AZS — pielęgnacja skóry atopowej


AZS to choroba przewlekła i uciążliwa, która znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Charakteryzuje się przede wszystkim suchością skóry, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej i dbanie o jej nawilżanie. Zwalczenie uciążliwych objawów tej choroby jest możliwe — dowiedz się, jak możesz to zrobić!
Atopowe zapalenie skóry (AZS) – charakterystyka i przyczyny
Atopia (atopowe zapalenie skóry) jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną ze względu na fakt, że doświadcza jej prawie 30% społeczeństwa, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych.
Coraz więcej osób ma problemy z różnego rodzaju alergiami i nietolerancjami. Prawdopodobnie żyjąc w coraz bardziej sterylnych warunkach, nabywamy nadwrażliwości na elementy, które kiedyś nam nie szkodziły. Przenosi się to również na stan skóry, o którą wszyscy pragniemy dbać, a która czasem przechodzi większe lub mniejsze kryzysy. Na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) choruje coraz więcej osób i, mimo że posiadamy większą wiedzę na temat tej przypadłości i tworzymy coraz skuteczniejsze preparaty do jej pielęgnacji, jest to choroba na całe życie.
Narządy najbardziej narażone na choroby atopowe, to: układ oddechowy (astma), układ pokarmowy i skóra (AZS). Z każdą dekadą zwiększa się niestety odsetek osób doświadczających atopii, ponieważ środowisko, w którym żyjemy staje się coraz bardziej zanieczyszczone.
Jakie są przyczyny AZS?
Przyczyna AZS, atopowego zapalenia skóry jest bezpośrednio związana z układem odpornościowym człowieka, który reaguje w sposób nieprawidłowy na małe stężenia substancji, które są nieszkodliwe dla zdrowej reszty społeczeństwa. Obecny stan wiedzy pozwala nam jasno stwierdzić, że AZS jest chorobą o podłożu genetycznym. Wytwarzane są przeciwciała IgE, odpowiedzialne za powstanie objawów schorzenia.
Atopowe zapalenia skóry rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, a jej nasilenie przeważnie ma charakter zmienny — najczęściej problem pojawia się już u noworodków, albo między 6 a 7 rokiem życia — i będzie powracał co jakiś czas w różnym natężeniu. U dzieci do 2 roku życia zazwyczaj występują niewielkie zmiany ograniczone do policzków, czoła i owłosionej skóry głowy. W późniejszym etapie życia pojawiają się zmiany w obrębie zgięciowych powierzchni stawów, a także grzbietów rąk.
Najbardziej dotkliwą postacią AZS jest erytrodermia, która objawia się zajęciem całej powierzchni skóry chorego. Po okresie dojrzewania AZS częściej dotyka kobiety. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z nawrotem AZS w ciąży.
W przebiegu AZS obserwujemy okresy remisji i zaostrzeń, które mogą pojawić się pod wpływem czynników drażniących (przesuszenie skóry, środki piorące, agresywne preparaty do mycia skóry) lub psychologicznych (przewlekły stres). Niekiedy choroba utrzymuje się przez całe życie, jednak w części przypadków mija wraz z wiekiem.
Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej
Leczenie objawowe AZS opiera się na stosowaniu leków przeciwalergicznych, miejscowych glikokortykosteroidów w postaci maści, ale także terapii immunosupresyjnej i fototerapii. Podstawą terapii jest jednak prawidłowa pielęgnacja skóry i naprawianie bariery naskórkowej, dzięki czemu możemy uniknąć, lub zminimalizować leczenie farmakologiczne.
Poniżej podajemy kilka porad dotyczących tego jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej:
Krótkie kąpiele w letniej wodzie w pielęgnacji cery atopowej
Praktycznie każdy etap pielęgnacji skóry ma bardzo duże znaczenie i powinien opierać się na systematycznym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry. Zaleca się mycie ciała pod prysznicem, lub krótkie kąpiele (kilka do kilkunastu minut) w temperaturze wody nieprzekraczającej 33-35◦C. Odczyn preparatów stosowanych do mycia powinien być zbliżony do naturalnego pH skóry, czyli 5,5.
Idealnym preparatem z linii kosmetyków Dr Duda stosowanym do kąpieli lub pod prysznic jest Żel siarczkowy do kąpieli, fasonów i pod prysznic, który nie tylko nie wysusza skóry, ale również doskonale ją nawilża.
Po kąpieli skóra powinna być delikatnie osuszana ręcznikiem, wykonanym z dobrej jakości tkanin, bez zbędnego pocierania.
Natłuszczanie i nawilżanie skóry atopowej
Jako że skóra atopowa jest skórą suchą, w jej pielęgnacji bardzo ważne jest systematyczne natłuszczanie i nawilżanie. Dlatego też następnym etapem pielęgnacji AZS jest zastosowanie delikatnych środków nawilżająco-natłuszczających na całą powierzchnię skóry.
W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie Maska Siarczkowa do ciała. W przypadku skóry twarzy można z powodzeniem stosować Buski Krem Siarczkowy, krem siarczkowy marki Dr Duda, posiadający w swym składzie naturalne oleje roślinne, a także witaminy A i E, delikatnie natłuszczające skórę i zmniejszające jej świąd.
Unikanie zabiegów i środków myjących drażniących cerę atopową
W pielęgnacji skóry atopowej należy unikać wszelkich kosmetyków zawierających silne środki myjące, detergenty oraz takie mogące spowodować mechaniczne uszkodzenie naszej skóry. Z tego powodu mocne peelingi zawierające duże i ostre cząsteczki nie są wskazane przy cerze atopowej.
Bezpiecznym w użyciu środkiem jest delikatny peeling borowinowy Dr Duda, którego można używać bez obaw o podrażnienie skóry. Można go stosować 1-2 razy w tygodniu w celu zniwelowania objawów łuszczenia skóry atopowej.
Cera atopowa a stosowanie filtrów przeciwsłonecznych
Cera atopowa jest szczególnie narażona na negatywny wpływ skrajnych czynników pogodowych, takich jak duży wiatr, mróz czy natarczywe słońce. Z tego powodu osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny dbać o prawidłową pielęgnację skóry latem — ochronę przeciwsłoneczną całego ciała, stosując odpowiednie filtry UV.
Inną wskazówką, która może przynieść ulgę chorym, którzy odczuwają silne swędzenie ciała, jest przechowywanie kosmetyków w chłodnym miejscu — np. w lodówce. Zastosowanie takiego produktu może dodatkowo przynieść ulgę skórze.
Jak dbać o skórę atopową?
W jaki jeszcze sposób możemy dbać o skórę atopową? Pielęgnacja cery atopowej znacząco wpływa na stan naszej skóry, jednak warto jest wspomóc ją codziennymi nawykami, które zadziałają holistycznie na nasze zdrowie.
Czynniki zewnętrzne, o które powinniśmy dbać przy skórze atopowej to:
- odpowiednia dieta wykluczająca produkty uczulające oraz bogata w witaminy D i E,
- nawodnienie organizmu poprzez picie wystarczającej ilości wody,
- regularne pranie pościeli, ręczników w łagodnych środkach myjących,
- unikanie drażniących, sztucznych materiałów, które mogą zaognić zmiany atopowe,
- postawienie na naturalne, przewiewne tkaniny, które pozwolą skórze oddychać,
- oraz ochrona ciała przed mocnym wakacyjnym słońcem, poprzez zakrywanie skóry atopowej jasnymi, lekkimi tkaninami, np. z lnu lub z bawełny.
Pielęgnacja skóry atopowej — podsumowanie
Skóra atopowa wymaga przede wszystkim dobrego natłuszczania, nawilżania. Stosowanie zwykłych produktów do pielęgnacji może źle wpływać na delikatną, wrażliwą cerę – mogą ją nadmiernie wysuszać, albo podrażniać. Dlatego też o wiele lepiej jest stosować specjalistyczne kosmetyki, które znajdziesz w naszej ofercie. W ten sposób zadbasz o odpowiednią pielęgnację swojej skóry i przywrócisz jej piękny, zdrowy wygląd.
Można zatem stwierdzić, że siarczkowe kosmetyki Dr Duda idealnie wspomagają pielęgnację skóry atopowej. Do problemu należy jednak podejść całościowo i zadbać o zdrowie naszego organizmu oraz nasze otoczenie, które często jest pełne alergenów natężających chorobę. W taki sposób możemy znacząco polepszyć jakość życia i złagodzić uciążliwe objawy AZS.