Domowa kąpiel borowinowa – właściwości, działanie


Problemy dermatologiczne dotykają już nie tylko młodych ludzi, którzy cierpią z powodu okresu dojrzewania. Coraz częściej nasz tryb życia, stres, nieodpowiednia dieta i brak ruchu sprawiają, że nasza skóra staje się niezdrowa. Kąpiel borowinowa to sposób na zwalczenie niedoskonałości skóry i wzmocnienie jej. W jaki sposób?
Czym jest domowa kąpiel borowinowa? To relaksacyjna i lecznicza kąpiel, sprawdzona pod kątem medycznym, w której skład wchodzi borowina. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym naturalnym, niezwykle skutecznym i bezpiecznym składniku.
Z czego składa się domowa kąpiel borowinowa?
Głównym składnikiem domowej kąpieli borowinowej jest wspomniana już borowina. To środek peloidowy, który powstał naturalnie na skutek przemian związków mineralnych, jeszcze w procesie geologicznym. Pozyskuje się ją w sposób naturalny, bez syntetycznych dodatków, na bazie np. torfu.
Borowina ma interesujące właściwości. Przede wszystkim ma ogromną pojemność cieplną, ale jednocześnie tego ciepła nie przewodzi. Dzięki temu może podgrzać temperaturę ciała w miejscu przebywania do nawet 45 stopni. W ten sposób do skóry szybciej docierają mikro i makroelementy, składniki odżywcze, żywice czy kwasy, które wzmacniają organizm, a szczególnie jego warstwę wierzchnią.
Dlaczego kąpiel borowinowa w domu jest korzystna dla skóry?
Borowina w domowej kąpieli ma szerokie zastosowanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające. Zwalcza dzięki temu trądzik czy atopowe zapalenie skóry, wzmacnia warstwę naskórka, dobrze wpływa na ścięgna i mięśnie oraz korzystnie wpływa na pory.
To wszystko sprawia, że skóra staje się mocna, ale zarazem delikatna. Jej struktura nie jest chropowata, a jednolita. Pozbycie się wszystkich niekorzystnych bakterii z komórek skórnych jest dla niej zbawieniem, wzmacniającym organizm. Ten dzięki temu nie musi uruchamiać układu odpornościowego, którego działanie niekorzystnie wpływa na nasz wygląd (tworząc wypryski czy ropiejące rany).
Dla kogo przeznaczona jest domowa kąpiel borowinowa?
Na koniec zaznaczmy, że domowa kąpiel z dodatkiem borowiny jest wyjątkowo korzystna również na inne dolegliwości. Na taki zabieg powinny pozwolić sobie osoby, które:
- chorują na reumatyzm,
- mają problemy ze stawami, ból przy chodzeniu,
- cierpią ze względu na rwę kulszową,
- są po kontuzjach mięśni,
- mają choroby ginekologiczne,
- posiadają nerwobóle.
Oczywiście, wskazań do takiej kąpieli jest więcej. Przed przystąpieniem do działania warto skonsultować się wcześniej z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ten wskaże, w jaki sposób skutecznie przygotować kąpiel. Uwaga – ze względu na wytwarzanie ciepła niektóre choroby czy stany (wady serca, problemy z układem krążenia, nowotwory, ciąża) wykluczają z brania kąpieli borowinowych. Warto mieć to na uwadze przed zabiegiem.
Jeżeli jednak nie jesteś w grupie ryzyka, to kąpiel borowinowa będzie świetnym zabiegiem dla Twojej skóry, po którym z pewnością poczujesz się lepiej. Pozbądź się trądziku lub cellulitu, biorąc relaksacyjną kąpiel bez żadnego stresu. Borowina przyniesie Ci ulgę i ponownie sprawi, że zaczniesz z podziwem patrzeć na swoją skórę.
Domowa kąpiel borowinowa – jak utrzymać jej efekty na dłużej?
Domowa kąpiel borowinowa przynosi znakomite efekty — redukuje trądzik, atopowe zapalenie skóry, dobrze działa na pory oraz wierzchnią warstwę naskórka. Korzystnie wpływa również na mięśnie i ścięgna. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na domową kąpiel borowinową tak często, aby efekt utrzymywał się stale. Dlatego powstały produkty wspomagające, które przedłużają działanie domowej kąpiel borowinowej: mydło borowinowe, żel borowinowy, peeling z borowiną czy balsam borowinowy do ciała. Sprawdź już dziś.