Co na przebarwienia na twarzy? Sposób na przebarwienia skórne
Przebarwienia na twarzy się często i dotykają w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyna ich powstawania jest bardzo różna. W efekcie na skórze pozostaje charakterystyczny ciemniejszy ślad, który może być przyczyną złego samopoczucie i niskiej samooceny. Przebarwienia na twarzy bardzo często powodują, że pojawia się niskie poczucie własnej wartości, a to pociąga za sobą kolejne problemy. Zobacz, jak powstają przebarwienia na twarzy, jak można im zapobiegać i jak się ich pozbyć.
Przebarwienia na twarzy — przyczyny ich powstawania
Jak już wspomniano, przebarwienia na twarzy mogą się pojawić z różnych powodów dlatego i rodzajów przebarwień jest kilka. Niektóre z nich ujawniają się pod wpływem działania promieni słonecznych, inne są niewygojonymi ranami, jeszcze inne to efekt samodzielnego usuwania wyprysków, które nie zostały dokładnie wyciśnięte. Każdy z nich wiąże się z tym, że zupełnie inaczej trzeba będzie te przebarwienia leczyć i nieco inaczej trzeba daną skórę pielęgnować.
Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień skórnych na twarzy należą:
- wystawienie skóry na nadmierne działanie słońca i promieniowania UV (przebarwienia posłoneczne),
- urazy skóry spowodowane m.in. naruszeniem jej bariery ochronnej podczas samodzielnego usuwania wyprysków,
- nieprawidłowo dobrana pielęgnacja,
- trądzik (przebarwienia na twarzy po trądziku) i inne stany zapalne skóry (przebarwienia pozapalne),
- zaburzenia i zmiany gospodarki hormonalnej (przebarwienia hormonalne), stosowanie niektórych leków,
- a także wiek i predyspozycje genetyczne.
Nadmiar barwnika jako przyczyna powstawania przebarwień na twarzy
Niektóre przebarwienia na twarzy powstają dlatego, że w określonych partiach skóry skupia się nadmierna ilość komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika w skórze (melanocyty, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny) lub też w niektórych obszarach są one po prostu zbyt aktywne. W tych miejscach wydziela się znacznie więcej melaniny, a to powoduje, że skóra staje się ciemniejsza. Mamy więc do czynienia z przebarwieniem.
Inna grupa przebarwień twarzy powstaje pod wpływem działania promieni słonecznych. Promieniowanie UV aktywuje wydzielanie się barwnika. Niestety, wydzielany jest on nierównomiernie, a to powoduje, że na skórze twarzy pojawiają się jaśniejsze i ciemniejsze miejsca – są to właśnie przebarwienia.
Przebarwienia na twarzy a zaburzenia hormonalne
Przebarwienia na twarzy mogą się pojawiać również na skutek zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Zaburzenia te mogą być spowodowane ciążą, menopauzą oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych. Zaburzenia mogą się pojawić pod wpływem antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.
Nieprawidłowości związane z wydzielaniem i obecnością hormonów we krwi mogą prowadzić do powstawania i utrzymywania się przebarwień na twarzy. Rozwiązanie tego problemu możliwe jest przy wspólnym działaniu endokrynologa i dermatologa.
Jak leczyć przebarwienia na twarzy?
Walka z przebarwieniami na twarzy, powinna być poprzedzona diagnozą lekarską i dokładnym zbadaniem przyczyn ich pojawienia się. To, co zostanie uznane za przyczynę powstania przebarwień skóry twarzy, bardzo często warunkuje sposób prowadzenia terapii i leczenia.
W pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa, ponieważ to on jest pierwszym specjalistą, który powinien przyjrzeć się przebarwieniom twarzy. To on może również zasugerować przeprowadzenie dalszych badań i weryfikację różnorodnych innych przyczyn powstawania problemu, jak wspomniane wcześniej zaburzenia hormonalne. Dopiero gdy tego rodzaju czynniki zostaną unormowane i wyeliminowane, można rozpocząć dalszą diagnostykę i poszukiwania.
Nie mniej, w czasie trwania diagnostyki i leczenia przebarwień skóry twarzy, warto również zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Z pomocą przychodzą tu dermokosmetyki do twarzy. Trzeba pamiętać, że ich działanie jest wyłącznie pielęgnacyjne. Jeżeli jednak dermokosmetyki do twarzy zostaną prawidłowo dobrane, to ich skład i sposób działania pielęgnacyjnego może mieć znaczenie wspomagające i wzmacniające kurację lekarską. Tym samym, skóra szybciej odzyska równomierny koloryt, a uzyskany efekt będzie trwalszy.
Co na przebarwienia na twarzy? Dermokosmetyki do twarzy z przebarwieniami
Bardzo ważne jest, by wybrać dobre dermokosmetyki do twarzy. Wybór nie może być przypadkowy. W swoim składzie powinny mieć nie tylko substancje pielęgnujące, ale również takie, które rozjaśniają przebarwienia na twarzy i wpływają na redukcję ich widoczności. Najlepiej, jeżeli będą to substancje pochodzenia naturalnego.
Wśród takich kosmetyków warto zwrócić uwagę na rokitnikowy krem do twarzy od Dra Dudy. Jest to krem, który powstał na bazie naturalnego olejku rokitnikowego i który bogaty jest w duże ilości witaminy E. Witamina odżywia skórę i nadaje jej zdrowy wygląd. Olejek rokitnikowy ma zaś właściwości rozjaśniające i wyrównuje koloryt skóry. Dodatkowo krem został wzbogacony w witaminę C, beta-karoten i flawonoidy. Substancje te również działają na przebarwienia skóry twarzy.
Przebarwienia na twarzy — podsumowanie
Sam krem nie rozwiąże problemu, którego podstawę stanowią problemy medyczne. Taki problem trzeba wyleczyć. Stosowanie kremu jednakże wzmocni efekty leczenia, utrwali je i sprawi, że będą widoczne znacznie szybciej. Warto wykorzystać dobre dermokosmetyki do twarzy i uporać się z przebarwieniami znacznie skuteczniej. W sklepie Dra Dudy znajdują się różne rodzaje kremów o podobnym działaniu, co daje dużo większe szanse dopasowania odpowiedniej kompozycji składników do potrzeb swojej cery.