Zadaj pytanie specjaliście!

Odpowiedzi oraz porad udziela Roman Duda. Dr nauk farmaceutycznych jest autorem trzech patentów z zakresu kosmetologii i kilkunastu wzorów użytkowych kosmetyków.

Prześlij swoje pytanie na biuro@drduda.pl i zobacz odpowiedź na naszej stronie.

Które kosmetyki Pan poleca do pielęgnacji łuszczycy krostowej? Chodzi o zmiany na dłoniach i podeszwach stóp.

Polecam Maskę siarczkową marki Dr Duda, która jest uniwersalna przy tego typu problemach ponieważ znakomicie, nawilża oraz natłuszcza. Najlepiej nakładać maskę na lekko zwilżoną skórę wtedy doskonale wprowadza wilgoć.

Przy łuskach można stosować również żel Borowinowo -solankowych (marki Dr Duda).

Pozdrawiam,
z poważaniem Roman Duda

Panie doktorze czy można się opalać używając maskę siarczkową. Jestem alergiczką no i mam łuszczycę. proszę o poradę.

Oczywiście można się opalać ponieważ słońce działa dobrze na łuszczycę. Maska siarczkowa (Dr Duda)świetnie nawilża oraz natłuszcza skórę jednocześnie przepuszcza promienie słoneczne. Przed użyciem maski zalecam zmoczyć delikatnie skórę- maska lepiej wprowadzi wilgoć. Nie zalecam jednak opalania od godziny 10 do godziny 15 w tym czasie wystepują silne oddziaływania promieni UV typu B powodujące nowotwory skóry.

Pozdrawiam,
z poważaniem Roman Duda

Witam, Walczę z łuszczycą głowy od ponad 25 lat. Czy odżywka i szampon uzdrowiskowy mogą spowolnić narastanie łuski i złagodzić przebieg choroby?

Proponuję zastosować dwa a nawet trzy opracowane przeze mnie kosmetyki uzdrowiskowe oparte na surowcach uzdrowiskowych i innych naturalnych. Są to: odżywka do skóry głowy i pielęgnacji włosów o nazwie handlowej „PETROSTEROL” oraz „Szampon uzdrowiskowy” marki „Dr Duda”. Na godzinę przed myciem głowy należy zmoczyć ciepłą wodą skórę głowy i następnie wmasować odżywkę w skórę głowy. Masować skórę głowy należy w jednym kierunku, od czoła do tyłu głowy. Na jeden zabieg wystarcza łyżka stołowa odżywki „PETROSTEROL”. Po godzinie zmywamy ciepłą wodą odżywkę ze skóry głowy i włosów i myjemy głowę „Szamponem uzdrowiskowym (Dr Duda)”. Suszymy naturalnie bez suszarki! Taki zabieg należy wykonać dwa razy w tygodniu. Gdyby nadal skóra była bardzo sucha i złuszczająca się – można przed myciem głowy, przed zastosowaniem odżywki – zmoczyć skórę głowy ciepłą wodą i wmasować niewielką ilość „Maski do ciała” marki „Dr Duda”, a następnie odżywkę na godzinę i na koniec „Szampon uzdrowiskowy”. Może Pani sama opracować sobie najlepszą metodę z jednoczesnym użyciem tych trzech preparatów.
W celu wzmocnienia pracy wątroby w łuszczycy stosuje się preparat roślinny o nazwie „SYLIMAROL 70 mg”, trzy razy dziennie, 1 tabletka przed głównym posiłkiem przez 2-3 miesiące.

Pozdrawiam
z poważaniem Roman Duda

Rokitnik to owoc? Jakie ma właściwości?

Rokitnik to owoc.

Olejek rokitnikowy, główny składnik „Żelu rokitnikowego” (Rokitnik Dra Dudy), otrzymywany jest z owoców rokitnika, który pochodzi z ekologicznych i czystych terenów Syberii. Rokitnik przewyższa prawie wszystkie rośliny owocowe i jagodowe pod względem zawartości witaminy E (tokoferolu), która reaguje z wolnymi rodnikami tlenowymi w skórze i przekształca je w nieaktywne substancje usuwane następnie ze skóry podczas mycia ciała. Ponadto witamina E ochrania błony komórkowe, poprzez które odbywa się transport witamin, składników mineralnych, hormonów i innych substancji aktywnych biologicznie do komórek skóry. Zapewnia ona również szybką regenerację i prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Duża zawartość tokoferolu pomaga również zapobiegać tworzeniu się tzw. „plam starczych” czyli przebarwień skóry głównie na dłoniach. Plamy te powodują głównie grudki tłuszczu utlenione przez wolne rodniki tlenowe. Tokoferol, czyli witamina E, nie tylko zapobiega powstawaniu tych plam, lecz również w dużym stopniu pomaga je usunąć lub rozjaśnić. Ponadto olejek rokitnikowy zawiera duże ilości karotenoidów, głównie beta-karotenu, który nazywamy również prowitaminą A. Beta-karoten niszczy, podobnie jakwitamina E,wolne rodniki tlenowe, które mogą niszczyć struktury błon komórkowych i przyspieszać procesy starzenia się skóry. Ponadto beta-karoten gromadzony w skórze pochłania promieniowanie słoneczne, wykazując działanie ochronne. Skóra staje się mniej podatna na poparzenia słoneczne i promieniowanie radioaktywne, dlatego olejek rokitnikowy zawarty w „Żelu rokitnikowym” (Rokitnik Dra Dudy), wspomaga pielęgnację skóry po oparzeniach słonecznych i radioterapii oraz po odmrożeniach i odleżynach. Znaczna zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. kwas oleinowy) sprawia, że „Żel rokitnikowy” (Rokitnik Dra Dudy) przyspiesza regenerację naskórka.

Duże ilości kwercetyny i rutyny (flawonoidy zwane bioflawonoidami) uszczelniają ścianki mikroskopijnych naczyń krwionośnych, zwanych kapilarami, dzięki temu uszczelniają naczynia krwionośne skóry i zapobiegają ich pękaniu (powstawaniu tzw. „pajączków”). Duża ilość naturalnej witaminy C, która nie bez powodu nazywana jest „esencją życia”, starannie chroni skórę przed działaniem ultrafioletu, hamuje niekorzystne zmiany zachodzące w procesach fotostarzenia się skóry, usprawnia mikrocyrkulację w naczyniach włosowatych. W efekcie komórki skóry są lepiej dotlenione, a skóra rozjaśniona oraz zmniejsza się skłonność skóry do przebarwień. Delikatnie złuszcza naskórek i posiada silne właściwości antyoksydacyjne.

Zawarte w olejku rokitnikowym witaminy z grupy B (B„ B2, B6) normalizują procesy przemian naskórkowych. Ich brak powoduje rozwarstwianie się naskórka (np. zajady w kącikach ust). Użyty do produkcji „Żelu rokitnikowego” (Rokitnik Dra Dudy) olejek rokitnikowy jest najwyższej jakości, nie zawiera żadnych barwników oraz innych syntetycznych „ulepszaczy”.

Pozdrawiam,
z poważaniem Roman Duda

W opisie działania żelu jest napisane, że rozjaśnia on przebarwienia, a z drugiej strony pogłębia kolor opalenizny… w jaki sposób rozjaśnia przebarwienia i jednocześnie pogłębia kolor opalenizny?

W odpowiedzi na Pani pytanie: „W opisie działania żelu jest napisane, że rozjaśnia on przebarwienia, a z drugiej strony pogłębia kolor opalenizny… w jaki sposób rozjaśnia przebarwienia i jednocześnie pogłębia kolor opalenizny?”
Informuję, że:

  1. a) Istnieje zasadnicza różnica w mechanizmie powstawania w skórze „przebarwień” i „opalenizny”. Przebarwienia pigmentacyjne mogą być związane z nadmierną ilością melanocytów w naskórku lub z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów. Przebarwienia te mają wiele nazw: plamy wątrobowe, plamy starcze, plamy pigmentacyjne, ostudy. Np. nazwa „ostuda” oznacza plamy powstające w wyniku zmian hormonalnych, często związanych: z ciążą, ze stosowaniem doustnej antykoncepcji, okresem menopauzy, niedoczynnością tarczycy i jej nadczynnością, chorobami wątroby oraz działaniem substancji obecnych w lekach i kosmetykach.
    Mogą również występować „przebarwienia pozapalne”, które mogą pojawiać się w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, oparzenia słoneczne, uczulenia i urazy skórne.
    W skutek wieloletniego działania promieni słonecznych powstają plamy, które zazwyczaj nazywa się „plamami starczymi” (łac. Lentigo solares). Pojawiają się one głównie na twarzy, grzbietach dłoni, szyi, przedramieniach i podudziach. W miarę upływu czasu plamy te powiększają się i przybierają coraz ciemniejsze zabarwienie. Określenie „plamy starcze” pochodzi stąd, że tego rodzaju przebarwienia skórne pojawiają się najczęściej w wieku dojrzałym, mniej więcej po 40 roku życia. Statystycznie dotyczą one 30% ludzi po 30-tym roku życia i 90% po 50-tym.
    Olej rokitnikowy, główny aktywny biologicznie składnik „żelu rokitnikowego” marki „Dr Duda”, ze względu na dużą zawartości witaminy C, flawonów i flawonoidów, rozjaśnia wszelkie przebarwienia pigmentacyjne, które jak wcześniej wspomniano, powstają w naszym naskórku „przez całe życie”. Ponadto żel ten wspomaga pielęgnację blizn potrądzikowych, rozstępów skórnych, egzem, stanów zapalnych i alergicznych skóry.
  2. b) Opalenizna bardzo często w powszechnym mniemaniu uważana jest za przejaw zdrowia, ale w rzeczywistości „ciemnienie skóry to reakcja obronna naszego organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego (UV), należy podkreślić „obronna” a nie „fizjologiczna”. Najszybciej zauważalne ciemnienie skóry jest wynikiem działania promieni UVA, pod wpływem, których barwnik skóry melanina, jest uwalniana do komórek naskórka. Ten dosyć złożony pod względem biochemicznym proces nazywamy melanogenezą. Jednym z niekorzystnych efektów działania promieni UV może być pojawienie się nieregularnych przebarwień skóry. Ciemniejsze, nieregularne plamy, ich powstawanie omówiono w pkt. a). Wymuszone przez promieniowanie UV powstawanie melaniny w skórze jest naturalną obroną skóry, ponieważ pełni ona rolę naturalnego filtru ochronnego. Ma ona zdolność do częściowego pochłaniania i rozpraszania promieniowania UV padającego na skórę, a jej dużym plusem jest to, że jej zakres ochronny obejmuje zarówno promieniowanie UVB i UVA. Niestety, ale jej zdolności ochronne są bardzo słabe i niezbyt skuteczne, ponieważ jej wysokość ochrony można porównać do filtra SPF o wartości 2-3. Widzimy więc, że opalenizna nie gwarantuje nam dużej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
    Obecna w oleju rokitnikowym witamina E (tokoferal) hamuje proces starzenia się skóry związany z niszczącym działaniem aktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników tlenowych (WRT). Działa ona jako „zmiatacz WRT”, których powstawanie w skórze jest w dużym stopniu indukowane promieniowaniem UVA i UVB,chroniąc skórę przed przedwczesnym fotostarzeniem. Antyutleniające działanie witaminy E jest najbardziej efektywne gdy występuje razem z witaminą C, co ma właśnie miejsce w oleju rokitnikowym, który jest głównym składnikiem „Żelu rokitnikowego” marki „Dr Duda”.

Ponadto witamina E wpływa na poprawę działania naturalnego enzymu w skórze o nazwie dysmutazy nadtlenkowej. Enzym ten odpowiada za ochronę komórek przed WRT, którego działanie jest przez nie osłabione, czemu skutecznie przeciwdziała witamina E. Chroni ona skórę przed poparzeniem słonecznym wywołanym przez promieniowanie UVA i UVB. Dzięki temu przy miejscowym zastosowaniu „żelu rokitnikowego” „Dr Duda” i odpowiedniej jego formulacji, przeciwdziała on poparzeniom skóry promieniowaniem UVB i wystąpieniu takich objawów jak rumień, obrzęk i nadmierna wrażliwość. Ponadto żel ten chroniąc skórę przed promieniowaniem UVB jednocześnie równomiernie rozkłada opaleniznę i pogłębia jej złocisty kolor.
W „żelu rokitnikowym” marki „Dr Duda” obecny jest również naturalny beta-karoten, będący prowitaminą A, który gromadzi się w skórze nadając jej delikatny złotawy kolor. Działa on jak niski filtr przeciwsłoneczny, zmniejszając ryzyko oparzenia skóry. Jest on równocześnie bardzo silnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem), który wyłapuje WRT powstające w dużych ilościach podczas opalania i zmniejsza uszkodzenia komórek skóry.
Przez określenie „pogłębia kolor opalenizny” należy rozumieć równomierne rozłożenie melaniny w skórze w trakcie każdorazowego opalania się, a określenie ”rozjaśnia przebarwienia” dotyczy rozjaśniania przebarwień powstających przez całe nasze życie. Dzięki synergistycznemu oddziaływaniu na skórę obecnych w „żelu rokitnikowym” marki „Dr Duda” aktywnych biologicznie omówionych wcześniej substancji łączy on w sobie dwie funkcje, czyli „rozjaśnia przebarwienia” jeżeli takie występują na skórze oraz „pogłębia kolor opalenizny” w trakcie opalania się, pełniąc rolę naturalnego filtru.

Łączę pozdrowienia
Z poważaniem Roman Duda

Czy prawdą jest, że najnowsze badania dowiodły, że wazelina stosowana w wielu kosmetykach jest podkładem niewskazanym dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości skóry?

W „Leksykonie surowców kosmetycznych”, którego autorami są prof. dr inż. Jacek Arct – profesor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, aktualnie Rektor tej Uczelni, współtwórca tej Uczelni, autor ponad 100 publikacji naukowych, pięciu książek oraz kilkunastu patentów z zakresu chemii kosmetycznej oraz Jego naukowi współpracownicy: dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska, mgr kosmetolog Katarzyna Barska, mgr Technologii chemicznej, kosmetolog Klaudia Kifert oraz mgr kosmetolog Anna Pauwels, tak charakteryzują właściwości kosmetyczne wazeliny:

Nazwa INCI: Petrolatum; nazwa polska: wazelina.
„Otrzymywana z ropy naftowej. Tworzy warstwy okluzyjne na powierzchni skóry. Słabo penetruje w cement międzykomórkowy „stratum corneum”. NIEDRAŻNIĄCA, NIETOKSYCZNA, NIE WYWOŁUJE UCZULEŃ, STABILNA CHEMICZNIE, ODPORNA NA PROMIENIOWANIE UV, STOSOWANA W KREMACH I BALSAMACH DO CIAŁA, KREDKACH DO WARG, POMADACH DO WŁOSÓW, BRYLANTYNACH.”
W „FARMACJI STOSOWANEJ”, podręczniku dla studentów farmacji, pod redakcją prof. dra hab. farm. Stanisława Janickiego i prof. dra hab. farm. Adolfa Fiebiga na str. 258 czytamy:
„Wazelina jest cenionym podłożem ze względu na dużą trwałość chemiczną, plastyczność i właściwości tiksotropowe. Jako mieszanina węglowodorów nie wchodzi w reakcje, nie jełczeje. Skórę pokrywa warstwą izolującą, w związku z czym hamuje parowanie wody. Powoduje to hydratację (nawodnienie) warstwy rogowej naskórka na skutek gromadzenia się potu. Wazelina w małym stopniu uwalnia substancję leczniczą, co sprawia, że środki lecznicze hydrofilowe są prawie niewchłaniane. Stosowana jest jako podłoże maści powierzchniowych (epidermalnych).”
W „Technologii kosmetyków” pod redakcją prof. dr hab. Ryszarda Glinki i dra Władysława S. Bruda na str. 169 czytamy:

„Badania prowadzone przez wspomnianego wyżej Kligmana wykazały, że wazelina chroni skórę przed wieloma schorzeniami i pomaga w ich leczeniu (np. skaleczenia, poparzenia), poważnie zmniejsza skutki wystawienia skóry na promieniowanie UV, i na dodatek przy systematycznym używaniu zapobiega strukturalnym zmianom skóry związanym ze starzeniem się organizmu.”
Na stronie internetowej „Pharma Cosmetic” w specyfikacji „Wazelina biała” czytamy m.in.:
„Wazelina biała jest stosowana jako jałowe vehiculum dla maści z antybiotykami i innymi biologicznie czynnymi substancjami.”
„Wazelina biała jest składową wielu preparatów galenowych i oficynalnych,” np. w Farmakopei Polskiej VI występują monografie następujących maści i podłoży:
– Maść biała,
– Maść emulgująca niejonowa,
– Maść hydrofilowa,
– Maść monostearynianowa,
– Maść zwykła,
– Wazelina hydrofilowa,
– Pasta cynkowa z sulfobituminianem amonowym,
– Pasta cynkowa,
– Maść z tlenkiem cynku,
– Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Te same monografie powyższych maści figurują w najnowszej Farmakopei Polskiej IX.
Farmakopea Polska określa podstawowe wymagania jakościowe oraz metody badania produktów leczniczych i ich opakowań oraz surowców farmaceutycznych w Polsce. Jest opracowana i wydawana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obecna edycja Farmakopei Polskiej IX stanowi pełny, całkowicie zgodny z oryginałem, polskojęzyczny tekst wirtualnej wersji Farmakopei Europejskiej.
Jak wysoko oceniana jest wazelina w chirurgii plastycznej niech świadczą następujące zdania:
„Przeszczep skóry… przeszczep pokrywany jest cienką warstwą gazy nasączonej jałową wazeliną. Gazę tę przygotowuje się tak, aby nasączeniu wazeliną uległy jedynie bawełniane nitki, a „oczka” pomiędzy siatką włókniny pozostawały wolne.”
„Po wygojeniu przeszczepu konieczne jest jego natłuszczanie i rozmasowanie. Do natłuszczania najczęściej stosowany jest Dermosan lub Linomag.” (Opublikowano w czasopiśmie naukowym pt. „Medycyna Praktyczna. Chirurgia 2000/01).
W skład Dermosanu wchodzi obok witaminy A, lanolina i wazelina, a Linomagu maści: lanolina bezwodna i wazelina biała.

Panie Michale, jak z powyższych przykładów wynika, gdyby wazelina zarówno biała jak i żółta posiadała jakiekolwiek właściwości drażniące i alergizujące nie byłaby podłożem dla leków w postaci maści czy kremów. Tym bardziej zastosowanie w kosmetykach nie ma działań niepożądanych, bo przecież kosmetyki stosuje się na zdrową skórę, a leki (produkty lecznicze) stosuje się na chorą skórę, aby ją wyleczyć. Chciałbym również Pana poinformować, że w recepturze farmaceutycznej, jak i kosmetycznej wazelina, lanolina, wazelina + lanolina itp. stanowią podłoże zaznaczam „podłoże maściowe lub kremowe”, a nie podkład.

Jeśli chodzi Panu o podkład w kosmetyce, to jest to podstawa dobrego makijażu, o czym doskonale wiedzą wszystkie Panie. Nakładają go na skórę twarzy, by wyrównać cerę i zamaskować jej niedoskonałości. Do tego służy np. fluid (ang. płynny), czyli lekka emulsja dobra do tłustej skóry. Make-up jest to gęsty, kremowy podkład, który służy suchej skórze. Z kolei sprasowany kompakt służy cerze suchej i mieszanej. Istnieją również podkłady w piance i sztyfcie.

Pozdrawiam,
z poważaniem Roman Duda

Zmagam się z trądzikiem różowatym, czy w Państwa ofercie znajdują się kosmetyki dla cery z takim problemem?

ani Ewo mamy do zaproponowanie Pani nasz produkt ACNE-MINERAL- Żel do pielęgnacji cery trądzikowej

Krótki opis kosmetyku uzdrowiskowego:

Beztłuszczowy hydrożel mineralny do pielęgnacji cery ze skłonnością do łojotoku i trądziku.

Dzięki obecności wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej ze źródła „Zuzanna” Las Winiarski k. Buska-Zdroju oraz naturalnej solanki jodkowo-bromkowej, wapniowo-magnezowej: łagodnie działa keratolitycznie odczopowując ujścia gruczołów łojowych, polepsza warunki odżywiania skóry likwidując jednocześnie łojotok i wykwity trądzikowe, działa ściągająco i wysuszająco zmniejszając zaczerwienienie skóry, nie powoduje miejscowych podrażnień skóry, nie zostawia tłustych plam na skórze, daje przyjemny odświeżający efekt, działa przeciwświądowo i chłodząco na skórę.

Ponadto dobrze reguluje funkcjonowanie gruczołów łojowych, zapobiega nadmiernemu rogowaceniu, zmiększa skórę czyniąc ją bardzo podatną na zabiegi oczyszczania, nie wysusza nadmiernie cery tłustej oraz nie zmniejsza jej nawilżenia.

Pozdrawiam
z poważaniem Roman Duda

Proszę o pomoc w wyborze odpowiednich i dobrych produktów do stosowania w łuszczycy skóry głowy

Proponuję zastosować dwa a nawet trzy opracowane przeze mnie kosmetyki uzdrowiskowe oparte na surowcach uzdrowiskowych i innych naturalnych. Są to: odżywka do skóry głowy i pielęgnacji włosów o nazwie handlowej „PETROSTEROL” oraz „Szampon uzdrowiskowy” marki „Dr Duda”. Na godzinę przed myciem głowy należy zmoczyć ciepłą wodą skórę głowy i następnie wmasować odżywkę w skórę głowy. Masować skórę głowy należy w jednym kierunku, od czoła do tyłu głowy. Na jeden zabieg wystarcza łyżka stołowa odżywki „PETROSTEROL”. Po godzinie zmywamy ciepłą wodą odżywkę ze skóry głowy i włosów i myjemy głowę „Szamponem uzdrowiskowym (Dr Duda)”. Suszymy naturalnie bez suszarki! Taki zabieg należy wykonać dwa razy w tygodniu. Gdyby nadal skóra była bardzo sucha i złuszczająca się – można przed myciem głowy, przed zastosowaniem odżywki – zmoczyć skórę głowy ciepłą wodą i wmasować niewielką ilość „Maski do ciała” marki „Dr Duda”, a następnie odżywkę na godzinę i na koniec „Szampon uzdrowiskowy”. Może Pani sama opracować sobie najlepszą metodę z jednoczesnym użyciem tych trzech preparatów.

W celu wzmocnienia pracy wątroby w łuszczycy stosuje się preparat roślinny o nazwie „SYLIMAROL 70 mg”, trzy razy dziennie, 1 tabletka przed głównym posiłkiem przez 2-3 miesiące.

Pozdrawiam,
z poważaniem Roman Duda