Zapalenie stawów – jakie produkty stosować?


Pod ogólnym określeniem zapalenia stawów kryje się szereg chorób wywołujących nie tylko ból, ale też degenerujących tkankę wokół stawu, prowadzących do zniekształceń oraz ograniczenia ruchomości. Obok dolegliwości bólowych okołostawowych pojawiają się często również bóle mięśni, które zostają nadmiernie obciążone lub też zajmuje je podobny stan zapalny. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest obecnie wiele leków i suplementów o działaniu przeciwbólowym, które przynoszą ukojenie pacjentom. Poniżej przyglądamy się środkom, które są zalecane w terapiach zapalenia stawów.
Ból mięśni – czy przyczyną zawsze jest zwyrodnienie stawów?
Przyczyną bólu pojawiającego się w obrębie stawów czy także mięśni jest stan zapalny. Jego przyczyną może być zwyrodnienie niszczące chrząstkę stawową, jednak grupa chorób prowadząca do procesów zapalnych jest znacznie szersza. Obok schorzeń zwyrodnieniowych związanych najczęściej ze starzeniem się organizmu można wymienić także:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- spondyloartropatie – choroby obejmujące stawy kręgosłupa, w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), które najczęściej sygnalizowane są przez ból pleców,
Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, RZS, ZZSK czy innych schorzeniach narządu ruchu stosować można zarówno doustne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i okłady, plastry przeciwbólowe czy maści przeciwbólowe oraz preparaty rozgrzewające. Wymienione środki doskonale sprawdzą się także na bolące mięśnie, które wymagają regeneracji po urazie, nadmiernym wysiłku czy obciążeniu. W przypadku potrzeby regeneracji torebek stawowych lekarze mogą dodatkowo przepisywać preparaty zawierające takie składniki, jak kolagen, kwas hialuronowy czy witamina C.
Tabletki przeciwbólowe na zapalenie stawów
Tabletki przeciwbólowe stosuje się w formie leczenia objawowego, gdy występują bóle mięśniowo-stawowe, bóle reumatyczne oraz inne dolegliwości bólowe. Takie preparaty działają przeciwzapalnie, częściowo neutralizując stany zapalne, jednak nie leczą ich przyczyny. W lekach doustnych działających przeciwbólowo znajdują się różne substancje czynne. Może to być ibuprofen, paracetamol czy diklofenak. Bóle stawów pojawiające się przy takich schorzeniach, jak RZS zwalczane są także tabletkami zawierającymi kwas acetylosalicylowy, który jednocześnie ma działanie rozrzedzające krew – co zapobiega zakrzepom i zastojom krwi prowadzącym nie tylko do bólu mięśni, ale i wielu groźnych powikłań.
Długotrwale przyjmowane leki tego rodzaju, nawet te wydawane bez recepty, mogą pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania, jednak ich użycie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą!
Maści rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalne na zapalenie stawów
Alternatywą dla tabletek przyjmowanych doraźnie mogą być wszelkiego rodzaju środki w formie maści czy w formie żelu. Stosuje się je na wybranym obszarze ciała, to jest w miejscu występowania bólu. Zaletą takich preparatów jest łatwość stosowania oraz często bardzo szerokie spektrum działania. Zwalczają bóle mięśniowe i osłaniają stawy, gdy zostaną zajęte przez procesy zapalne o różnym podłożu. Wyrób medyczny w postaci maści, kremu lub żelu dostępny jest w kilku różnych wariantach.
Maść przeciwbólowa to najczęściej preparat, który ma również właściwości przeciwzapalne. To lek działający punktowo, to jest dokładnie w miejscu podania. Może zawierać popularne środki, takie jak diklofenak, ale też naturalne składniki, w tym korzeń hakorośli. Wystarczy niewielka ilość wmasowana w obszar ciała, w którym występuje zapalenie stawów czy też na większej powierzchni przy bólach mięśniowych, by zawarte substancje wniknęły bezpośrednio do tkanki objętej stanem chorobowym.
Innym rodzajem produktu leczniczego jest maść rozgrzewająca, która nie wykazuje działania przeciwzapalnego w takim rozumieniu, jednak wywołując uczucie ciepła ogranicza ból pochodzący od zapalenia stawów i jest chętnie stosowana w zwalczaniu bólu mięśni, który wynika na przykład z przeciążenia. W składzie maści rozgrzewających znajdują się zwykle naturalne składniki, takie jak olejek eukaliptusowy, wyciąg z korzenia diabelskiego pazura. Dodawany do nich olejek terpentynowy czy kwas salicylowy jest również substancją o działaniu rozgrzewającym.
Dlaczego wybrać maść na zapalenie stawów, a nie tabletki?
Chociaż zarówno maść na stany zapalne stawów, np. na zapalenie stawów dłoni, jak i tabletki mogą być stosowane przez pacjentów uskarżających się na chroniczny ból, to z pewnością maść przeciwbólową czy rozgrzewającą można uznać za preparat bezpieczniejszy i możliwy do stosowania przez większą grupę chorych.
Leki doustne wykazują niestety działanie drażniące na błonę śluzową żołądka, wywołując niekiedy przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kremy czy maści działają natomiast jedynie w miejscu podania, a zawarte w nich substancje wnikają do krwioobiegu, omijając żołądek czy wątrobę. Działają przy tym tak samo przeciwbólowo lub też mają działanie rozgrzewające. Mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez matki karmiące, ponieważ substancje aktywne nie są przekazywane z mlekiem, tak jak może mieć to miejsce w trakcie przyjmowania tabletek. Maści wykazują również znacznie mniej skutków ubocznych.
Odpowiednia pielęgnacja oraz dbanie o urodę i zdrowie to klucz do zdrowia. W celu pielęgnacji okolic stawów można zastosować szereg produktów bogatych w surowce uzdrowiskowe jak np. lecznicza woda siarczkowa zawarta w produktach dr duda.
Kąpiele Siarczkowe w postaci żel Siarczkowych Dr Duda zawierają aż 90 proc wody siarczkowej


Żel Siarczkowy – do kąpieli i pod prysznic Dr Duda (1000 g)