Trądzik w ciąży jest bardzo uciążliwą przypadłością, która dotyka prawie połowy osób ciężarnych. Pielęgnacja skóry w ciąży, chociaż utrudniona, nie jest niemożliwa — należy jednak zwracać uwagę na składniki występujące w popularnych preparatach przeciw trądzikowi, jako że wiele z nich posiada negatywny wpływ na rozwój płodu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak walczyć z trądzikiem w ciąży.
Trądzik pojawia się nie tylko w okresie dojrzewania, czyli u nastolatków, ale może wystąpić również w trakcie trwania ciąży, a nawet po porodzie, czyli w okresie laktacji. Problemy z cerą w ciąży są spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie, i które mogą prowadzić do wielu problemów skórnych.
Zazwyczaj rzeczywiście wskazuje się, że to zmiany hormonalne są główną przyczyną występowania trądziku u osób ciężarnych, jednak należy pamiętać, że trądzik w ciąży jest skutkiem zmian zarówno hormonalnych, metabolicznych jak i odpornościowych.
Według Caseya aż 42% ciężarnych zgłasza się do lekarza z powodu wystąpienia trądziku w ciąży, z czego:
Główną przyczyną występowania trądziku w trakcie ciąży są dwa hormony, których poziom w organizmie wyraźnie zwiększa się w tym czasie. Te hormony to:
Ma to wpływ na istotne pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum. W rezultacie zablokowanie przez sebum ujść gruczołów łojowych doprowadza do rozwoju
bakterii, a w konsekwencji do pojawienia się zmian trądzikowych głównie w okolicach twarzy i na plecach (1-3).
Leczenie trądziku w ciąży jest bardzo utrudnione ze względu na to, że ciężarne nie powinny przyjmować niektórych leków, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
Do leków, których należy unikać podczas leczenia trądziku w ciąży, zaliczają się retinoidy (pochodne witaminy A), które toksycznie oddziałują na płód. Leki oparte na retinoidach przenikają też do mleka kobiecego, dlatego nie można ich stosować również w okresie karmienia piersią.
Kolejnymi produktami używanymi w leczeniu trądziku, ale takimi, które powinny być unikane przez kobiety ciężarne, są antybiotyki z grupy tetracyklina, doksycyklina, limecyklina oraz chemioterapeutyku — metraniolazolu.
Do substancji, które są niewskazane podczas leczenia trądziku w ciąży, należą również 2 kwasy: Alfahydroksylowy i beta-Hydroksylowy. Charakteryzują się one działaniem nawilżającym i keratoplastycznym, ale niestety w okresie ciąży mogą prowadzić do wad rozwojowych płodu. Ponadto w trakcie ciąży skóra kobiety staje się bardziej wrażliwa, co zwiększa ryzyko powstawania podrażnień oraz przebarwień.
Jak wynika z powyższych przykładów, farmakologiczne leczenie trądziku u ciężarnych zwykle bywa bardzo trudne, ponieważ wiele powszechnie stosowanych leków u ciężarnych jest niewskazane ze względu na swój negatywny wpływ na płód.
W czasie ciąży należy zwracać większą uwagę na składniki wchodzące w skład produktów kosmetycznych. Niestety, wiele z tych składników, pomimo swoich bardzo dobrych właściwości pielęgnacyjnych, nie powinno być stosowanych przez kobiety w ciąży.
Oto kilka porad dotyczących właściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem w ciąży:
Do oczyszczenia cery trądzikowej w czasie ciąży należy stosować delikatne produkty kosmetyczne, które są wskazane szczególnie jeśli skóra ma tendencje do podrażnień. Dodatkowo podczas pielęgnacji skóry trądzikowej w ciąży należy zrezygnować z intensywnego nawilżanie i natłuszczania zmian trądzikowych. Tłuste produkty kosmetyczne mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych, co może doprowadzić do powstawania zaskórników, które następnie mogę przerodzić się w wyprysk trądzikowy.
W okresie ciąży należy również chronić skórę przed słońcem, ponieważ ryzyko powstawania przebarwień w tym czasie jest bardzo wysokie.
Ponadto należy zrezygnować z nadmiernego dotykania twarzy, wyciskania wyprysków oraz wyeliminować wszystkie gadżety do oczyszczania twarzy, takie jak gąbki, czyściki silikonowe czy urządzenia elektryczne.
Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej w ciąży nie należy do najłatwiejszych, co jest spowodowane licznymi ograniczeniami co do produktów bezpiecznych do stosowania dla kobiet ciężarnych.
W tym celu marka „Dr Duda” po licznych badaniach z udziałem lekarzy dermatologów i kosmetologów opracowała dwa uzdrowiskowe produkty kosmetyczne na bazie naturalnej wody siarczkowo-siarkowodorowej ze źródła „Zuzanna” Las Winiarski, które są bezpieczna na trądzik w ciąży:
Głównym składnikiem tych dwóch produktów o innowacyjnym działaniu na zmiany skórne w każdym wieku i we wszystkich postaciach jest buska woda siarczkowa ze źródła Zuzanna, która w kontakcie ze skórą powoduje biosyntezę najsilniejszego antyoksydantu w naszym organizmie — glutationu. Jego rolą jest ochrona komórek przed wolnymi rodnikami.
Działanie pielęgnacyjne Wody Siarczkowej na zmiany trądzikowe:
Podsumowując, należy stwierdzić, że obydwa nasze kosmetyki: żel acne mineral jak i krem acne mineral, działają pozytywnie na skórę problematyczną w przypadku trądziku w ciąży i świetnie się uzupełniają. Dzięki temu mamy do dyspozycji kompleks pielęgnacji skóry do mycia twarzy jak i do smarowania.
Pogorszenie zmian trądzikowych w ciąży występuje u bardzo dużego procentu kobiet borykających się z problemami skórnymi. Trądzik w ciąży jest bardzo uciążliwy, ponieważ mamy ograniczone sposoby jego leczenia. Nie oznacza to jednak, że Panie w ciąży nie mogą liczyć na żadne bezpieczne rozwiązanie pielęgnacyjne. Regularna pielęgnacja skóry pomoże w tym trudnym okresie złagodzić objawy trądziku i zapewnić ulgę.
dr n. farm Roman Duda