Peeling do ciała – działanie, stosowanie, rodzaje
Peeling do ciała zyskuje coraz większą popularność, a wiele kobiet nie wyobraża sobie domowej pielęgnacji ciała bez jego użycia. Jeżeli jeszcze nie znasz działania tego kosmetyku, w tym artykule dowiesz się, do czego służy peeling i jak go stosować. Podpowiadamy także, kto powinien uwzględnić w codziennej pielęgnacji naturalny peeling borowinowy. Co daje peeling i kiedy po niego sięgnąć?
Co to jest peeling?
Peeling to proces złuszczania martwego naskórka, czyli komórek znajdujących się na powierzchni skóry. Dzięki temu zabiegowi składniki odżywcze mogą łatwiej przenikać do warstw skóry, odpowiednio ją nawilżając i regenerując. Regularne wykonywanie peelingów przyspiesza proces odnowy komórkowej, a skóra staje się gładka i miękka. Do innych efektów wykonywania peelingów zaliczyć można również m.in. delikatne spłycenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu cery i ujędrnienie ciała.
Na czym polega peeling?
Peeling zawiera drobne, ale twarde drobinki naturalnych surowców, takich jak zmielone łupiny orzechów, kryształki cukru czy fusy od kawy, które pomagają pozbyć się martwego naskórka z powierzchni skóry. W zależności od ich ilości i wielkości peelingi działają bardziej lub mniej intensywnie. Poprzez masaż z użyciem kosmetyku skóra staje się gładka i miękka. Jednak nie jest to jedyna zaleta tego rodzaju pielęgnacji. Dzięki usunięciu martwego naskórka peelingi wzmacniają działanie innych kosmetyków na przykład kremów i balsamów.
Rodzaje peelingów
Istnieje wiele rodzajów peelingów do ciała, które różnią się sposobem ingerencji w martwy naskórek. Wyróżnia się m.in.:
- peeling mechaniczny,
- peeling chemiczny,
- peeling fizyczny,
- peeling enzymatyczny,
- peeling ziołowy.
Do najpopularniejszych rodzajów peelingów do ciała i twarzy zaliczyć można peeling mechaniczny, który wykonasz samodzielnie przy użyciu specjalnych kosmetyków.
Polega on na usuwaniu martwego naskórka poprzez intensywne tarcie materiału złuszczającego o powierzchni skóry. Preparaty kosmetyczne przeznaczone do mechanicznego peelingu zawierają naturalne dodatki w postaci wspomnianych wcześniej łupinek orzechów, oliwek czy drobinek cukru.
Peelingi dzielą się również z uwagi na grubość ziaren, które służą do zdzierania naskórka. Są więc peelingi gruboziarniste, które intensywniej usuwają naskórek i bardziej pobudzają krążenie krwi poprzez odczuwalny masaż. Istnieją także peelingi drobnoziarniste, które delikatnie masują, łagodnie usuwają naskórek i lekko pobudzają do wzmożonej pracy naczynia krwionośne ulokowane tuż pod skórą. Pierwszy rodzaj jest odpowiedni dla osób z cerą skłonną do przetłuszczania się, natomiast drugi sprawdzi się przy cerze normalnej i cerze mieszanej.
Przykładem delikatnego peelingu złuszczającego jest Peeling Borowinowy do ciała Dr Duda, który głęboko oczyszcza i energetyzuje skórę. Dzięki łagodnej formule może być stosowany również w pielęgnacji twarzy, pozostawiając ją gładką, ujędrnioną i nawilżoną.
Peeling borowinowy do ciała Dr Duda – działanie
Peeling borowinowy oferowany przez markę Dr Duda to kosmetyk pochodzenia naturalnego, w którego składzie znajdują się zmielone łupiny z oliwek. To właśnie one pozwalają na ścieranie i usuwanie obumarłego naskórka. Dodatkowo nadają one skórze lekko kwaśny fizjologiczny odczyn, który działa odżywczo i korzystnie wpływa na procesy zachodzące w skórze.
Kosmetyk skutecznie usuwa martwy naskórek, co powoduje, że substancje dodatkowe, odżywcze mogą głębiej wnikać w skórę i dokładniej ją regenerować. Ponadto pobudza metabolizm skóry i procesy energetyczne. W ten sposób skóra zyskuje jędrność, gładkość i elastyczność. Staje się bardzo przyjemna w dotyku i bardzo gładka – wygląda na wypoczętą.
Dostępny w naszej ofercie peeling borowinowy może być stosowany jako wsparcie w pielęgnacji skóry dotkniętej cellulitem. Jest przeznaczony szczególnie dla skóry zanieczyszczonej i suchej, która wymaga gruntownego usunięcia martwego naskórka. Sprawdzi się również do pielęgnacji skóry o zmniejszonej jędrności i elastyczności.
Może być stosowany nie tylko na skórę ciała, ale również na twarz.
Na co pomaga peeling do twarzy?
Wykonywanie peelingu twarzy przynosi wiele korzyści. Dzięki domowym zabiegom znikają oznaki zmęczenia, a skóra zyskuje promienny wygląd. Usuwanie martwego naskórka doskonale przygotowuje cerę do dalszej pielęgnacji, dzięki czemu działanie preparatów, takich jak krem, serum czy różnego rodzaju maseczek jest wzmocnione. Peeling twarzy pozwala pozbyć się drobnych przebarwień, reguluje wytwarzanie sebum i sprzyja procesom regeneracyjnym skóry.
Niektórzy zastanawiają się również czy peeling jest dobry na trądzik i czy powinien być stosowany w przypadku cery trądzikowej. Możesz przeczytać o tym więcej w naszym artykule poświęconym temu tematowi.
Jak wykonać peeling?
Wykonanie peelingu nie jest skomplikowanym procesem. Przed zabiegiem dokładnie oczyść skórę, a następnie na wilgotne ciało nałóż kosmetyk. Gdy skóra za bardzo wyschnie, peeling jest trudniej rozprowadzić.
Czas na właściwą pielęgnację. Wmasuj peeling w ciało okrężnymi i energicznymi ruchami, zaczynając od dolnych części ciała – tak jak w trakcie masażu. Uważaj na wrażliwe okolice m.in. dekolt czy biust. Indywidualnie dostosuj siłę ucisku do konkretnych miejsc. Partie ciała, gdzie skóra rogowacieje szybciej i intensywniej, będą wymagały od Ciebie więcej energii. Są to między głównie łokcie i kolana. W przypadku peelingu twarzy delikatnie rozprowadzaj preparat, aby nie podrażnić cery. Ostatnim etapem peelingu jest zmycie resztek kosmetyku z ciała.
Jak często robić peeling?
Peelingi, które działają na zasadzie mechanicznego złuszczania, nie powinny być wykonywane częściej niż raz w tygodniu. To ważne, ponieważ skóra musi mieć czas na regenerację. Delikatniejsze preparaty, na przykład w formie żelu, które zawierają drobinki peelingujące, mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji.
Warto jednak pamiętać o tym, że peelingi nie są dla wszystkich. Nie powinny ich wykonywać osoby z cerą trądzikową i naczynkową. W ich przypadku, produkty tego typu mogą przyczynić się do zaognienia stanów zapalnych i wystąpienia podrażnień.
Czy po peelingu nakładać krem?
Po każdym wykonaniu peelingu twarzy i ciała rekomendujemy nałożyć na skórę krem lub balsam o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Takie działanie zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom (w przypadku zbyt mocnego tarcia naskórka może wystąpić pieczenie lub swędzenie) oraz zmiękczy skórę, co usprawni proces usuwania martwych komórek. Dodatkowo dzięki peelingowi działanie preparatu będzie intensywniejsze niż zwykle, a cera zyska odpowiedni poziom odżywienia i nawilżenia.