Atopowe zapalenie skóry w ciąży


Atopowe zapalenie skóry w ciąży zwykle dotyczy kobiet, które już przed ciążą chorowały na AZS. Choroba rzadko ujawnia się w trakcie trwania ciąży, najczęściej jest to nawrót z dzieciństwa. Zazwyczaj AZS jest wykrywane w pierwszym trymestrze ciąży, już po badaniach prenatalnych. Skóra każdej kobiety indywidualnie reaguje na zmiany hormonalne, u niektórych kobiet dochodzi do poprawy stanu skóry w trakcie ciąży, u innych objawy chorobowe mogą się zaostrzać. Na szczęście atopowe zapalenie skóry nie stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka.
AZS w ciąży – przyczyny
Lekarze nie odkryli dokładnej przyczyny pojawiania się atopowego zapalenia skóry w ciąży. Prawdopodobnie istotną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne i środowiskowe. Czynniki genetyczne związane są z nieprawidłową budową i składem naskórka. Skóra przy AZS w ciąży jest mniej szczelna, dochodzi do nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody, a w konsekwencji do nasilenia objawów choroby. Chorzy na AZS wyzwalają także wzmożoną reakcję układu odpornościowego na alergeny. Do tych alergenów możemy zaliczyć np.:
- Pyłki roślin.
- Sierść zwierząt.
- Kurz, drobnoustroje.
- Składniki pokarmowe.
- Składniki kosmetyków, detergenty.
Objawy AZS w ciąży
Zmiany skórne pojawiają się zwykle na twarzy, szyi, a także na wyprostnych powierzchniach rąk i nóg. Rzadziej pojawiają się na łydkach, ramionach i tułowiu. Skóra przy AZS w ciąży jest przesuszona, zaczerwieniona i podrażniona. Chorzy odczuwają silny świąd i pieczenie, może również pojawić się zgrubienie i złuszczanie naskórka. Zmiany atopowe mają charakter grudek lub pęcherzyków, które mogą ulegać zakażeniu bakteryjnemu.
Nieprzyjemne objawy skórne w połączeniu z innymi dolegliwościami ciążowymi mogą znacząco obniżyć samopoczucie kobiety, na szczęście istnieją bezpieczne sposoby na złagodzenie objawów choroby.
Atopowe zapalenie skóry w ciąży – leczenie
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry w ciąży? Niektóre leki nie mogą być stosowane w trakcie ciąży, ze względu na negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Istnieją jednak nieinwazyjne metody leczenia AZS. Jedną z nich jest miejscowe stosowanie emolientów – kosmetyków odbudowujących płaszcz lipidowy naskórka oraz łagodzących świąd. Bezpieczną formą terapii jest także fototerapia, szczególnie promieniowanie wąskopasmowe UVB oraz promieniowanie szerokopasmowe UVB. W przypadku bardzo nasilonych zmian lekarz może przepisać leki sterydowe lub preparaty z tlenkiem cynku.
Kolejnym polecanym sposobem jest metoda mokrych opatrunków. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu skóry, nałożeniu pielęgnacyjnego emolientu i nałożeniu na to zwilżonego ciepłą wodą opatrunku, np. gazy. Całość przykrywamy dodatkowo suchą warstwą materiału, aby zapobiec nadmiernemu odparowaniu wody. Pozwala to na lepsze wchłanianie kosmetyków, a także redukuje uczucie swędzenia.
Pomocne w niwelowaniu uporczywych objawów będą też kąpiele lecznicze, np. kąpiel z dodatkiem skrobi, emolientów lub kąpiele siarczkowe.
Istotną rolę odgrywa też ograniczenie kontaktu z alergenami, które wyzwalają objawy choroby.
Należy pamiętać, że każda terapia powinna być konsultowana z lekarzem ginekologiem i dermatologiem.
Jak dbać o siebie, a czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry w ciąży?
Kobieta w ciąży bezwzględnie powinna dbać o dobro swoje i swojego dziecka. W przypadku objawienia się AZS w ciąży należy unikać przede wszystkim:
- Silnego stresu.
- Nadmiernego wysiłku.
- Ekspozycji na działanie detergentów, barwników, oparów.
- Wysokoprzetworzonej żywności.
- Przebywania w suchych pomieszczeniach.
- Nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
- Pozostałych alergenów nasilających objawy choroby.
Co na atopowe zapalenie skóry w ciąży jest dobre? Przy AZS w ciąży zalecane jest natomiast:
- Picie odpowiedniej ilości płynów.
- Odpowiednia ilość snu i odpoczynek w ciągu dnia.
- Noszenie luźnej, przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów.
- Stosowanie nawilżaczy powietrza.
AZS w ciąży – odpowiednia pielęgnacja
Skóra chorych na AZS posiada luźniejszą strukturę, dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej, która pozwoli zminimalizować utratę wody.
- Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry z AZS jest jej delikatne złuszczanie. Borowinowo-solankowy emulsjożel w łagodny sposób usuwa martwy naskórek i przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji.
- Drugim krokiem jest oczyszczanie skóry. Kąpiele siarczkowe oprócz oczyszczenia, łagodzą świąd i pieczenie skóry. Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny stosować zbyt długich kąpieli, a woda nie powinna przekraczać 37°C. Żel siarczkowy może być stosowany nie tylko do kąpieli w wannie, ale także w codziennej pielęgnacji pod prysznicem.
- Przesuszona skóra chorych na AZS potrzebuje intensywnego nawilżenia i ochrony. Maska siarczkowa do pielęgnacji ciała może być stosowana miejscowo, w najbardziej przesuszonych obszarach, lub na całe ciało. Głęboko odżywia i natłuszcza skórę, pozostawiając na niej ochronny płaszcz.
Kosmetyki Dr Dudy opierają się na naturalnych, przebadanych składnikach, dzięki czemu są bezpieczne dla kobiet w ciąży.