Jak wyrównać koloryt skóry na twarzy?
Przebarwienia skóry to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Czerwone plamy, piegi, zaburzania barwnikowe to dopiero początek długiej listy niedoskonałości. Dotykają one zwłaszcza osób z cerą wrażliwą i jasną, palaczy oraz osoby podatne na zachodzące w miarę upływu lat procesy starzenia. Za większość plamek odpowiadają zaburzenia związane z transportem i syntezą melaniny – naturalnego pigmentu skóry, który jest wrażliwy na słońce. Jak poprawić koloryt cery?
Czym są przebarwienia skóry?
Przebarwienia to naturalnie występujące zmiany, które są wynikiem nagromadzeniem się pigmentu (melaniny) w wyższych warstwach skóry. Zmiany barwnikowe mają różny charakter i są widoczne w postaci piegów oraz nieregularnych plam o ciemniejszym odcieniu. Przebarwienia są efektem zaburzeń produkcji melaniny – wiele z nich pojawia się wraz z wiekiem, co jest normalnym następstwem procesu starzenia, jednak niektóre z nich pojawiają się niezależnie od upływu lat.
Przyczyny nierównego kolorytu skóry
Problemy z nierównym kolorytem twarzy rozpoczynają się od zaburzeń w produkcji naturalnego pigmentu. Istnieje wiele czynników, które stymulują produkcję melaniny i wpływają na pojawienie się przebarwień z większą częstotliwością. Należą do nich m.in. nadmierna ekspozycja cery na słońce bez zastosowania kremów ochronnych z filtrem UV, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków oraz stosowanie środków światłouczulających, które w kontakcie z promieniami słonecznymi skutkują wzrostem wydzielania się melaniny.
Nierówny koloryt może być również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji cery, złych nawyków żywieniowych oraz nałogów, szczególnie palenia papierosów. Według badań skóra szybciej traci naturalny odcień i ulega procesom starzenia, gdy w organizmie zmniejsza się poziom nasycenia krwi tlenem, co często występuje u palaczy, a także może zachodzić u osób zmagających się z cukrzycą.
Nierówny koloryt skóry twarzy – od czego zacząć?
Wyrównanie kolorytu cery warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy uwzględnić w codziennej diecie warzywa i owoce o dużej zawartości beta-karotenu (roślinnego barwnika), który utrzymuje naturalny kolory skóry. Należą do nich m.in. marchewka, papryka, dynia, pomidor, cukinia, papaja, banany, mango i truskawki. Osoby ze skłonnością do występowania przebarwień szczególnie powinny uważać na słońce i unikać nadmiernej ekspozycji bez zastosowania ochrony. Przez cały rok warto stosować krem z filtrem, który będzie stanowił barierę dla światła słonecznego oddziałującego na koloryt skóry. Problemy z niedoskonałościami wynikają równie często z niewłaściwej higieny, dlatego nie można zapomnieć o czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak dokładny demakijaż, mycie cery oraz nawilżenie.
Jaki krem na wyrównanie kolorytu skóry?
Głównym zadaniem kosmetyku na przebarwienia jest prawidłowe nawilżenie skóry oraz rozjaśnienie przebarwień. W dawnych czasach piegi smarowano cytryną lub zsiadłym mlekiem. Na szczęście dziś możemy korzystać z metod, których skuteczność oraz bezpieczeństwo zostały przebadane. Przy wyrównywaniu koloru zmian skórnych dobrze sprawdzają się naturalne składniki, takie jak np. rokitnik.
Rokitnik przewyższa prawie wszystkie rośliny owocowe i jagodowe pod względem zawartości witaminy E (tokoferolu), która reaguje z wolnymi rodnikami tlenowymi w skórze i przekształca je w nieaktywne substancje usuwane następnie w trakcie pielęgnacji. Ponadto witamina E ochrania błony komórkowe, które umożliwiają transport witamin, składników mineralnych, hormonów i innych substancji aktywnych biologicznie do komórek. Zapewnia również szybką regenerację i prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Duża zawartość tokoferolu zapobiega tworzeniu się tzw. plam starczych, czyli przebarwień. Ponadto olejek rokitnikowy cechuje spora zawartość karotenoidów, głównie beta-karotenu, który podobnie jak witamina E redukuje liczbę wolnych rodników tlenowych i pochłania promieniowanie słoneczne. Dobrym wyborem wśród kosmetyków do pielęgnacji cery o nierównym kolorycie jest krem z rokitnika Dr Duda na bazie naturalnego olejku rokitnikowego.
Jak działa dobry krem wyrównujący koloryt skóry?
Żel rokitnikowy Dr Duda przede wszystkim dogłębnie nawilża skórę, ujędrnia ją i wygładza. Ponadto rozjaśnia plamki oraz sprawia, że piegi stają się mniej widoczne. Co ważne, nie trzeba rezygnować z aplikacji żelu w czasie ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Preparat wspomaga powstawanie pięknej złocisto-brązowej opalenizny i reguluje ilość promieni słonecznych dostarczanych do warstw skóry.
Kosmetyk najlepiej nakładać na cerę rano i wieczorem. Należy zaaplikować go na wilgotną skórę twarzy, delikatnie rozprowadzić, a następnie wklepać do pełnego wchłonięcia. Pielęgnacja przynosi najlepsze efekty przy długotrwałym stosowaniu.
Krem jest bardzo lekki i szybko się wchłania, dlatego sprawdza się idealnie przy stosowaniu pod makijaż.