Jak samodzielnie pozbyć się trądziku?
Krem na pryszcze na twarzy
Problem nieestetycznych pryszczy na twarzy dotyczy nie tylko młodych, dojrzewających ludzi, ale również dorosłych, którzy okres pokwitania mają już dawno za sobą. Fakt, że wśród nastolatków zjawisko to jest dużo bardziej nasilone. Niesie też ze sobą dużo większe konsekwencje. W okresie, gdy wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, a własną wartość i samoocenę definiuje się na podstawie tego, co powiedzą inni – twarz cała w pryszczach może przysporzyć wielu problemów. Począwszy od odrzucenia przez rówieśników, poprzez wyśmiewanie, krytykowanie, aż wreszcie po poważne problemy z samoakceptacją. W późniejszym okresie, gdy człowiek jest starszy i ma zupełnie inny system wartości, kilka wyprysków nie stanowi tak dużego problemu, choć mogą one powodować dyskomfort i obniżać poczucie pewności siebie. Kilka krostek, a tak poważne konsekwencje. Tymczasem, problem można rozwiązać, a nawet trzeba za pomocą kilku prostych działań, wykonywanych systematycznie.
Pryszcze na twarzy – co to takiego i skąd się bierze problem
Pryszcze to potoczna nazwa, która używana jest w stosunku do wykwitów trądzikowych. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Są to stożkowate krostki, które u swojej podstawy są zaczerwienione, czasem zaognione. U szczytu tych krostek znajduje się biała, charakterystyczna kropeczka, którą młodzi ludzie bardzo często wyciskają. Ta kropeczka to ropa zgromadzona na szczycie krostki. Czasem krostka jest miękka, czasem zaś jej zakończenie wydaje się twarde, zaschnięte.
Pryszcze powstają w wyniku zainfekowania lub zabrudzenia gruczołów łojowych, które licznie występują w skórze twarzy. Mogą im towarzyszyć charakterystyczne zaskórniaki. Objawiają się w postaci maleńkich czarnych kropeczek, które są równe z powierzchnią skóry, rzadko kiedy są wystające. One również są przejawem infekcji lub zanieczyszczenia porów skóry.
Zarówno pryszcze, jak i zaskórniaki NIE POWINNY być wyciskane. Wyciskanie kusi wielu nastolatków (i nie tylko), ponieważ daje złudne wrażenie szybkiego pozbycia się problemu. Tymczasem, jeżeli to miejsce nie zostanie dokładnie oczyszczone pojawi się dużo poważniejszy problem w postaci blizny potrądzikowej lub jeszcze większego wyprysku. Usunięcie jedynie powierzchownej warstwy daje dostęp zanieczyszczeniom do głębszych warstw naskórka, a zatem pogłębia stan zapalny i infekcję. Pozostawienie w głębi nieoczyszczonych porów powoduje, że ich powierzchnia się zasklepia, a zgromadzone głębiej zanieczyszczenia nie mogą znaleźć ujścia. W efekcie powstaje widoczny na skórze ślad. Może przyjąć postać przebarwienia lub niewielkiego zgrubienia. Takie „pozostałości” nie tylko nie wyglądają ładnie, ale bardzo trudno usunąć. Bez wizyty u profesjonalnej kosmetyczki może się to nie udać.
Jak powstają pryszcze na twarzy?
Pryszcze na twarzy powstają na skutek zainfekowania gruczołów i porów drobnoustrojami i zanieczyszczeniami, które dostają się tam głównie dzięki sebum, które utrzymuje się na powierzchni twarzy. Jego nadmiar, zgromadzony z powodu nadprodukcji gruczołów, jest doskonałym miejscem dla tych wszystkich szkodliwych czynników, które zostały wcześniej wymienione. Dzięki niemu docierają do porów i gruczołów i mogą do nich przenikać. To powoduje, że pory i gruczoły się zapychają, powstają stany zapalne, które na zewnątrz objawiają się brzydkimi krostkami i czarnymi kropeczkami.
Sebum odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę. Powoduje, że powstanie pryszczy jest w ogóle możliwe. Odpowiednia pielęgnacja twarzy i normalizowanie jego produkcji powodują, że sebum wydzielane jest wyłącznie w takiej ilości, jaka potrzebna jest do utrzymania prawidłowego i fizjologicznego nawilżenia skóry twarzy. Jeżeli jednak jest go zbyt wiele, to nadmiar nie jest wchłaniany przez skórę. Utrzymuje się na jej powierzchni. Jego właściwości zaś powodują, że wszelkie drobnoustroje, mikroorganizmy i zanieczyszczenia mogą się łatwo na nim utrzymywać i oddziaływać na wrażliwą skórę twarzy.
Co powoduje wzmożone wydzielane sebum?
Sam fakt nadmiernego wydzielania sebum jest co prawda bezpośrednią przyczyną powstawania pryszczy, ale warto wiedzieć, że za tym zjawiskiem stoi coś więcej. Nadmierna produkcja tego specyficznego tłuszczu spowodowana jest działaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Wśród czynników zewnętrznych na plan pierwszy wysuwają się zanieczyszczenia środowiska. Nadmiar spalin czy dym z pieców powodują, że skóra inicjuje działania ochronne. Wydzielane sebum ma chronić skórę przed docierającymi do niej zanieczyszczeniami. Jednak, gdy wydzielanie to jest zbyt intensywne, dochodzi do zjawiska odwrotnego. Sebum zamiast chronić, utrzymuje te zanieczyszczenia na powierzchni skóry. Ważna też jest odpowiednia higiena. Jeżeli twarz jest dostatecznie często przemywana, to wszystkie te zanieczyszczenia będą usuwane razem właśnie z nadmierną warstwą sebum. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, to osadzają się one i mogą prowadzić swoją destrukcyjną działalność.
Wśród czynników wewnętrznych wymienić można znacznie więcej elementów. Przede wszystkim są to zmiany hormonalne. W okresie dojrzewania burza hormonów to prawdziwe szaleństwo. To właśnie ta burza powoduje, że gruczoły łojowe pracują ponad program i produkują zbyt duże ilości sebum. Podobnie jest z gruczołami potowymi, które mogą wpędzać młodych ludzi w ogromne onieśmielenie. Nie jest to jednak kwestia, na którą można mieć wpływ. Hormony tak a nie inaczej działają. Niektóre elementy naszego ciała pobudzają do zwiększonej pracy, nawet ponad realne zapotrzebowanie. Takie zjawisko jest konieczne dla późniejszego uregulowania wszystkich wydzielin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy nadprodukcji sebum bardzo ważne jest dbanie o higienę skóry twarzy jej częste przemywanie odpowiednimi preparatami i zabezpieczanie kremami może znacznie ograniczyć intensywność występowania pryszczy.
Drugim bardzo istotnym czynnikiem wewnętrznym jest stres. Ten może się pojawić zarówno w młodym wieku, jak i w późniejszym okresie. Zbyt wysoki poziom stresu lub stres przewlekły również może spowodować nadprodukcję w gruczołach łojowych. Wszystko dlatego, że w czasie silnego stresu organizm człowieka przełącza się w zupełnie inny tryb funkcjonowania. Koncentruje się na poradzeniu sobie z tym stresem i przywróceniu równowagi. Właśnie dlatego wydzielanie w gruczołach może być wówczas mocno zaburzone.
Jak sobie radzić z pryszczami?
Podstawową kwestią w walce z pryszczami na twarzy jest utrzymanie higieny na odpowiednim poziomie. Częste oczyszczanie twarzy, stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i rezygnacja z kosmetyków upiększających mogą się okazać bardzo ważnym elementem, który sprzyja ograniczeniu występowania wyprysków.
Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne to przede wszystkim takie, które skomponowane są na bazie produktów naturalnych, nie zawierają w sobie sztucznych składników i nie podrażniają skóry. Dobrze, jeżeli mają działanie osuszające – wspierają wówczas w eliminacji nadmiaru sebum. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrane kosmetyki mają działanie kojące, gojące i łagodzące. Jeżeli tak, to świetnie sprawdzą się w walce z pryszczami. Pomogą nie tylko zapobiec powstawaniu nowych, ale również staną się istotnym elementem w zwalczaniu tych już istniejących (łagodzenie powstałych stanów zapalnych). Dobrze, gdy stosowane preparaty bogate są również w witaminy. Te witaminy to doskonałe odżywienie skóry i wzmocnienie naczyń krwionośnych, co skutkuje dużo lepszym oczyszczaniem skóry twarzy. Takie warunki spełniają kosmetyki opracowane przez Doktora Dudę. Oparte są wyłącznie na produktach naturalnych, a w ich składzie bardzo często można znaleźć witaminy i naturalne olejki o działaniu łagodzącym czy gojącym.
Rezygnacja z kosmetyków upiększających to konieczność, choć dziewczyny i kobiety w okresie pojawienia się wyprysków stosują zwiększone ilości pudrów i podkładów. Niestety, ale to właśnie pudry i podkłady utrudniają naturalne oczyszczanie gruczołów i porów, przez co nasilają dolegliwości i wydłużają czas ich zwalczania. Odmówienie sobie pudru i podkładu naraża na uwidocznienie wyprysków, ale jednocześnie usprawnia ich przesuszanie i łagodzenie.
Kosmetyki na pryszcze
Wśród kosmetyków na pryszcze warto odróżnić dwie zasadnicze linie. Jedna, to kosmetyki do mycia twarzy, a druga do jej pielęgnowania. W tej pierwszej grupie powinny się znaleźć naturalne żele oczyszczające przeznaczone dla cery tłustej ze skłonnością do trądziku. Świetnie sprawdzi się tu żel Acne – Mineral od Doktora Dudy. Oczyszcza, działa łagodząco i gojąco, a jednocześnie odżywia i odświeża.
Zastosowanie takiego żelu co najmniej rano i wieczorem pomoże uporać się z problemami skórnymi i znacząco wesprze prowadzone leczenie. Żel oczyszcza zatkane pory na twarzy i usuwa nadmiar sebum, co przyczynia się do tego, że nowe wypryski nie powstają lub pojawia się ich znacznie mniej.
Poza kosmetykami oczyszczającymi, jak wspomniano, warto również zadbać o kosmetyki pielęgnacyjne. Tu na plan pierwszy wysuwają się przede wszystkim kremy na pryszcze. Można je znaleźć u Doktora Dudy. Oferuje on trzy rodzaje kremów: rokitnikowy, siarczkowy i krem Acne – Mineral. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, ale też każdy z nich doskonale się sprawdzi jeżeli chodzi o wspieranie skutecznej walki z trądzikiem. Ważne by wybrać jeden tych kremów i konsekwentnie go stosować. Warto też dopasować go pod względem indywidualnych potrzeb skóry twarzy. Może się bowiem okazać, że bardziej potrzebny jest ten z witaminami, niż ten nawilżający. Takie dopasowanie ma ogromne znaczenie dla efektywności i skuteczności terapii. Dlatego też warto się nad nim zastanowić i zdecydować na jedną z opcji. W opisie każdego kremu jest dość dokładna informacja na temat tego, dla kogo jest on polecany i jak wspiera skórę twarzy. Można się tym zasugerować, bo to duża podpowiedź.
Podsumowując, krem na pryszcze jest formą wsparcia leczenia. Nie zastąpi jednak profesjonalnych środków i systematycznej higieny. Te dwa elementy są obowiązkowe.