×
Your cart is empty.
×
Your cart is empty.
Czym jest trądzik pospolity?
30 października 2016 drduda

Czym jest trądzik pospolity?

Posted in Pielęgnacja

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest najczęstszą chorobą dermatologiczną u ludzi młodych, a która dotyczy większości osób w wieku dojrzewania. Jest to choroba skóry, która jest znana od bardzo dawna, bo opisywali ją już Arystoteles (IV w p.n.e.) i Pliniusz (I w n.e.).

tradzik-pospolity-jak-leczyc-tradzik

Nazwa choroby „acne” powstała na skutek błędu pisarskiego i zamiany litery „m” wyrazu „acme” w literę „n”. Błąd ten popełniono ponad tysiąc lat temu, w czasie przepisywania Księgi Aetios, w której mianem „acme” (szczyt, wierzchołek) określono kształt występujących w trądziku pospolitym wykwitów chorobowych.

Trądzik pospolity jest stanem zapalnym aparatu gruczołu łojowego i mieszka włosowego o przewlekłym przebiegu, które to zmiany skórne umiejscawiają się na skórze twarzy, karku, górnej części ramion, piersi i pleców. Skóra taka, objęta zmianami ma wygląd „skóry tłustej”, ponieważ dochodzi do nadczynności wydzielniczej gruczołów łojowych i powlekania się na jej powierzchni łoju skórnego.

Jak dochodzi do powstawania zmian trądzikowych?

Trądzik pospolity ma dość złożony mechanizm tworzenia się zmian skórnych, na który składają się:

  • wzmożona produkcja łoju, zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych prowadzące w końcowym efekcie do ich zamknięcia i powstawania elementów zastoinowych czyli otwartych i zamkniętych zaskórników,
  • w powyższych zaskórnikach panują bardzo korzystne warunki dla rozwoju flory beztlenowej prowadzące z kolei do rozwoju elementów grudkowych, krostkowych i ropnych,
  • powstawanie stanu zapalnego w otoczeniu i mieszkach włosowych w wyniku drażniącego działania wolnych kwasów tłuszczowych, które odłączają z trójglicerydów powyższe drobnoustroje o wybitnych właściwościach rozkładających trójglicerydy.

Jakie metody stosujemy w leczeniu i pielęgnacji skórnych zmian trądzikowych?

Do podstawowych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych zmian trądzikowych należą:

  • leczenie miejscowe polegające na usunięciu nadmiernej ilości wydzieliny łojowej z powierzchni skóry oraz na działaniu keratolitycznym w celu przeciwdziałania tworzeniu się czopów rogowych w ujściach mieszków; w tym celu stosuje się leki o działaniu przeciwłojotokowym, keratolitycznym, dezynfekującym i przeciwbakteryjnym,
  • leczenie ogólne farmakologiczne pod opieką lekarza dermatologa,
  • we współczesnej dermatologii i kosmetologii coraz więcej uwagi poświęca się leczeniu zmian skórnych trądzikowych i ich pielęgnowaniu metodami naturalnymi z użyciem preparatów pochodzenia roślinnego oraz przy pomocy zabiegów przyrodoleczniczych, do których należą:
  • miejscowe zastosowanie leczniczych wód mineralnych, które poprawiają w skórze krążenie, pobudzają procesy wewnątrzkomórkowej przemiany materii i wywierają na skórę działanie redukujące, keratolityczne; w tym celu stosuje się wody mineralne radoczynne, kwasowęglowe i solankowe.

 

„Żel ACNE-MINERAL (dr Duda) dzięki zawartości w nim leczniczej mineralnej solanki jodkowo-bromkowej, wapniowo-magnezowej wykazuje następujące działanie: keratolityczne i keratoplastyczne oraz przeciw zapalne na skórę, powoduje resorbcję ognisk zapalnych (wykwitów trądzikowych) i polepszenie warunków odżywienia skóry i jej wyglądu, zmniejsza hypersekrecję łoju, likwidując obraz cery tłustej. Dzięki powyższym właściwościom, żel ACNE-MINERAL (dr Duda) jest preparatem wspomagającym leczenie różnych klinicznych form trądzika, szczególnie jego łagodnej formy (trądzik w fazie pierwszej) oraz preparatem pielęgnacyjnym dla cery tłustej i mieszanej.

lek. med. Jadwiga Matla-Stodolna, specjalista dermatolog

Facebook