Jak żyć z łuszczycą – kilka praktycznych wskazówek
Łuszczyca zdecydowanie utrudnia życie. Jest chorobą przewlekłą autoimmunologiczną. Prowadzi do wyraźnie widocznego łuszczenia się skóry i powstawania zaczerwienionych wypukłych plam pokrytych srebrnobiałą łuską. Jak żyć z tym problemem?
Fizyczne objawy łuszczycy, które dokuczają najbardziej
Osoby, które żyją z łuszczycą skóry, narzekają na liczne dolegliwości. Nierzadko wstydzą się swojego wyglądu. Najbardziej dokuczliwe i uciążliwe objawy łuszczycy wpływające na jakość życia chorych to:
- świąd,
- ból,
- pieczenie,
- nadmierne wysuszenie,
- pękanie naskórka,
- i łuszczenie się skóry.
Pacjenci najbardziej odczuwający przykre skutki występowania zmian łuszczycowych na ciele, to ci, którzy mają je zlokalizowane na dłoniach, stopach oraz w miejscach intymnych. Wzmożone dolegliwości bólowe dotykają również chorych na łuszczycę stawową — odczuwają oni ból w dotkniętych obrzękiem stawach oraz utrudnienie w poruszaniu się w obrębie zajętych chorobą części ciała.
Fizyczne objawy łuszczycy nierzadko powodują dyskomfort i ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu i wykonywaniu codziennych aktywności. Chociaż dolegliwości bólowe bywają bardzo dotkliwe, nie można zapomnieć o skutkach psychologicznych, jakie często dotykają osoby żyjące łuszczycą skóry.
Czy łuszczyca skraca życie?
Specjaliści twierdzą, że łuszczyca może skracać życie i zależy to od tego jak wcześnie pacjenci zaczęli chorować i jak silny jest przebieg choroby. Ciężko natomiast jest odpowiedzieć na pytanie dotyczącego tego, ile lat żyją osoby z łuszczycą. Średnia krótsza ilość życia osób z łuszczycą w porównaniu do osób zdrowych to kilka lat, jednak różnica ta jest bardziej zauważalna u kobiet, które zaczęły chorować dosyć wcześnie.
Emocjonalne objawy łuszczycy skóry
Łuszczyca prowadzi również do zaburzeń natury psychicznej. Chodzi tu o obniżony nastrój, a w niektórych sytuacjach nawet depresję. To jedna z tych chorób, która dość mocno obniża jakość życia i tym samym utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nawet ćwiczenia na siłowni i basenie mogą wiązać się z pewnymi ograniczeniami, a niekiedy są w ogóle niemożliwe.
Do emocjonalnych objawów łuszczycy wpływających na jakość życia osób cierpiących na tę chorobę skóry należą:
- depresja,
- lęk,
- skrępowanie,
- oraz gniew.
Życie z łuszczycą skóry nie jest proste również w aspekcie społecznym. Chorzy często czują się stygmatyzowani przez społeczeństwo, które potrafi negatywnie reagować na wygląd zmian skórnych. Potrafi to prowadzić do nadmiernego i długoterminowego stresu, który negatywnie wpływa na życie chorego i utrudnia codziennie funkcjonowanie. U pacjentów występuje strach przed oceną i krytyką ze strony społeczeństwa, które piętnuje choroby skóry.
Jak łagodzić objawy łuszczycy?
Jak żyć z łuszczycą i zadbać o mnie uciążliwą codzienność? Niestety, łuszczycy nie może całkowicie zniknąć i nie da się jej do końca wyleczyć, ale istnieje możliwość łagodzenia jej objawów. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym walka z tym problemem staje się znacznie łatwiejsza, a dolegliwości bardziej znośne.
Podstawą skutecznego leczenia jest stała opieka specjalisty, który posiada doświadczenie w dziedzinie chorób skóry. Chcąc złuszczyć łuski i zahamować nadmierne namnażanie się komórek naskórka, trzeba stosować specjalistyczne preparaty. Do tego celu wykorzystuje się produkty z kwasem salicylowym, mocznikiem, a także dziegciem i cygnoliną. Czasem preparaty działające miejscowo nie są skuteczne. Wówczas chory musi rozpocząć leczenie ogólnoustrojowe.
Pielęgnacja skóry obarczonej problemem łuszczycy
Łuszczyca wymaga specjalistycznej, codziennej pielęgnacji skóry łuszczycowej. Samo leczenie nie wystarczy. To może pomóc w łagodzeniu dolegliwości i zarazem zapobiegać nasilaniu się tego problemu skórnego, a w rezultacie życie z łuszczycą będzie mniej uciążliwe.
Szampon na łuszczycę
Stosując zwykły szampon, łuszczyca będzie się nasilała. Dlatego specjaliści zachęcają do inwestycji w profesjonalny szampon na łuszczycę, najlepiej ten, który ma w składzie olejki eteryczne – rozmarynowy i lawendowy. Kosmetyk powinien hamować złuszczanie, a w dodatku działać przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo.
Krem na łuszczycę
Zmagając się z chorobą, nie można zapominać o skórze twarzy. W przypadku łuszczycy twarzy przyda się specjalistyczny krem. Czasem wystarczy krem na przebarwienia. Są produkty, które wykazują się bardzo szerokim działaniem. Należy więc pamiętać, że nie musi to być dosłownie krem na łuszczyce. Wybierając go, trzeba zacząć od analizy listy składników. Jeśli produkt będzie zawierał kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, to sprawdzi się również w pielęgnacji skóry obarczonej problemem nadmiernego łuszczenia.
Mydło na łuszczycę
Ponadto ważne jest, by pamiętać o dłoniach. Do ich pielęgnacji można stosować mydło siarczkowe, które jest delikatne dla skóry, ale mimo to dokładnie ją oczyszcza i z drugiej strony chroni przed nadmiernym wysuszeniem.
Teraz pielęgnacja skóry zmagającej się z łuszczycą nie jest skomplikowana, ani też w jakimś stopniu utrudniona. Właściwie niczym nie różni się od pielęgnacji skóry normalnej, zdrowiej. Chodzi tu bardziej o wybór odpowiednich kosmetyków, a dostęp do nich jest całkiem dobry. Widać to chociażby po naszej ofercie kosmetyków na łuszczycę.
Jak żyć z łuszczycą — podsumowanie
Życie z łuszczycą, chociaż usłane wieloma trudnościami, nie musi powstrzymywać nas od normalnego korzystania z jego dobrodziejstw. Uciążliwe objawy tej choroby oraz jej fizyczne, psychologiczne i społeczne skutki mogą być łagodzone poprzez specjalistyczne leczenie i odpowiednią pielęgnację, jednak pacjenci muszą być konsekwentni w stosowaniu się do zaleceń lekarzy.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Co to jest łuszczyca skóry? Leczenie i pielęgnacja zmian łuszczycowych
- Odżywianie w łuszczycy i leczenie dietą – dietetyk kliniczny radzi
- Co na łuszczyce głowy?