Zwyrodnienie kręgosłupa – co stosować?
Kręgosłup to maszt dla ciała. Dzięki niemu utrzymujesz równowagę. Chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. To zaczep dla wielu kości i mięśni. Nic dziwnego, że ból kręgosłupa utrudnia pacjentom normalne funkcjonowanie. Jak sobie radzić, gdy pojawi się stan zapalny? Co robić, gdy odczuwasz bóle kręgosłupa?
Ból pleców – szukaj przyczyny
Zwyrodnienie kręgosłupa to najczęstsza przyczyna bólu odczuwalnego w dolnej części placów. Na podobne objawy skarży się co druga osoba pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Jednak – co niepokojące – ból pleców coraz częściej odczuwają osoby młode, a nawet młodzież. Skąd te dolegliwości bólowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powodem może być zaniedbanie aktywności, wiek, choroba genetyczna, dyskopatia, stany zapalne lub kwestie dziedziczne. Początkowo ból pleców może się pojawić na skutek naciągnięcia mięśni pleców.
Oprócz bólu w obrębie kręgosłupa, pacjenci skarżą się na ból głowy, bóle stawów czy drętwienie kończyn. Pacjent nieświadomie zajmuje pozycję, w której zmniejsza się natężenie bólu. Przyjmuje tak zwaną wymuszoną postawę. Niefizjologiczna pozycja kręgosłupa zmniejsza zdolność amortyzacji dysków. To pierwszy krok do dalszych uszkodzeń. Właśnie dlatego tak ważne jest, by poznać przyczynę bólu pleców. To jedyny sposób, by sięgnąć po metodę leczenia, która uśmierzy ból i zregeneruje uszkodzone obszary.
Epidemia pasywności
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym jest siedzący tryb życia. Na przełomie ostatnich lat brak aktywności stał się prawdziwą epidemią. Szczególnie narażone są osoby wykonujące pracę biurową, w której ruszają się sporadycznie. Tego typu praca osłabia mięśnie placów i brzucha. Dlaczego to takie ważne? Bo to korpus dla kręgosłupa. Osłabienie i przeciążenie mięśni to jedna z przyczyn bólu w dolnej części pleców.
Skutki zwyrodnienia kręgosłupa
Warto zaznaczyć, ze zwyrodnienie kręgosłupa jest chorobą. Powoduje zniszczenia w obrębie motorycznym kręgów, które przestają się regenerować. W konsekwencji pacjent odczuwa to jako ból w odcinku lędźwiowym, ograniczoną mobilność i problemy w wykonaniu zwykłych czynności. Zaniedbanie pociąga za sobą poważniejsze konsekwencje. Należą do nich przepuklina międzykręgosłupowa, zapalenie korzonków czy rwa kulszowa. Każde z wymienionych schorzeń to kolejne dolegliwości i nowe powikłania. Jak zadbać o kręgosłup, by nie doprowadzić do podobnych problemów?
Zadbaj o kręgosłup – leki farmakologiczne
Leki stosowane na bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa dzielimy na cztery grupy. Pierwsza z nich to niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NLPZ. Pacjent przyjmuje je w postaci tabletek lub zastrzyków. Zmniejszają ból i stany zapalne. Jednak mają bardzo krótkie działanie. Tego typu tabletki powlekane to raczej chwilowe złagodzenie objawów, a nie wyeliminowanie problemu.
Druga grupa to steroidowe leki przeciwzapalne. Hormony eliminują objawy i łagodzą ból. Wśród skutków ubocznych, wielokrotnie podkreśla się negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną.
Trzecią grupę tworzą spazmolityki. Środki tymczasowo usuwają zaciski mięśniowe i eliminują ból. Nie pomagają w usuwaniu martwych tkanek. Dlatego nie leczą zwyrodnienia, a jedynie pomagają w pozbyciu się bólu.
Ostatnia jest blokada zewnątrzoponowa. Polega na wprowadzeniu środków znieczulających i hormonalnych do przestrzeni międzykręgowej. Po lek sięga się w przypadku intensywnych bólów kręgosłupa.
Maść na ból krzyża
Równie popularnym lekiem zalecanym przez lekarzy jest maść na zwyrodnienie kręgosłupa. To wyrób medyczny o działaniu przeciwbólowym. Należy go stosować miejscowo. Jego lista działań niepożądanych nie jest tak długa jak w przypadku innych leków farmakologicznych. Produkty tego typu zawierają rozgrzewające olejki eteryczne i inne składniki działające przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Ortopeda w walce z bólami kręgosłupa
Złota zasada dotycząca bólów zwyrodnieniowych kręgosłupa brzmi: skonsultuj się z lekarzem. Po dokładnej analizie stanu zdrowia, dopasuje indywidualną terapię, ktora przysłuży się Twojemu zdrowiu. W czasie wizyty usłyszysz zalecenia dotyczące ewentualnej fizjoterapii, poznasz dawkowanie leków i wszelkie przeciwskazania przy Twoim stanie zdrowia.
Odpowiednia pielęgnacja oraz dbanie o urodę i zdrowie to klucz do zdrowia. W celu pielęgnacji okolic stawów można zastosować szereg produktów bogatych w surowce uzdrowiskowe jak np. lecznicza woda siarczkowa zawarta w produktach dr duda.