×
Your cart is empty.
×
Your cart is empty.
Pielęgnacja skóry trądzikowej, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku..
22 marca 2018 drduda

Pielęgnacja skóry trądzikowej, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku..

Posted in Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry trądzikowej, czyli jak dbać o skórę w każdym wieku..

Na problemy z trądzikiem cierpią głównie młodzi ludzie w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Coraz częściej z problemem niedoskonałości skóry zmagają się ludzie po trzydziestym roku życia. Co jest tego przyczyną i jak radzić sobie z trądzikiem? Czy kosmetyki z wody siarczkowej nadają się do skóry trądzikowej? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Trądzik to inaczej zmiany skórne powstałe w wyniku nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Najczęściej pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania i ma podłoże hormonalne. Trądzik przybiera postać zaskórników:

 • otwartych – ciemne zabarwienie na skórze w ujściu gruczołów łojowych, które są oznaką dodatkowego zanieczyszczenia skóry;
 • zamkniętych – białe grudki łojowe, które powstają w głębszych warstwach skóry.

Nieumiejętna pielęgnacja skóry trądzikowej może prowadzić do eskalacji zmian chorobowych skóry i powstania stanów zapalnych w okolicy zaskórników.

 

Trądzik po 30 i 40 roku życia

Niestety trądzik może pojawić się również u osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą – po trzydziestym i czterdziestym roku życia – a same zmiany skórne mogą mieć objawy o różnym nasileniu: od sporadycznego występowania zaskórników po stany zapalne charakterystyczne dla trądziku różowatego. W przypadku nastolatków za trądzik odpowiadają w głównej mierze zaburzenia gospodarki hormonalnej, w przypadku osób dorosłych przyczyn trądziku należy szukać w:

 • przewlekłym stresie,
 • przepracowaniu i zmęczeniu,
 • depresji,
 • anemii,
 • diecie ubogiej w witaminy, minerały,
 • nieprawidłowej pielęgnacji skóry (ciężki makijaż, tłuste kremy, stosowanie peelingu na miejsca dotknięte zmianami trądzikowymi itp.)

Niezdrowy styl życia, nieregularne odżywanie się, niskie nawodnienie organizmu oraz kwestie środowiskowe (zanieczyszczenia powietrza) również wpływają na stan skóry i mogą sprzyjać rozwijaniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych

Zastosowanie wody siarczkowej na trądzik

Jeżeli chcemy pozbyć się trądziku, warto zatroszczyć się w pierwszej kolejności o higienę twarzy. Do zmian trądzikowych należy podchodzić delikatnie, przede wszystkim nie wyciskać ich, ponieważ fizyczna ingerencja może wywołać stan zapalny lub nasilić już istniejący. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, a te z zawartością związków siarki od lat sprawdzają się doskonale w kuracjach przeciwtrądzikowych. Woda siarczkowa posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz regeneracyjne, a preparaty na bazie wody siarczkowo-siarkowodorowej pomagają wyregulować gospodarkę łojową skóry, zmniejszają stany zapalne i pomagają osuszyć cerę.

 

Woda siarczkowa w kosmetyce

Podczas oczyszczania skóry twarzy z trądzikiem należy pamiętać o dezynfekcji rąk, demakijażu twarzy (w przypadku kobiet) i jej tonizacji. Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać w następującej kolejności – w pierwszej kolejności zaskórniki otwarte, następnie zaskórniki zamknięte, a na końcu zmiany ropne. Kosmetyki na bazie wody siarczkowej są delikatne i zalecane do każdego typu cery, a szeroka gama kosmetyków Dr Duda zawierających siarkę pozwoli zatroszczyć się o cerę na każdym etapie pielęgnacji:

 • Żel do skóry trądzikowej acne mineral – doskonały produkt do oczyszczania cery wrażliwej, udrażnia ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza skłonność do występowania wykwitów trądzikowych, działa ściągająco i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Najlepsze efekty widać przy stosowaniu punktowym na zmiany trądzikowe.
 • Mydło siarczkowe Dr Duda – wyjątkowo delikatne mydełko w płynie do codziennego użytku. Zawartość wody siarczkowej korzystnie wpływa na regenerację skóry, zwiększa jej elastyczność i polepsza mikrokrążenie w skórze.
 • Rokitnik – żel rokitnikowy to kosmetyk do pielęgnacji twarzy i całego ciała, który został stworzony głównie z myślą o osobach o cerze wrażliwej i trądzikowej (szczególnie polecany osobom z trądzikiem różowatym).
 • Krem siarczkowy – naturalny kosmetyk z wodą siarczkową do stosowania rano i wieczorem. Posiada właściwości głęboko nawilżające, a bogata zawartość minerałów odżywia skórę, poprawia jej elastyczność i wygładza. Jest to krem doskonały dla osób o wrażliwej cerze, skłonnej do trądziku.

 

detal4

Umiejętna higiena twarzy i dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli złagodzić efekty trądziku a nawet całkowicie pozbyć się niechcianego problemu. W przypadku silnego natężenia zmian trądzikowych zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem.

Facebook