Łuszczyca twarzy – objawy, leczenie, pielęgnacja


Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która lokalizuje się w różnych częściach ciała. Pierwsze oznaki dermatozy zazwyczaj występują na łokciach oraz kolanach, choć zmiany zapalne mogą od razu pojawić się w okolicy twarzy. Niekiedy nieestetyczne wykwity przekładają się na gorsze samopoczucie osoby chorej, a także mogą nasilać dokuczliwe objaw m.in. swędzenie czy pieczenie. Czym się objawia i jak leczyć łuszczycę twarzy?
Spis Treści
Objawy łuszczycy na twarzy – jak rozpoznać chorobę?
Łuszczyca twarzy nie należy do częstych odmian tej przypadłości, lecz jej obecność może znacznie wywrócić do góry nogami życie pacjenta zmagającego się ze skórnymi zmianami na tle zapalnym. Łuszczyca na twarzy objawia się w sposób charakterystyczny dla pozostałych chorobowych odmian m.in. poprzez pojawienie się na powierzchni skóry zmian przypominających plamy o czerwono-brunatnym odcieniu pokryte srebrzystą łuską. Wykwity delikatnie wystają ponad poziom cery, a w wyniku zaostrzenia objawów mogą twardnieć i rozlewać się na nowe obszary.
Zmiany z reguły lokalizuje się w okolicy czoła i nosa – w mniejszym stopniu występują na brodzie i policzkach. W niektórych przypadkach wykwity obejmują linię włosów, co powoduje utworzenie tzw. korony łuszczycowej.
Przeczytaj również: Co na łuszczyce głowy?
Łuszczyca na twarzy – jak leczyć?
Leczenie łuszczycy najlepiej rozpocząć od konsultacji ze specjalistą. W tym celu umów wizytę u dermatologa. Rodzaj dobranej terapii w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia objawów i rozprzestrzenienia zmian zapalnych na twarzy. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie miejscowe polegające na regularnym stosowaniu maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym. W stanach zaostrzenia objawów konieczne może być włączenie farmakoterapii.
Łuszczyca na twarzy – czym smarować cerę?
W leczeniu cery łuszczycowej niebagatelne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry łuszczycowej, oczyszczanie i nawilżanie podrażnionej skóry. Czym smarować cerę przy łuszczycy twarzy? Nie polecamy samodzielnie ustalać kuracji na podstawie leków dostępnych bez recepty, a każda ingerencja w powierzchnię skóry powinna być poprzedzona konsultacją z dermatologiem. Ukojenie i znaczną poprawę mogą przynieść preparaty o łagodnym działaniu do stosowania nawet w przypadku wystąpienia różnych skórnych dolegliwości. To głównie kremy i preparaty pielęgnacyjne na bazie naturalnych składników pochodzenia roślinnego, które przywracają skórze jej równowagę fizjologiczną.
Przy łuszczycy twarzy cerę możesz smarować kosmetykami na bazie naturalnej wody siarczkowej. Autorski program 4 kroków Dr Dudy pomoże Ci zadbać twarz poprzez jej właściwe oczyszczenie, ochronę, regenerację i nawilżenie. Woda siarczkowa ze względu na bogactwo mikro- i makroelementów oraz keratolityczne i keratoplastyczne działanie dobroczynnie wpływa na naskórek i regeneruje go. Przy regularnym stosowaniu uzdrowiskowych kosmetyków pielęgnacyjnych osoby z cerą łuszczycową odczuwają zauważalną poprawę wyglądu skóry, znikają również dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie i podrażnienia.
Łuszczyca twarzy – co pomaga a co nie?
Jeśli łuszczyca na twarzy w Twoim przypadku wiąże się z występowaniem podrażnień lub zmian, które nie wyglądają zbyt estetycznie, postaraj się ograniczyć stres. To w wielu przypadkach główne źródło problemu, które często powiększa się wraz z obecnością kolejnego wykwitu. Możesz poszukać także wsparcia u społeczności osób chorych na łuszczycę lub umówić się na wizytę u psychoterapeuty, który pomoże Ci poradzić sobie z problemem.
Ważne jest również ograniczenie wszelkich czynników o działaniu intensyfikującym objawy. Do tzw. wyzwalaczy zalicza się m.in.:
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu,
- przebywanie w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu,
- brak stosowania filtrów UV,
- a także nadmierne pocieranie cery.
Drapanie skóry może przynieść chwilową ulgę, a tym samym wyrządzić więcej szkody dla cery dotkniętej łuszczycą niż pozostałe czynniki drażniące.