Co na łuszczyce głowy?
Łuszczyca skóry głowy to popularny problem wśród Polaków. Niestety, choroba ta jest trudna w leczeniu, ponieważ posiada nawrotowy charakter. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możliwe jest skuteczne minimalizowanie jej objawów. Co może pomóc? Z pewnością codzienna, regularna pielęgnacja, najlepiej przy pomocy szamponu na łuszczycę głowy.
Co to jest łuszczyca skóry głowy?
Łuszczyca skóry głowy to choroba skóry, która do dziś nie doczekała się skutecznego lekarstwa. Mimo jej nieuleczalności, jej przebieg posiada charakter zmienny. Specyficzny jest tutaj fakt, że symptomy łuszczycy mogą przemijać i to na długi czas. Jeśli jednak się nasilają, można radzić sobie z nimi przy pomocy wysokiej jakości szamponów do włosów z łuszczycą.
Łupież czy łuszczyca?
Łuszczyca skóry głowy bardzo często jest mylona z łupieżem. Dzieje się tak przez złuszczający się naskórek i odpadające łuski, które mylnie są brane za łupież. Jednak to co pozwala dosyć łatwo odróżnić te dwie przypadłości to występowanie stanów zapalnych w przypadku łuszczycy skóry głowy, i ich brak w przypadku łupieżu.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy a łuszczyca
Zmiany chorobowe w przypadku łuszczycy skóry głowy i łojotokowego zapalenia skóry są na pierwszy rzut oka bardzo podobne, jednak w przypadku tej pierwszej choroby skóry głowy, stany zapalne są wyraźniejsze, jaśniejsze, grubsze i o wiele suchsze.
Możesz przeczytać więcej na temat różnić pomiędzy ŁZS a łuszczycą w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu.
Łuszczyca głowy — czy jest zaraźliwa?
Łuszczyca skóry głowy – tak samo jak łuszczyca objawiająca się na innych częściach ciała – nie jest zaraźliwa i nie można się nią od nikogo zarazić. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry głowy o podłożu autoimmunologicznym, która nie przenosi się poprzez kontakt z drugą osobą, ani w żaden inny sposób.
Objawy łuszczycy skóry głowy
Jak wygląda łuszczyca na głowie? Zmiany łuszczycowe występujące w obrębie głowy są bardzo popularnym objawem tej choroby i pojawiają się aż u około 50–80% pacjentów. Bardzo często w przebiegu łuszczycy skóry głowy, zmiany te umiejscawiają się na linii włosów.
Objawy łuszczycy głowy nie różnią się znacząco od tych zauważanych na innych częściach ciała. Na początku można zaobserwować czerwoną grudkę, wokół której tworzy się łuska koloru srebrzystego. Zmiany na skórze są od siebie dobrze odgrodzone i przybierają formę zlewnych ognisk zapalnych.
Zmianom łuszczycowym na głowie bardzo często towarzyszy swędzenie, uczucie suchości i miejscowa utrata i wypadanie włosów. Należy pamięta o tym, że nie można drapać i drażnić miejsc ogarniętych chorobą, ponieważ może to doprowadzić do nasilenia się objawów.
Przyczyny łuszczycy skóry głowy
Tak jak w przypadku innych odmian łuszczycy, jej przyczyny nie są do końca znane. Jednakże, wśród możliwych czynników przyczyniających się do jej powstawania, specjaliści wymieniają:
- podłoże genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- osłabiony układ odpornościowy (podłoże immunologiczne),
- czynniki środowiskowe takie jak nadmierny stres,
- występowanie urazów i ran na ciele,
- oraz stosowanie niektórych leków.
Leczenie łuszczycy skóry głowy
Jak leczyć łuszczycę głowy? Przede wszystkim lekarze zalecają leczenie miejscowe, stawiając na preparaty o formule płynnej, czyli wszelkiego rodzaju szampony, żele, oliwki itd.
Oprócz stosowania dostępnych środków dermatolodzy radzą kuracje i specjalne leki immunosupresyjne, dzięki którym przyspieszona praca gruczołów łojowych może być stopowana. Pomocne może być też promieniowanie ultrafioletowe, a zatem odpowiednie naświetlanie lub też słoneczne wakacje.
Co na łuszczyce skóry głowy? Pielęgnacja skóry głowy z łuszczycą
Dużą rolę w skutecznym leczeniu łuszczycy odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Doskonałym rozwiązaniem dla osób chorych na łuszczycę skóry głowy może być specjalistyczny szampon przeznaczony do leczenia tego typu schorzeń. Wiele osób borykających się z łuszczycą skóry, stosuje zwykłe szampony do włosów, łatwo dostępne w każdym sklepie. Nie jest to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że skoro problem jest poważny, to trzeba z nim skutecznie walczyć.
Jaki szampon na łuszczyce głowy? Dobrze jest wybrać produkt, który wzmacnia i odżywia cebulki włosowe, a także skutecznie stymuluje odrastanie włosów. Powinien to być szampon poprawiający ukrwienie skóry głowy i przywracający jej fizjologiczną równowagę. Najlepiej, aby szampon działał przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo. Produkt ten będzie hamował złuszczanie i jednocześnie łagodził zaczerwienienia skóry. Szampon, który łączy w sobie właściwości myjące i pielęgnujące zarówno samą skórę głowy jak też włosy, to kosmetyk, który sprosta oczekiwaniom osoby obarczonej tym problemem.
Sprawdź również nasz autorski program 4 kroków w pielęgnacji skóry łuszczycowej od Dr Dudy oraz program 2 kroków skupiający się na skórze głowy!
Szampon Uzdrowiskowy Mineralny z Biosiarką-SPA – Dobry szampon na łuszczycę głowy do codziennego zastosowania
Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno Szampon Uzdrowiskowy Mineralny z Biosiarką-SPA (Dr Duda). Wytwarza się go na bazie wody mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej oraz solanki jodkowo-wapniowo-magnezowej.
Produkt ten odżywia oraz wzmacnia cebulki włosów, stymuluje ich odrastanie, ukrwienie głowy, a także nadaje skórze głowy fizjologiczną równowagę. Działa przeciwłojotokowo, przeciwłupieżowo oraz hamuje łuszczycę.
Wystarczy nanieść go na wilgotne włosy i delikatnie wmasować. Już po 2-3 minutach, możemy spłukać go ciepłą wodą. Jeśli zależy nam na tym, aby efekt działania szamponu na łuszczycę został wzmocniony, warto zdecydować się także jeszcze przed szamponem na odżywkę do skóry głowy i pielęgnacji włosów Petrosterol Dr Duda. Nakładamy odżywkę na zwilżoną uprzednio ciepłą wodą skórę głowy, a następnie wmasowujemy ją. Można również nałożyć na włosy ręcznik, w celu przeprowadzenia tak zwanej okluzji, która spowoduje, że efekty pielęgnacji będą jeszcze lepsze. Po 60 min zmywamy odżywkę ciepłą wodą, po czym myjemy głowę.
Powyższe kosmetyki skutecznie oczyszczają skórę głowy z nawarstwionych srebrno-białych łusek, zmniejszają złuszczanie się naskórka głowy, regulują wydzielanie łoju, likwidują świąd i zaczerwienienie, poprawiają mikrokrążenie w systemie brodawkowato-cebulkowym, gdzie dokonuje się wzrost włosów.
Łuszczyca skóry głowy — Podsumowanie
Łuszczyca jest chorobą, której leczenie nie jest proste i wymaga cierpliwości. Ze względu na swoją naturę, jest uciążliwa i jej objawy uprzykrzają życie wielu osobom. Może powodować utratę włosów, uczucie swędzenia i nieestetyczny wygląd, jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków daje nam szanse na pozbycie się tych objawów.
Leczenie pod okiem specjalisty jest bardzo ważne, jednak codzienna pielęgnacja i mycie włosów specjalistycznym szamponem na łuszczycę skóry głowy może znacząco poprawić jej przebieg i ułatwić normalne funkcjonowanie.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Co to jest łuszczyca skóry? Leczenie i pielęgnacja zmian łuszczycowych
- Odżywianie w łuszczycy i leczenie dietą – dietetyk kliniczny radzi
- Jak żyć z łuszczycą – kilka praktycznych wskazówek