Łuszczyca w ciąży – jak pielęgnować skórę i przeciwdziałać wystąpieniu zmian?


Ciąża to wyjątkowy okres, w którym organizm kobiety przechodzi wiele zmian fizjologicznych niepozostających bez konsekwencji dla jej samopoczucia i zdrowia. U niewielkiego odsetka kobiet ciężarnych łuszczyca nasila swoje objawy, przyczyniając się do zaostrzenia zmian zapalnych na skórze. Co wpływa na rozwój schorzenia w czasie ciąży, jak mu przeciwdziałać i bezpiecznie pielęgnować powstałe zmiany skórne?
Łuszczyca a ciąża – co wywołuje nasilenie objawów?
Łuszczyca to choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym i przewlekłym, zapalnym charakterze. Objawia się występowaniem zmian na ciele w postaci tzw. wykwitów skórnych. U większości osób dotkniętych dolegliwością (ok. 2-3% społeczeństwa w Polsce) łuszczyca ujawnia się jeszcze przed 40 rokiem życia i zazwyczaj ma łagodny przebieg, jednak niektóre czynniki mogą przyczynić się do nasilenia dokuczliwych objawów.
Łuszczyca nie jest przeciwskazaniem do zajścia w ciążę. Przebieg choroby u przyszłych mam bywa zróżnicowany, a powodem do niepokoju jest brak wskazań stosowania wybranych leków na łuszczycę w ciąży. Niektóre z nich nie zostały odpowiednio przebadane pod względem oddziaływania na rozwijające się dziecko.
Większość kobiet ciężarnych nie odczuwa zaostrzenia objawów, ale u około 20% stan zapalny uaktywnia się i wywołuje nowe zmiany skórne. Wśród czynników przyczyniających się do ataku łuszczycy w ciąży wymienia się m.in. stres. Często nowy stan fizjologiczny staje się powodem ujawnienia choroby u kobiet, które dotychczas nie wiedziały o jej istnieniu. U około 40-50% ciężarnych zmiany hormonalne i immunologiczne wpływają pozytywnie i łagodzą przebieg dolegliwości.
Gdzie występuje łuszczyca w ciąży?
Atak łuszczycy w ciąży łatwo rozpoznać. Ogniska zapalne przeważnie pojawiają się w obrębie określonych części ciała, m.in. na łokciach, kolanach, dłoniach, plecach, a także owłosionej skórze głowy. Charakterystycznym objawem jest wykwit pierwotny, czyli grudka czerwonobrunatna o wyraźnie wyróżniających się brzegach (pokryta tzw. srebrzystą łuską – złuszczającym się naskórkiem).
Leczenie łuszczycy w ciąży o ostrym przebiegu zawsze należy skonsultować z lekarzem. W kuracji przeciwłuszczycowej nie powinny zostać uwzględnione wtedy retinoidy, tazaroten czy metotreksat, a ostrożność należy zachować m.in. przy stosowaniu kortykosteroidów, cyklosporyny, dziegci czy cygnoliny. Przy niewielkim nasileniu objawów sprawdzą się preparaty łagodzące przebieg choroby, np. uzdrowiskowe kosmetyki myjące oraz delikatne emolienty.
Leczenie łuszczycy — Jak bezpiecznie leczyć atak łuszczycy w ciąży?
Sposób leczenia łuszczycy w ciąży zależy od stopnia rozwoju zmian zapalnych na ciele. Podstawowym założeniem jest zmniejszenie objawów w sposób niezagrażający zdrowiu dziecka. Kurację rozpoczyna się zazwyczaj od miejscowego stosowania środków leczniczych z czynnikiem nawilżającym o kojącym działaniu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przy wsparciu lekarza wdraża się leczenie sterydami o niedużym stężeniu (najczęściej w postaci maści).
Skuteczne efekty w leczeniu łuszczycy u kobiet w ciąży może przynieść naświetlanie promieniami UVB (fototerapia). Światło lamp wykazuje podobne działanie do naturalnych promieni słonecznych i zmniejsza ogniska zapalne bez niekorzystnych konsekwencji na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.
Pielęgnacja skóry łuszczycowej w ciąży
Preparaty pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży z łuszczycą służą odżywieniu skóry i nawilżeniu zmian łuszczycowych. Czym smarować łuszczycę w ciąży? Specjaliści zalecają stosowanie delikatnych środków myjących oraz emolientów zmiękczających naskórek i przyspieszających proces jego odbudowy. Wysoką skuteczność wykazują nasze psorinokosmetyki opracowane na bazie mineralnej wody siarczkowej.
Innowacyjne kosmetyki uzdrowiskowe Dr Duda pozytywnie wpływają na skórę łuszczycową, a dzięki naturalnemu składowi oraz obecności aktywnych biologicznie składników są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży. W składzie preparatów znajdują się naturalne olejki (rokitnikowy, lawendowy, kokosowy, z nasion baobabu) oraz bogactwo makro- i mikroelementów stymulujących proces odnowy naskórka. Dla kobiet z łuszczycą w ciąży polecamy 2-etapową kurację z wykorzystaniem żelu siarczkowego oraz oliwki siarczkowej, które sprawdzą się w porannej oraz wieczornej pielęgnacji. Warto także zastosować cztery kroki pielęgnacji skóry łuszczycowej Dra Dudy, w tym emulsjożel i żel buskie SPA siarczkowe.
Łuszczyca po ciąży
Zmiany łuszczycowe, które ustępują na czas ciąży, powracają zazwyczaj ok. 6-8 tygodni po porodzie. Regularna pielęgnacja skóry, kąpiele siarczkowe oraz stosowanie psorinkosmetyków pozwala zapobiec konieczności przyjmowania preparatów farmakologicznych, które mogą uniemożliwić karmienie piersią. Taka forma kuracji sprawdzi się przy łagodnym oraz umiarkowanym przebiegu choroby. Przy zaostrzeniu objawów warto utrzymać regularną pielęgnację i skonsultować dalszy sposób leczenia z lekarzem.