Alergia skórna może pojawić się u osób w każdym wieku i jest coraz częstszą przypadłością, niezależnie od płci. Taka skóra jest trudna w pielęgnacji, ponieważ reaguje negatywnie na większość kosmetyków. Jak wygląda cera alergiczna? Czym charakteryzują się objawy alergiczne na skórze i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry alergicznej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Mechanizm powstawania alergii związany jest z nadwrażliwością układu immunologicznego. Podczas kontaktu z alergenem, czyli czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną, układ odpornościowy uruchamia mechanizmy obronne. Do najczęściej występujących alergenów zaliczamy:
Objawy alergiczne na skórze pojawiają się w ciągu 24 godzin lub nawet po upływie kilku dni od kontaktu z alergenem. Jak wygląda cera alergiczna? Jako pierwsze może pojawić się zaczerwienienie, występujące w miejscu kontaktu skóry alergicznej z czynnikiem wywołującym. Często towarzyszy mu pokrzywka w postaci bladoróżowych bąbli lub grudkowe wypryski. Charakterystyczne objawy alergiczne na skórze to także świąd i pieczenie podrażnionej skóry, a nawet łuszczenie się. Taka skóra często ulega zgrubieniu, może też dochodzić do jej osłabienia i pękania.
Skóra wrażliwa i skóra alergiczna często są ze sobą mylone. W odróżnieniu od skóry wrażliwej cera alergiczna objawia się podrażnieniami, które mają charakter tymczasowy. Nie reaguje też na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak mróz, wahania temperatur, wiatr, stres, silne emocje.
Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów alergii jest unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi, nie zawsze jednak jest to możliwe. Warto wykonać testy alergiczne, aby mieć pewność, który czynnik wywołuje alergię. Na niewielkie zmiany skórne sprawdzi się zwykłe wapno kupione w aptece. W przypadku wystąpienia silnych objawów konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który może przepisać leki przeciwhistaminowe.
Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry alergicznej na co dzień. Cera alergiczna nie lubi kosmetyków zawierających dużą ilość konserwantów i substancji zapachowych. Skład kosmetyków powinien być krótki i prosty, aby zminimalizować ryzyko alergii. W przypadku testowania nowych kosmetyków najlepiej robić to pojedynczo, w odpowiednich odstępach czasu, aby mieć pewność, który produkt wywołuje reakcję alergiczną.
Nie bez znaczenia jest też jakość wody używanej do kąpieli. Twarda woda z kranu może przesuszać cerę alergiczną i nasilać objawy alergiczne na skórze, dlatego do przemywania twarzy warto używać przegotowanej, letniej wody.
Głównym zadaniem kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju cery jest działanie wyciszające i regenerujące.