×
Your cart is empty.
×
Your cart is empty.
Rodzaje łuszczycy
23 maja 2019 drduda

Rodzaje łuszczycy

Posted in Pielęgnacja

Rodzaje łuszczycy

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca nie jest chorobą jednorodną. U wielu osób występuje pod różnymi postaciami, a rozpoznanie dotyczące tego, z jakim rodzajem łuszczycy pacjent ma do czynienia, prowadzone jest na podstawie wyglądu zmian, miejsca ich występowania, intensywności czy charakteru łuski.

Łuszczyca

Łuszczyca występuje u osób w różnym wieku. Pierwszy wysiew choroby jest w wieku nastoletnim, do 25 roku życia. Drugi wysiew ma miejsce po 40 roku życia. Łuszczyca może objąć całe ciało chorego, a może przyjąć postać małych grudek zlokalizowanych jedynie gdzieniegdzie. Diagnozowana jest na podstawie lokalizacji i rodzaju zmiany. Bardzo wiele osób cierpi przy tym również na intensywne swędzenie skóry. Szacuje się, że około 60% – 70% chorych na łuszczycę walczy również ze świądem.

Jak wspomniano we wstępie, nie jest to choroba jednorodna, a występuje pod wieloma różnorodnymi postaciami, które zostały sklasyfikowane jako rodzaje łuszczycy. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości, każdy z rodzajów będzie leczony na podstawie specjalnie do niego dopasowanej procedury.

 

Łuszczyca skóry głowy

Dość specyficzną odmianą łuszczycy jest łuszczyca skóry głowy. Jest to bardzo popularna odmiana tej choroby. Występuje nie tylko na samej głowie, ale również w pobliskiej okolicy, jak kark, szyja, miejsca za uszami czy czoło. Tu również mamy do czynienia z różnymi przejawami tej choroby. Może się bowiem objawić w postaci pojedynczej zmiany – plamki, a może również wystąpić jako rozległe zmiany dotykające całej skóry głowy. Przy rozległych zmianach trzeba się liczyć z tym, że może wystąpić również bardzo intensywne swędzenie skóry. Choroba jest dość uciążliwa, z reguły jednak nie powoduje łysienia, co dla chorych ma ogromne znaczenie psychologiczne.

 

Łuszczyca odwrócona

Jest to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze i otyłe. Zmiany lokalizują się na owłosionych miejscach ciała, w zgięciach, pachwinach, pośladkach i fałdach skórnych, czyli wszędzie tam, gdzie skóra ma kontakt ze skórą i może dochodzić do otarć. Jest bardzo uciążliwa, ponieważ bardzo często towarzyszą jej również stany zapalne skóry. Na skutek pocenia skóra się podrażnia, co powoduje dodatkowy ból i dyskomfort. Łuski usiane są niezbyt gęsto i licznie. Mają intensywnie czerwony kolor. Skóra jest niezwykle wrażliwa i bardzo szybko dochodzi do różnego rodzaju podrażnień. Wymaga nie tylko leczenia, ale również bardzo starannej pielęgnacji z uwagi na obecność stanów zapalnych, które mogą przerodzić się w dalsze problemy skórne.

Łuszczyca krostkowa

Kolejną odmianą łuszczycy jest łuszczyca krostkowa. Jest ona bardzo charakterystyczna, a zmiany chorobowe wyraźnie różnią się od pozostałych. Są to niewielkie żółtawe krostki, które dodatkowo wypełnione są ropą. Ropa ta nie jest zakaźna, ale wygląda bardzo nieestetycznie, co dodatkowo powoduje ogromny dyskomfort u osób, które na nią cierpią. Grudki z czasem wysychają, a pozostałością po nich są brązowe kropki. Dodatkowo po wyschnięciu grudek, skóra w tym miejscu może zacząć się łuszczyć. Krostki, które pojawiają się na ciele mogą być otoczone rumieniem, który dość często się pojawia. Niekiedy krostki zlewają się i w ten sposób tworzą większe skupiska. Miejsca te są obrzmiałe i zaczerwienione. Jest to choroba przede wszystkim osób dorosłych. Jej pojawienie się może się wiązać z infekcjami lub poparzeniami słonecznymi. Może też być skutkiem zażywania niektórych leków. Najczęściej występuje na:

• dłoniach;

• podeszwach stóp;

• palcach dłoni;

• palcach stóp.

Łuszczyca paznokci

Kolejną odmianą łuszczycy jest łuszczyca paznokci. Choroba ta może współwystępować z jedną z pozostałych, opisanych powyżej odmian, a może też występować samodzielnie. Bardzo często bywa mylona z grzybicą paznokci, co powoduje, że jest nieprawidłowo leczona, a zmiany nie ulegają poprawie. Rozpoznać ją można po wyraźnych wgłębieniach płytki paznokcia. Jej cechą rozpoznawczą są również grudki łuszczycowe, które wyglądają jak plamy olejowe. Paznokieć, który jest dotknięty łuszczycą nie przylega do podłoża. Przez to ma specyficzny biały lub żółty kolor.

Łuszczyca erytrodermiczna

Jest to najcięższa ze wszystkich odmian łuszczycy. Chory, u którego zostanie zdiagnozowana, nie tyko musi natychmiast rozpocząć leczenie, ale musi być od razu hospitalizowany. Ten rodzaj łuszczycy stanowi bowiem bardzo poważne zagrożenie dla życia chorego. Objawami tej odmiany są nie tylko zmiany skórne, ale reakcja całego organizmu, jak: trudności w utrzymaniu właściwej temperatury ciała, odczuwanie ataków zimna i gorąca, przyspieszone bicie serca. Zmiany są czerwone i płaskie, swoim wyglądem przypominają poparzenia. Występują niemalże na całej powierzchni ciała. Są swędzące, a próby ich dotykania czy drapania powodują dotkliwy ból u chorego.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej

Bardzo ważnym elementem w procesie leczenia skóry łuszczycowej jest jej odpowiednia pielęgnacja. I choć dla każdego jasne jest, że kosmetyki nie leczą, a jedynie pielęgnują, to wiele osób zapomina o tym, że w przypadku problemów dermatologicznych, pielęgnacja istotnie wpływa na efekty leczenia. Warto więc o tym pamiętać.

Ponieważ skóra łuszczycowa jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, warto zrezygnować z kosmetyków, które bogate są w substancje chemiczne mogące te podrażnienia potęgować. Znacznie lepszym wsparciem będą tu kosmetyki naturalne, wyprodukowane na bazie wody. Takimi kosmetykami są oferowane przez dr Dudę. Są to kosmetyki, które w dużej mierze powstały na bazie wody siarczkowej lub siarkowej ze źródeł znajdujących się w Busku Zdroju. Doskonale pielęgnują skórę łuszczycową, nawilżają ją i istotnie łagodzą podrażnienia. Skóra jest mniej wysuszona, napięta i mniej ściągnięta, co powoduje, że nie jest tak bolesna. Do stosowania dostępne są żele do kąpieli, balsamy i maski do ciała, które pobudzają mikrokrążenie w głębszych partiach skóry, a przez to odżywiają i wzmacniają warstwy zewnętrzne, łącznie z naskórkiem.

Osoby, które cierpią na łuszczycę mogą tu znaleźć bardzo wiele kosmetyków, które stosowane konsekwentnie i całymi liniami produktowymi (do kąpieli i po kąpieli; szampon i odżywka do włosów) poprawią komfort funkcjonowania i wzmocnią efekty leczenia farmakologicznego. W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać odpowiedni zestaw pielęgnacyjny, który najskuteczniej będzie wspierał leczenie medyczne.

Facebook