Czym jest SLS w szamponach i jaki szampon bez SLS wybrać?


Naturalny szampon bez SLS, SLES na bazie wody siarczkowej oraz innych substancji czynnych aktywnie doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji włosów osób z tendencją do podrażnień i cierpiących na AZS. Co oznacza skrót SLS na opakowaniach sklepowych szamponów? Czy środek ten jest szkodliwy? Jakich produktów używać w zamian? Przeczytaj o tym w naszym artykule.
Co to jest SLS i SLES w szamponie?
Wiele osób widząc to oznaczenie na opakowaniu szamponu do włosów zastanawia się co tak naprawdę oznacza skrót SLS. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to tak naprawdę dosyć tani i skuteczny środek myjący i spieniający. Można go znaleźć w wielu produktach i kosmetykach myjących takich jak szampony i mydła, ale także w środkach o działaniu odtłuszczającym. Niestety weryfikacja, czy wybrany przez nasz szampon posiada w swoim składzie ten detergent, nie zawsze jest prosta, ponieważ może on tam występować pod różnymi nazwami, np. Sulfuric acid czy SDS.
SLES jest związkiem pełniącym podobną funkcję co SLS. Jego nazwa to skrót od Sodium Laureth Sulfate. SLES jest pochodną ropy naftowej i chociaż mówi się, że jego działanie jest nieco łagodniejsze od działania środka SLS, to nadal należy unikać produktów posiadających go w swoim składzie.
Czy SLS jest szkodliwy?
Oba detergenty cieszą się popularnością wśród producentów produktów myjących ze względu na dość niską cenę i dużą wydajność, jednak czy ich działanie niesie za sobą jakieś negatywne konsekwencje?
Używanie produktów posiadających w swoim składzie te silne środki pieniące dla wielu osób jest nadal bardzo atrakcyjne. Żyjemy w przeświadczeniu, że jedynie w taki sposób jesteśmy w stanie dokładnie umyć swoje włosy i skórę głowy. To przeświadczenie jest jednak błędne.
Dlaczego więc w swojej pielęgnacji powinniśmy unikać kosmetyków z SLS i SLES? Produkty te, ze względu na swoje silne działanie, prowadzą do niszczenia naszej bariery ochronnej skóry, bariery hydrolipidowej. W rezultacie, w szybkim tempie tracimy zebraną w niej wodę, a nasza skóra staje się szorstka i wysuszona. Bardzo często towarzyszy temu nieprzyjemne poczucie „ściągnięcia” po pielęgnacji.
Oba detergenty są silnymi środkami myjącymi i efektem ich długotrwałego użytkowania jest zakłócenie prawidłowego wydzielania sebum. Mogą powodować podrażnienia skóry, a w niektórych przypadkach nawet prowadzić do Atopowego Zapalenia Skóry.
Przeczytaj więcej na temat oczyszczania włosów w naszym wcześniejszym artykule!
Szampon z SLS czy bez? Działanie SLS na włosy
Czy SLS szkodzi włosom? Wysokie stężenie środka SLS może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i w rezultacie do wzmożonego wypadania włosów. Szczególnie odradza się używania szamponu z SLS osobom o wrażliwej skórze i tym cierpiącym na takie choroby skórne jak AZS, jednak jeżeli mamy taką możliwość, to warto zrezygnować z tego typu produktów na rzecz naturalnych rozwiązań.
Oczywiście sporadyczne używanie kosmetyków do włosów z SLS nie musi być wyrokiem, lecz nie rekomenduje się regularnego stosowania tego typu produktów, szczególnie w czasach gdy mamy dostęp do innych rozwiązań.
Delikatny i łagodny szampon do wrażliwej skóry głowy bez SLS od Dr Dudy
Najnowszym produktem kosmetycznym do włosów bez SLS od marki Dr Duda jest BIOSIARCZKOWY SZAMPON + KOMPLEKS KERATYNA, PENTAVITIN. W tym naturalnym szamponie bez SLS został poszerzony zakres oddziaływania na skórę głowy oraz włosy z udziałem bioaktywnego kompleksu siarczkowo-mineralnego. Wchodząca w jego skład keratyna oraz pentavitin, przez kosmetologów nazwany „magnesem wilgoci”, zapewniają skórze głowy szczególne nawilżenie.
Przeczytaj także: jak pielęgnować włosy jesienią i zimą?
Co zamiast SLS? Składniki delikatnie myjące dla skóry wrażliwej
Biosiarczkowy Szampon bez SLS i SLES zawiera delikatny środek myjący i jest szczególnie polecany do wrażliwej skóry. Swoje działanie opiera na naturalnych, starannie dobranych składnikach takich jak: woda siarczkowo-siarkowodorowa, keratyna i PENTAVITIN®.
- Woda siarczkowo–siarkowodorowa – zawiera związki siarki dwuwartościowej, która wpływa korzystnie na keratynę zawartą w skórze i włosach. Kompleks mikro- i makroelementów doskonale odżywia skórę głowy i cebulki włosowe, stymulując odrastanie włosów.
- Keratyna – podstawowy budulec włosa, wzmacnia jego wewnętrzną strukturę, wypełnia jej ubytki, dając efekt miękkich, łatwiejszych do stylizacji włosów. W kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy występuje ona w postaci Keratyny hydrolizowanej, która jest rozpuszczalnym w wodzie białkiem.
- HYDROLIZAT KERATYNY zawiera aminokwasy, będące podstawowym budulcem białek, podobne do tych, które znajdują się we włosach lub paznokciach. Zatem Keratyna głęboko wnika w strukturę włosa i odbudowuje jego uszkodzone fragmenty podczas czesania, stylizacji czy innych czynników niekorzystnych warunków atmosferycznych.
- Pentavitin® – substancja naturalna, pochodzenia roślinnego, powoduje zwiększenie nawilżenia włosów i skóry głowy. Łagodzi świąd i łuszczenie w przypadku podrażnionej skóry głowy. Chroni włosy przed utratą keratyny i przeciwdziała ich wypadaniu. Zwiększa nawilżenie warstwy rogowej naskórka i zwiększa jego nawodnienie. Likwiduje suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry, utrzymując szczególne nawilżenie!
Dzięki obecności keratyny hydrolizowanej w BIOSIARCZKOWYM SZAMPONIE Dr Duda włosy stają się wyraźnie wzmocnione i nawilżone, zwiększa się ich objętość, staja się błyszczące i miękkie, a jednocześnie zregenerowane i wzmocnione. Biosiarczkowy Szampon + kompleks KERATYNA, PENTAVITIN oparty jest na bazie wody siarczkowej i zawiera jej ponad 50% w swoim składzie, przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju włosów w szczególności delikatnych, zniszczonych, suchych. Jego głównym atutem jest również zawarty w szamponie delikatny środek myjący bez SLS, SLES — idealny dla skóry wrażliwej.