwą, można znacząco poprawić jej wygląd i zniwelować dokuczliwe objawy.
Cera wrażliwa – opis czynników wywołujących
W przeciwieństwie do skóry alergicznej, cera wrażliwa wykazuje natychmiastową reakcję na działanie czynników drażniących. Oprócz zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego, cera wrażliwa może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Zawarte w kosmetykach barwniki, substancje konserwujące i zapachowe działają drażniąco na skórę, wywołując szereg uporczywych objawów.
Skóra wrażliwa bardzo mocno reaguje także na warunki atmosferyczne, np. silny wiatr, mróz, suche powietrze, wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne. Wrażliwość cery może uaktywnić się w wyniku nieprawidłowej diety bogatej w cukry, tłuste potrawy i dania typu fast-food. Do czynników wewnętrznych, które działają negatywnie na skórę, zaliczamy również stres, silne emocje i wahania hormonów.
Przeczytaj więcej na temat zależności zachodzącej pomiędzy smogiem a cerą i dowiedz się, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na jej wygląd.
Cera wrażliwa – charakterystyka
Skóra wrażliwa wykazuje niższy próg tolerancji na działanie bodźców, które nie wywołują żadnej reakcji w przypadku skóry normalnej. Związane jest to z wytwarzaniem nadmiarowej ilości niektórych neuroprzekaźników przez zakończenia nerwów powierzchniowych. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń funkcji ochronnych skóry.
Szacuje się, że więcej kobiet niż mężczyzn zmaga się z problemem, jakim jest cera wrażliwa.
Cera wrażliwa – jak rozpoznać ten rodzaj skóry?
Do najbardziej charakterystycznych objawów cery wrażliwej należą:
- Zaczerwienienie skóry.
- Pieczenie i uczucie dyskomfortu.
- Mogą pojawiać się miejscowe obrzęki.
- Przesuszona skóra.
- Łuszczenie się naskórka.
- Wysypka.
Cera wrażliwa – pielęgnacja domowa
Skóra wrażliwa jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Nie lubi silnie działających kosmetyków, szczególnie tych na bazie alkoholu. Pielęgnacja cery wrażliwej w domu opiera się na wykorzystaniu naturalnych składników, które zmniejszą ryzyko podrażnienia.
- Jednym ze sposobów na ukojenie cery jest maseczka z płatków owsianych. Należy zmielić 3 łyżki płatków i wymieszać z połową szklanki jogurtu naturalnego, a następnie nałożyć na twarz. Po upływie 10 minut zmywamy maseczkę ciepłą wodą. Zawarte w płatkach witaminy E, B oraz cynk działają łagodząco na skórę, oraz utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia.
- Do przemywania skóry dobrym rozwiązaniem będą naturalne wywary przygotowane w domowym zaciszu. Składnikiem znanym z właściwości kojących jest nagietek. Do przygotowania domowego toniku potrzebne będą suszone kwiaty nagietka i woda. Około pół szklanki suszu zalewamy 300 ml wody i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Schłodzony odwar przepuszczamy przez gazę i tak przygotowanym tonikiem możemy przemywać skórę lub stosować go w formie okładów.
Zabiegi dla cery wrażliwej – oczyszczanie i regeneracja
Osoby z wrażliwą skórą powinny wybierać zabiegi o działaniu łagodzącym, aby nie doprowadzić do uszkodzeń delikatnego naskórka. Jednym z takich zabiegów jest kuracja osoczem bogatopłytkowym (PRP). Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, która zostaje poddana odwirowaniu i separacji. Tak przygotowane osocze jest później wstrzykiwane w skórę za pomocą cienkich igieł. Po zabiegu skóra jest pobudzona do regeneracji, dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych i poprawy krążenia.
Do bezinwazyjnych zabiegów zaliczany jest peeling kawitacyjny, który wspomaga oczyszczanie cery wrażliwej. Jest to dobra alternatywa dla innych peelingów np. kwasowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Za pomocą specjalnego urządzenia emitowane są fale ultradźwiękowe, które w kontakcie z mokrą skórą wywołują efekt kawitacji. W ten sposób dochodzi do rozbicia martwych komórek i odsłonięcia nowej warstwy naskórka. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, nawet dla wrażliwej skóry.
Składniki aktywne dla cery wrażliwej
Objawy, jakie daje cera wrażliwa, skłaniają do dokładnego analizowania kosmetyków stosowanych do pielęgnacji. W ich składzie nie powinny znaleźć się substancje takie jak: alkohol, wysokie stężenia olejków eterycznych, substancje keratolityczne, nadmiar konserwantów, parafina, SLES i SLS.
Jakie składniki aktywne są polecane do cery wrażliwej?
- Ceramidy.
- Alantoina.
- Gliceryna roślinna.
- Mocznik.
- Olejki roślinne.
- Aloes.
- Woda siarczkowa.
- Witaminy A, C i E.
Pielęgnacja cery wrażliwej odpowiednia dobranymi kosmetykami
Sucha i wrażliwa cera to bardzo częste połączenie. Skóra sucha ze względu na swoją delikatną strukturę często ulega podrażnieniom i jest wrażliwa na działanie czynników środowiskowych. Brakuje jej naturalnej ochrony, jaką jest sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej opiera się na łagodnym oczyszczaniu i intensywnym nawilżaniu naskórka.
- Czym myć skórę wrażliwą? Do oczyszczenia cery wrażliwej twarzy sprawdzi się Buskie Mydło Siarczkowe, które delikatnie myje skórę bez naruszania naturalnej bariery ochronnej. Oprócz buskiej wody siarczkowej zawiera glicerynę roślinną i naturalne olejki (lawendowy i rozmarynowy), które chronią skórę przed nadmiernym wysuszeniem.
- Do nawilżenia cery wrażliwej idealnym rozwiązaniem będzie krem o naturalnym, prostym składzie. Krem rokitnikowy zawiera aż 93,5% składników pochodzenia naturalnego, takich jak olejek rokitnikowy, mocznik czy glicerynę roślinną. Oprócz nawilżenia skóry chroni ją przed szkodliwymi substancjami ze środowiska zewnętrznego i promieniowaniem słonecznym.
- Jaki krem do cery wrażliwej wybrać, jeśli mamy widoczne zmarszczki? Tutaj polecany jest NONI KREM – Anti-Aging, przeznaczony do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej z widocznymi oznakami starzenia. Wspomaga naturalne procesy odbudowy naskórka i likwiduje objawy zwiotczenia.