Łuszczyca kropelkowa – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca kropelkowa, inaczej nazywana łuszczycą grudkową, to jedna z postaci łuszczycy pospolitej. Jej charakterystyczną cechą jest występowanie na skórze drobnych wykwitów o wielkości nieprzekraczającej kilku milimetrów.
Spis Treści
Jakie są przyczyny łuszczycy kropelkowej (grudkowej)?
Pojawienie się tej postaci choroby zwykle związane jest z wcześniejszym przebyciem infekcji górnych dróg oddechowych. Do czynników wyzwalających łuszczycę grudkową zalicza się m.in. zakażenie paciorkowcami, pojawiające się w przebiegu anginy, zapalenia ucha czy zapalenia oskrzeli.
Łuszczyca grudkowa – objawy
Objawy łuszczycy kropelkowej mogą początkowo przypominać trądzik lub wypryski uczuleniowe. Niewielkie zmiany pojawiające się na skórze mają zwykle kształt przypominający krople, stąd też wzięła się nazwa tego rodzaju łuszczycy.
Wykwity skórne są mocno zaczerwienione, a z czasem dochodzi do powstawania na nich blaszek łuszczycowych. Mogą pojawiać się na całej powierzchni ciała, szczególnie na nogach (łuszczyca stóp), rękach (łuszczyca skóry dłoni), plecach i owłosionej skórze głowy (łuszczyca skóry głowy). Pacjenci często odczuwają świąd, czasami pojawia się również podwyższona temperatura ciała, dreszcze i ogólne złe samopoczucie. Nawet po ustąpieniu grudek, na skórze utrzymuje się stan zapalny objawiający się rumieniem lub zasinieniem.
Łuszczyca kropelkowa u dorosłych
Choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, jednak najczęściej spotykana jest u dzieci i młodzieży. Łuszczyca kropelkowa u dorosłych zwykle ma cięższy przebieg niż u najmłodszych pacjentów – zmiany skórne u dzieci są cieńsze i pokryte mniejszą ilością łuski, a także lepiej reagują na leczenie.
Łuszczyca kropelkowa – leczenie
Leczenie łuszczycy grudkowej zależne jest od stopnia nasilenia objawów i powinno być indywidualnie dopasowane do pacjenta. Główny podział sposobów leczenia uwzględnia leczenie miejscowe i leczenie ogólne.
Leczenie miejscowe obejmuje preparaty nanoszone bezpośrednio na skórę, takie jak emolienty, cygnolina, dziegcie, glikokortykosteroidy, czy pochodne witaminy D. Ich zadaniem jest niwelowanie dokuczliwego świądu i ograniczenie nadmiernego podziału komórek skóry.
Przy silnym natężeniu zmian skórnych stosowane jest leczenie ogólnoustrojowe w postaci preparatów cytostatycznych – metotreksat, retinoidy, antybiotyki, czy cyklosporyna A.
Dodatkową formą radzenia sobie ze zmianami łuszczycowymi jest balneoterapia. Szczególnie kąpiele siarczkowe w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej, które zmiękczają naskórek i redukują uporczywe objawy skórne, jakie wywołuje łuszczyca grudkowa. Leczenie miejscowe i farmakologiczne może być wspomagane także fototerapią, która sprawdza się w przypadku zmian rozsianych na dużych powierzchniach skóry.
Łuszczyca grudkowa – dieta
Mimo braku jednoznacznych dowodów, wielu lekarzy jest zdania, że nieprawidłowa dieta może powodować łuszczycę grudkową. Warto zaznaczyć jednak, że niektóre produkty mogą zaostrzać objawy, dlatego opracowano kilka optymalnych diet w łuszczycy polecanych pacjentom z tą chorobą.
- Dieta ketogeniczna – pacjenci z łuszczycą powinni dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ komórki tłuszczowe mogą nasilać stany zapalne. W tym przypadku polecana jest dieta ketogeniczna, która opiera się na tłuszczach, z jednoczesnym ograniczeniem węglowodanów.
- Dieta bezglutenowa – gluten znajduje się przede wszystkim w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, jęczmienia, żyta, ale często jest też dodawany do dań typu instant oraz słodkich i słonych przekąsek. Dieta polega na ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu glutenu, który może zaostrzać objawy skórne.
- Dieta śródziemnomorska – opiera się na spożywaniu produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, takich jak oliwa z oliwek, ryby i owoce morza, czy rośliny strączkowe.
- Dieta wegetariańska – polecana osobom z łuszczycą, ze względu na bogactwo antyoksydantów występujących w warzywach i owocach.
W przypadku łuszczycy należy pamiętać o suplementacji odpowiednich witamin, przede wszystkim witaminy D, której niedobory mogą zaostrzać przebieg choroby.
Łuszczyca kropelkowa – pielęgnacja
Skóra pacjentów z łuszczycą grudkową wymaga szczególnej pielęgnacji. Suchy, łuszczący się naskórek potrzebuje delikatnego oczyszczenia oraz intensywnego nawilżenia. Specjalistyczne kosmetyki oparte na naturalnych składnikach łagodnie pielęgnują skórę, nie podrażniając jej.
Autorski program 4 kroków do pielęgnacji skóry łuszczycowej Dr Dudy to zestaw czterech produktów, które stosowane w odpowiedniej kolejności i z odpowiednią systematycznością kompleksowo pielęgnują wrażliwą skórę pacjentów z łuszczycą.
- Krok 1. Borowinowo-solankowy emulsjożel – delikatnie zmiękcza i złuszcza naskórek, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia.
- Krok 2. Biosiarczkowy emulsjożel – wzmacnia efekt pielęgnacyjny produktu z kroku nr 1. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracji naskórka i pozostawia przyjemne uczucie chłodzenia.
- Krok 3. Maska siarczkowa – silnie natłuszcza nawet najbardziej przesuszone obszary skóry, np. łokcie czy kolana. Przywraca skórze naturalny płaszcz ochronny.
- Krok 4. Żel siarczkowy – może być stosowany pod prysznic, do kąpieli całkowitych i do fasonów siarczkowych rąk lub nóg. Działa oczyszczająco, rozszerza naczynia krwionośne i łagodzi świąd skóry. Kąpiele siarczkowe działają również odprężająco na cały organizm.
Do łagodnego zmiękczenia skóry sprawdzi się również Żel siarczkowy serum psorino-mineral. Żel normalizuje procesy rogowacenia skóry oraz redukuje świąd i zaczerwienienie skóry. Po wchłonięciu się żelu należy zastosować Oliwkę siarczkową serum psorino, która pozostawia warstwę ochronną na skórze, blokując nadmierną utratę wody. Dzięki zawartości kilku olejków minimalizuje szorstkość i napięcie naskórka.
Należy pamiętać, że produkty do pielęgnacji skóry łuszczycowej są uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Połączenie odpowiedniego leczenia i prawidłowej pielęgnacji pozwala w dużym stopniu złagodzić objawy choroby i wydłużyć okresy remisji.