Kąpiele Siarczkowe — na co pomagają?


Woda siarczkowa ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Siarka jest składnikiem kolagenu i keratyny, stanowiących główny budulec skóry, paznokci, włosów, a podaż związków siarkowych powoduje zwiększenie jędrności, gęstości i elastyczności skóry. Dobrym sposobem na utrzymanie ich w dobrej formie jest zażywanie kąpieli siarczkowych — jak często z nich korzystać? Czy powinien przepisać je lekarz?
Spis treści
- Woda siarczkowa — właściwości
- Kąpiele siarkowe — na co pomagają?
- Kąpiele siarczkowe — przeciwwskazania do zabiegu
- Kąpiele siarczkowe — jak często można je stosować?
- Kąpiele siarczkowe — gdzie wydobywamy wodę siarczkową?
Woda siarczkowa — właściwości
Woda siarczkowa jest skutecznym wsparciem dla terapii farmakologicznej. Pomaga leczyć wiele chorób, jednak niewłaściwie stosowana może być poważnym obciążeniem dla organizmu.
Atopowe zapalenie skóry, trądzik, egzema, choroby reumatyczne – te i wiele innych schorzeń doskonale leczą kąpiele siarczkowe, które najczęściej stosowane są w sanatoriach i uzdrowiskach, jednak można wykonywać je także samodzielnie w domu.
Kąpiele siarkowe — na co pomagają?
Kąpiele siarczkowe przy użyciu wody siarczkowej to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów w balneologii. Wykorzystują on lecznicze działanie wód siarczkowo-siarkowodorowych, które wykazują wiele pozytywnych działań na organizm, m.in. w leczeniu schorzeń dermatologicznych i reumatoidalnych, a także metabolicznych.
Dla kogo więc kąpiele siarczkowe są dobrym rozwiązaniem i na co pomagają? Kąpiele przy użyciu wody siarczkowej są wskazane dla wszystkich osób ze schorzeniami skórnymi, a także o podłożu reumatycznym. Stosowanie zabiegu kąpieli siarczkowych lub krenoterapii (kuracja pitna) pomaga w leczeniu wielu schorzeń i jest zalecane w przypadku:
- chorób skóry – atopowe zapalenie skóry, trądzik, egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry,
- zwyrodnień stawów i kręgosłupa,
- dny moczanowej,
- miażdżycy,
- zesztywniających zapaleń stawów,
- dyskopatii,
- cukrzycy,
- stanów pourazowych,
- stanów przeciążeniowych,
- osteoporozy,
- zaburzeń krążenia,
- chorób reumatycznych – reumatoidalne zapalnie stawów,
- stanów pourazowych,
- stanów przeciążeniowych,
- chorób neurologicznych – neuralgia, neuropatia, rwa kulszowa,
- chorób układu oddechowego – przewlekłych zapaleń gardła, krtani, oskrzeli, płuc,
- oraz bolesnych miesiączek.
Kąpiele siarczkowe działają pozytywnie nie tylko na trądzik, atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyce, a pielęgnacja kosmetykami zawierającymi w swym składzie wodę siarczkową jest wskazana również w przypadku osób bez poważnych problemów skórnych, wpływając pozytywnie na jej jędrność i elastyczność.
Kąpiele siarczkowe — przeciwwskazania do zabiegu
Stosowanie zabiegu kąpieli siarczkowych wymaga zakwalifikowania pacjenta przez lekarza balneologa, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do kąpieli, jako że mogą one znacząco obciążać organizm.
Pomimo swoich leczniczych właściwości, kąpiele wodą siarczkową są niewskazane w poszczególnych przypadkach:
- wyniszczenie organizmu i choroby przewlekłe,
- niewydolność serca oraz (niedawno) przebyty zawał serce,
- nadczynność tarczycy,
- poszczególne choroby psychiczne,
- choroby o podłożu zakaźnym, np. gruźlica,
- nadciśnienie tętnicze,
- oraz choroba wieńcowa (zespół wieńcowy).
Przeciwskazaniem do kąpieli siarczkowych jest również ogólna nietolerancja związków siarki. Zakłada się także, że z zabiegu powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią — należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie mogą one korzystać z kosmetyków zawierających wodę siarczkową. Jest to jak najbardziej dopuszczalne, jeżeli produkty te posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Kąpiele siarczkowe — jak często można je stosować?
Aby uzyskać długotrwałe rezultaty, należy skorzystać z serii 10-15 kąpieli i powtarzać je zgodnie z zaleceniami lekarza balneologa. Tylko taka forma zabiegu gwarantuje uzyskanie odpowiednich efektów i unikniecie działań niepożądanych.
Regularne stosowanie kąpieli siarczkowych pozwala na uzyskanie następujących efektów:
- ograniczenie powstawania nowych zmarszczek i złagodzenie już istniejących,
- poprawa kondycji skóry — jej napięcia, jędrności, elastyczności, pogrubienie oraz zmniejszenie porów,
- a także rozjaśnienie cery, wyrównanie kolorytu skóry i przebarwień powstałych z wiekiem.
Kąpiele siarczkowe — gdzie wydobywamy wodę siarczkową?
Woda siarczkowa używana do produkcji kosmetyków uzdrowiskowych na jej bazie, umożliwia przygotowanie kąpieli siarczkowej w domowych warunkach — przy użyciu gotowych preparatów.
Kosmetyki Dr Duda są wytwarzane według autorskiej receptury na bazie buskiej wody mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej ze źródła „Zuzanna”. Kosmetyki zawierając wodę siarczkową o działaniu leczniczym, skutecznie poprawiają stan zdrowia osób chorujących na wiele różnych schorzeń.
Żel siarczkowy do kąpieli
Żel siarczkowy do kąpieli Dr Duda doskonale sprawdzi się jako preparat wspomagający leczenie schorzeń dermatologicznych, takich jak: łuszczyca, AZS, egzemy, trądzik, łojotok, oraz nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i skóry (rozszerzone pory, nadmierne błyszczenie się skóry). Jest również szczególnie wskazany dla osób z niedoborem związków siarki w skórze, który objawia się m.in.: utratą jędrności skóry, występowaniem bladej, ziemistej cery, kruchością i łamliwością paznokci.
Jego wpływ na cerę problematyczną wynika z działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwzapalnego. Preparat wykazuje także doskonałe działanie pielęgnacyjne i regeneracyjne. Znakomicie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, bardzo suchej, łuszczącej się lub zrogowaciałej.
Ponadto żel siarczkowy do kąpieli przeznaczony jest do pielęgnacji w warunkach domowych i pełni funkcję relaksującą oraz pielęgnacyjną.