Atopowe zapalenie skóry w ciąży zwykle dotyczy kobiet, które już przed ciążą chorowały na AZS. Choroba rzadko ujawnia się w trakcie trwania ciąży, najczęściej jest to nawrót z dzieciństwa. Zazwyczaj AZS jest wykrywane w pierwszym trymestrze ciąży, już po badaniach prenatalnych. Skóra każdej kobiety indywidualnie reaguje na zmiany hormonalne, u niektórych kobiet dochodzi do poprawy stanu skóry w trakcie ciąży, u innych objawy chorobowe mogą się zaostrzać. Na szczęście atopowe zapalenie skóry nie stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka.
Lekarze nie odkryli dokładnej przyczyny pojawiania się atopowego zapalenia skóry w ciąży. Prawdopodobnie istotną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne i środowiskowe. Czynniki genetyczne związane są z nieprawidłową budową i składem naskórka. Skóra przy AZS w ciąży jest mniej szczelna, dochodzi do nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody, a w konsekwencji do nasilenia objawów choroby. Chorzy na AZS wyzwalają także wzmożoną reakcję układu odpornościowego na alergeny. Do tych alergenów możemy zaliczyć np.:
Zmiany skórne pojawiają się zwykle na twarzy, szyi, a także na wyprostnych powierzchniach rąk i nóg. Rzadziej pojawiają się na łydkach, ramionach i tułowiu. Skóra przy AZS w ciąży jest przesuszona, zaczerwieniona i podrażniona. Chorzy odczuwają silny świąd i pieczenie, może również pojawić się zgrubienie i złuszczanie naskórka. Zmiany atopowe mają charakter grudek lub pęcherzyków, które mogą ulegać zakażeniu bakteryjnemu.
Nieprzyjemne objawy skórne w połączeniu z innymi dolegliwościami ciążowymi mogą znacząco obniżyć samopoczucie kobiety, na szczęście istnieją bezpieczne sposoby na złagodzenie objawów choroby.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry w ciąży? Niektóre leki nie mogą być stosowane w trakcie ciąży, ze względu na negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Istnieją jednak nieinwazyjne metody leczenia AZS. Jedną z nich jest miejscowe stosowanie emolientów – kosmetyków odbudowujących płaszcz lipidowy naskórka oraz łagodzących świąd. Bezpieczną formą terapii jest także fototerapia, szczególnie promieniowanie wąskopasmowe UVB oraz promieniowanie szerokopasmowe UVB. W przypadku bardzo nasilonych zmian lekarz może przepisać leki sterydowe lub preparaty z tlenkiem cynku.
Kolejnym polecanym sposobem jest metoda mokrych opatrunków. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu skóry, nałożeniu pielęgnacyjnego emolientu i nałożeniu na to zwilżonego ciepłą wodą opatrunku, np. gazy. Całość przykrywamy dodatkowo suchą warstwą materiału, aby zapobiec nadmiernemu odparowaniu wody. Pozwala to na lepsze wchłanianie kosmetyków, a także redukuje uczucie swędzenia.
Pomocne w niwelowaniu uporczywych objawów będą też kąpiele lecznicze, np. kąpiel z dodatkiem skrobi, emolientów lub kąpiele siarczkowe.
Istotną rolę odgrywa też ograniczenie kontaktu z alergenami, które wyzwalają objawy choroby.
Należy pamiętać, że każda terapia powinna być konsultowana z lekarzem ginekologiem i dermatologiem.
Kobieta w ciąży bezwzględnie powinna dbać o dobro swoje i swojego dziecka. W przypadku objawienia się AZS w ciąży należy unikać przede wszystkim:
Co na atopowe zapalenie skóry w ciąży jest dobre? Przy AZS w ciąży zalecane jest natomiast:
Skóra chorych na AZS posiada luźniejszą strukturę, dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej, która pozwoli zminimalizować utratę wody.
Kosmetyki Dr Dudy opierają się na naturalnych, przebadanych składnikach, dzięki czemu są bezpieczne dla kobiet w ciąży.