Łuszczyca jest jedną z najczęściej rozpoznawanych przewlekłych chorób dermatologicznych. Jej objawy różnią się w zależności od konkretnego typu schorzenia. Oprócz najczęstszego typu – łuszczycy plackowatej – wyróżniamy także łuszczycę kropelkową, krostkową, uogólnioną czy odwróconą.
Co to jest łuszczyca odwrócona i czym się charakteryzuje ta przypadłość? To przeciwieństwo klasycznej łuszczycy plackowatej. Najczęściej występuje u osób otyłych, starszych, a ryzyko zachorowania wzrasta także u nosicieli wirusa HIV, co związane jest z obniżoną odpornością.
Przyczyny powstawania łuszczycy odwróconej nie są do końca znane. Przyjmuje się, że czynniki wyzwalające są podobne do tych w przebiegu łuszczycy pospolitej, czyli uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Jej powstawanie związane jest też budową ciała, stylem życia i ogólnym stanem zdrowia. Do najważniejszych czynników wyzwalających łuszczycę odwróconą należą:
U pacjentów z łuszczycą odwróconą dochodzi do nadmiernego namnażania się i nieprawidłowego podziału komórek naskórka. W obrębie skóry tworzy się stan zapalny i pojawiają się zmiany łuszczycowe. W odróżnieniu od łuszczycy plackowatej zmiany te pojawiają się nie na wyniosłościach kostnych, ale przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach, między fałdami skórnymi. W przebiegu łuszczycy odwróconej zmiany skórne tworzą się najczęściej:
W przeciwieństwie do tradycyjnej postaci łuszczycy, zmiany skórne w łuszczycy odwróconej są pokryte niewielką ilością łuski. Są one mocno zaczerwienione oraz są źródłem świądu i pieczenia. Z tego powodu często bywają rozdrapywane przez pacjentów, co powoduje wysięki i sączenie z ran. Łuszczyca odwrócona może współwystępować z łuszczycowym zapaleniem stawów.
Leczenie łuszczycy odwróconej obejmuje miejscowe łagodzenie objawów oraz leczenie ogólnoustrojowe. Produkty do stosowania miejscowego powinny zawierać składniki aktywne, które spowalniają procesy podziału i rogowacenia komórek skóry. Do takich składników należą:
W przypadku braku odpowiedniej reakcji organizmu na leczenie miejscowe stosuje się leczenie systemowe, które polega na przyjmowaniu doustnie kilku leków, np. metotreksat lub cyklosporynę.
Dodatkowym wsparciem w leczeniu łuszczycy odwróconej może być fototerapia oraz balneoterapia. Szczególnie polecane są kąpiele solankowe i kąpiele siarczkowe, które działają oczyszczająco oraz niwelują świąd i podrażnienie skóry.
Sprawdź jak samemu możesz wykonać kąpiel siarczkową w domu!
W przypadku pacjentów z nadwagą i otyłością konieczne będzie zredukowanie masy ciała, aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się zmian łuszczycowych między fałdami skóry. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się:
Osoby chorujące na łuszczycę odwróconą powinny zrezygnować z produktów, które mogą zaostrzać przebieg choroby. Do takich produktów zaliczamy:
Oprócz odpowiedniej diety w łuszczycy należy pamiętać o optymalnej ilości ruchu, która pomoże zredukować, a później utrzymać odpowiednią masę ciała.
Systematyczne stosowanie produktów do pielęgnacji skóry łuszczycowej pozwala w widocznym stopniu zminimalizować uporczywe objawy. Skóra łuszczycowa jest skórą wymagającą i potrzebuje kompleksowej pielęgnacji w kilku obszarach: