×
Your cart is empty.
×
Your cart is empty.
Sposoby na Łuszczycę
30 października 2018 drduda

Sposoby na Łuszczycę

Posted in Pielęgnacja

Łuszczyca

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca (psoriasis) jest chorobą przewlekłą uwarunkowaną genetycznie dotykającą 2,5-3 procent populacji w strefie Europy Środkowej. Jej przewlekły przebieg oraz trudność leczenia sprawiają , iż stanowi jednej z poważniejszych problemów współczesnej dermatologii. Pojawia się w różnym wieku i dotyczy obojga płci. Występuje często rodzinnie, a ryzyko zachorowania wzrasta gdy przynajmniej jedno z rodziców jest chore na łuszczycę.

Należy stwierdzić, że nie ma sposobu, aby przewidzieć, kto zachoruje na łuszczycę. Pojawia się często wśród osób spokrewnionych, ale każdy może nagle zachorować na łuszczycę. Stąd wniosek, że nie można nic zrobić, aby jej uniknąć.

PAMIĘTAJMY, ŻE ŁUSZCZYCA NIE JEST ZAKAŹNA! OD NIKOGO NIE MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ I NIKT NIE ZAKAZI SIĘ OD SIEBIE.

Jakie są objawy łuszczycy?

Podstawowym objawem łuszczycy jest grudka łuszczycowa będąca wypukłą zmiana na skórze, przeważnie czerwonego koloru. Zmiany te najczęściej pokryte są srebrzystą łuską, wyraźnie odgraniczoną od zdrowej skóry. Łuski sa bardzo łamliwe i ulegają złuszczeniu i stąd pochodzi nazwa tej choroby.

Uwaga: NIE NALEŻY ZADRAPYWAC ŁUSEK, BO TO MOŻE SPOWODOWAĆ NASILENIE OBJAWÓW ŁUSZCZYCY!

Jaka jest przyczyna powstawania łuszczycy?

Przyczyna powstawania łuszczycy i jej rozwoju jest do tej pory nieznana. Znane są natomiast mechanizmy, które powodują tworzenie się na skórze charakterystycznych łusek, czyli nieprawidłowe, nadmierne namnażanie się komórek naskórka i stan zapalny.

Łuszczyca charakteryzuje się również okresowością zmian na skórze, czyli nawrotami i przerwami pomiędzy tymi okresami, podczas których na skórze nie ma zmian. Częstotliwość występowania nawrotów zależy od stopnia nasilenia choroby i skuteczność leczenia oraz, co jest bardzo również istotną sprawą OD WŁAŚCIWEJ PIELĘGNACJI SKÓRY.

4) Jakie są rodzaje łuszczycy?

Objawy łuszczycy można zlikwidować, ale trzeba dopasować leczenie i pielęgnację skóry łuszczycowej do danego rodzaju łuszczycy.

Rodzaje łuszczycy różnią się od siebie wyglądem zmian na skórze, ale również miejscem występowania:

  1. Łuszczyca zwyczajna zwana również pospolitą występuje najczęściej, bo aż u 80-90 procent chorych. Charakteryzuje się ona zmianami wypukłymi, okrągłymi lub owalnymi, pokrytymi białą ( srebrzystą łuską). Ponadto zmiany na skórze są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry.

Ten rodzaj łuszczycy występuje najczęściej na zewnętrznych częściach nóg, ramion, na kolanach i łokciach, plecach oraz na głowie. Zauważamy go też na twarzy, dłoniach, stopach oraz na brzuchu.

Zmiany skórne występujące w łuszczycy zwyczajnej (pospolitej) możemy całkowicie zniwelować odpowiednio dobrymi lekami oraz poprzez pielęgnację skóry łuszczycowej odpowiednio dobranymi kosmetykami np. PSORINOKOSMETYKAMI Dr Duda  w skład których wchodzą dwa kroki pielęgnacji : Żel siarczkowy SERUM PSORINO – MINERAL ORAZ OLIWKA SIARCZKOWA  (SERUM PSORINO ).

 

Metody leczenia łuszczycy:

Leczenie łuszczycy powinno odbywać się w dwóch etapach:

Pierwszy etap polega na usuwaniu łuski, po to aby przygotować skórę do leczenie podstawowego i w tym celu stosuje się przez 3-4 dni preparatów mających właściwości zmiękczające naskórek.

 

W drugim etapie leczenia stosuje się leki hamujące nadmierne namnażanie się komórek naskórka oraz leki przeciwzapalne. Ten etap trwa dłużej i zależy od stopnia nasilenia zmian.

W tym etapie leczenia dermatolodzy najczęściej stanowią:

Kortykosterydy, które działają bardzo silnie przynosząc szybki efekt leczniczy jednocześnie zmniejszają namnażanie się komórek naskórka i jednocześnie likwidują stan zapalny.

Retinoidy silnie zmniejszają namnożenie się komórek naskórka i nieco słabiej likwidują stan zapalny.

Pochodne witaminy D3 działają bezpośrednio przeciwzapalnie i jednocześnie hamują nadmierne namnażanie się komórek naskórka.

 

PIELĘGNACJA SKÓRY ŁUSZCZYCOWEJ

OGROMNIE ważna sprawą jest właściwa pielęgnacja skóry łuszczycowej, ponieważ zapobiega nawrotom tej choroby. Właściwie dobrane produkty kosmetyczne w istotny sposób pomagają chorym utrzymywać skórę w dobrej kondycji, utrzymuje w niej odpowiednie nawilżenie i jej szybką regenerację. Ponadto zastosowanie odpowiednich produktów kosmetycznych ułatwi również leczenie farmakologiczne poprzez ułatwienie wchłaniania  i przenikania w głąb skóry substancji leczniczych stosowanych miejscowo w postaci maści, kremów czy żeli.

 

Do najnowszej generacji produktów kosmetycznych opartych na buskiej mineralnej wodzie siarczkowej należą PSORINOKOSMETYKI  marki dr Duda – jest to marka, która powstała jako wyodrębniona specjalistyczna linia  przeznaczona dla pacjentów z łuszczycą. Została wyodrębniona od marki (Dr Duda – Kosmetyki Uzdrowiskowe, która istnieje na Polskim rynku 25 lat  i specjalizuję się w kosmetykach do pielęgnacji całego ciała opartych na składnikach pochodzenia naturalnego oraz na buskiej wodzie siarczkowej dla osób w każdym wieku niezależnie od płci.

 

Najczęściej choroby skóry uważane są przez społeczeństwo za problem kosmetyczny. Pacjenci z problemami skórnymi gorzej postrzegają własne ciało co bardzo często prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, a tym samym pogarszają jakość życia.

PSORINOKOSMETYKI  Dr Duda ułatwiają poprzez stan skóry u chorych na łuszczycę, ale i również istotnie poprawiają JAKOŚĆ ŻYCIA.

 

www.psorinokosmetyki.pl

Facebook