Fasony siarczkowe – właściwości, na co pomagają, dla kogo są polecane?
Woda siarczkowa dzięki bogactwu cennych składników wykazuje pozytywne działanie na cały organizm. Do najważniejszych biopierwiastków, które zawiera zaliczamy cynk, wapń, magnez i miedź. Siarka znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, a jej niedobory mogą doprowadzać do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne siarka często nazywana jest „pierwiastkiem piękności”. Wchodzi bowiem w skład dwóch aminokwasów – cysteiny i metioniny – które stanowią budulec skóry, włosów i paznokci. Z tego powodu siarka jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji całego ciała.
Co to są fasony siarczkowe?
Fasony siarczkowe to zabieg polegający na zanurzeniu kończyn górnych lub dolnych w kąpieli siarczkowej, bez konieczności wchodzenia do wanny. Szczególnie polecany jest osobom z przeciwwskazaniami do kąpieli całkowitych, które bardziej obciążają organizm.
Podczas wykonywania fasonów woda siarczkowa działa tak samo, jak podczas kąpieli siarczkowych w wannie. Fasony siarczkowe pielęgnują skórę oraz przynoszą ukojenie dla ociężałych rąk i nóg. Są polecane nie tylko osobom z różnymi schorzeniami, ale także jako forma regeneracji i odprężenia.
Fasony siarczkowe. Dla kogo są szczególnie polecane? Na co pomagają?
Lecznicze działanie wody siarczkowej wykorzystywane jest w przebiegu wielu chorób, m.in. o podłożu dermatologicznym oraz reumatycznym. Jakie schorzenia są wskazaniem do wykonywania fasonów siarczkowych?
- Choroby skóry – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry
- Choroby metaboliczne – cukrzyca, miażdżyca, dna moczanowa
- Choroby neurologiczne – neuralgia, neuropatia, rwa kulszowa
- Choroby układu oddechowego – przewlekłe zapalenie gardła, krtani, oskrzeli, płuc
- Choroby reumatyczne – reumatoidalne zapalenie stawów
- Choroby zwyrodnienia stawów i kręgosłupa
- Zesztywniające zapalenie stawów
- Dyskopatia
- Osteoporoza
- Bolesne miesiączki
- Stany przeciążeniowe i pourazowe po wysiłku fizycznym
Kąpiel fasonowa siarczkowa – działanie
Fasony siarczkowe wykazują działanie miejscowe i ogólne. Działanie miejscowe rozpoczyna się już podczas kontaktu skóry z wodą siarczkową. W efekcie może pojawić się delikatne zaczerwienienie, które jest normalnym zjawiskiem związanym z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W trakcie zabiegu składniki mineralne przenikają do organizmu przez skórę, wywołując długotrwałe działanie ogólne.
Działanie miejscowe fasonów siarczkowych:
- Poprawa mikrokrążenia skóry
- Zmiękczenie i złuszczenie naskórka
- Wspomaganie procesów regeneracji skóry
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych
- Łagodzenie podrażnień
Działanie ogólne fasonów siarczkowych:
- Działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne
- Działanie antyoksydacyjne
- Obniżenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów, glukozy i kwasu moczowego
- Zmniejszenie obrzęków, łagodzenie bólu
- Regeneracja chrząstki stawowej
- Poprawa ruchomości stawów
- Działanie odprężające
Fasony siarczkowe – przeciwwskazania
Mimo dobroczynnego działania wody siarczkowej istnieją przeciwwskazania do wykonywania fasonów i kąpieli siarczkowych. Zaliczamy do nich:
- Stany ogólnego wyniszczenia organizmu
- Nietolerancja związków siarki
- Niektóre choroby psychiczne
- Choroby zakaźne – np. gruźlica
- Gorączka, infekcje
- Choroby nowotworowe
Tradycyjne kąpiele siarczkowe nie są wskazane również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania przez nie kosmetyków zawierających wodę siarczkową.
Fasony siarczkowe – jak zrobić samodzielnie w domu?
Kąpiel fasonowa siarczkowa jest popularnym zabiegiem wykonywanym w uzdrowiskach i sanatoriach. Zabiegi z wykorzystaniem wody siarczkowej są polecane nie tylko osobom chorym, ale także jako zabiegi pielęgnujące, ujędrniające i wygładzające naskórek. Dzięki kosmetykom Dr Duda fasony siarczkowe można przygotować również w domowym zaciszu.
MINERALNY ŻEL SIARCZKOWY: Na 5-8 litrów ciepłej wody (36°C-38°C) dodaj 1 nakrętkę żelu i zanurz kończyny górne lub dolne. Czas trwania fasonów 15-20 minut.
ŻEL SIARCZKOWY: Na 5-8 litrów ciepłej wody (36°C-38°C) dodaj 2 nakrętki żelu i zanurz kończyny górne lub dolne. Czas trwania fasonów 15-20 minut.
Po fasonach siarczkowych nie należy brać prysznica przez ok. 2-3 godziny, aby wszystkie lecznicze składniki, które zawiera woda siarczkowa mogły wniknąć do organizmu.