Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest najczęstszą chorobą dermatologiczną u ludzi młodych, a która dotyczy większości osób w wieku dojrzewania. Jest to choroba skóry, która jest znana od bardzo dawna, bo opisywali ją już Arystoteles (IV w p.n.e.) i Pliniusz (I w n.e.).
Nazwa choroby „acne” powstała na skutek błędu pisarskiego i zamiany litery „m” wyrazu „acme” w literę „n”. Błąd ten popełniono ponad tysiąc lat temu, w czasie przepisywania Księgi Aetios, w której mianem „acme” (szczyt, wierzchołek) określono kształt występujących w trądziku pospolitym wykwitów chorobowych.
Trądzik pospolity jest stanem zapalnym aparatu gruczołu łojowego i mieszka włosowego o przewlekłym przebiegu, które to zmiany skórne umiejscawiają się na skórze twarzy, karku, górnej części ramion, piersi i pleców. Skóra taka, objęta zmianami ma wygląd „skóry tłustej”, ponieważ dochodzi do nadczynności wydzielniczej gruczołów łojowych i powlekania się na jej powierzchni łoju skórnego.
Jak dochodzi do powstawania zmian trądzikowych?
Trądzik pospolity ma dość złożony mechanizm tworzenia się zmian skórnych, na który składają się:
- wzmożona produkcja łoju, zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych prowadzące w końcowym efekcie do ich zamknięcia i powstawania elementów zastoinowych czyli otwartych i zamkniętych zaskórników,
- w powyższych zaskórnikach panują bardzo korzystne warunki dla rozwoju flory beztlenowej prowadzące z kolei do rozwoju elementów grudkowych, krostkowych i ropnych,
- powstawanie stanu zapalnego w otoczeniu i mieszkach włosowych w wyniku drażniącego działania wolnych kwasów tłuszczowych, które odłączają z trójglicerydów powyższe drobnoustroje o wybitnych właściwościach rozkładających trójglicerydy.
Jakie metody stosujemy w leczeniu i pielęgnacji skórnych zmian trądzikowych?
Do podstawowych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych zmian trądzikowych należą:
- leczenie miejscowe polegające na usunięciu nadmiernej ilości wydzieliny łojowej z powierzchni skóry oraz na działaniu keratolitycznym w celu przeciwdziałania tworzeniu się czopów rogowych w ujściach mieszków; w tym celu stosuje się leki o działaniu przeciwłojotokowym, keratolitycznym, dezynfekującym i przeciwbakteryjnym,
- leczenie ogólne farmakologiczne pod opieką lekarza dermatologa,
- we współczesnej dermatologii i kosmetologii coraz więcej uwagi poświęca się leczeniu zmian skórnych trądzikowych i ich pielęgnowaniu metodami naturalnymi z użyciem preparatów pochodzenia roślinnego oraz przy pomocy zabiegów przyrodoleczniczych, do których należą:
- miejscowe zastosowanie leczniczych wód mineralnych, które poprawiają w skórze krążenie, pobudzają procesy wewnątrzkomórkowej przemiany materii i wywierają na skórę działanie redukujące, keratolityczne; w tym celu stosuje się wody mineralne radoczynne, kwasowęglowe i solankowe.
„Żel ACNE-MINERAL (dr Duda) dzięki zawartości w nim leczniczej mineralnej solanki jodkowo-bromkowej, wapniowo-magnezowej wykazuje następujące działanie: keratolityczne i keratoplastyczne oraz przeciw zapalne na skórę, powoduje resorbcję ognisk zapalnych (wykwitów trądzikowych) i polepszenie warunków odżywienia skóry i jej wyglądu, zmniejsza hypersekrecję łoju, likwidując obraz cery tłustej. Dzięki powyższym właściwościom, żel ACNE-MINERAL (dr Duda) jest preparatem wspomagającym leczenie różnych klinicznych form trądzika, szczególnie jego łagodnej formy (trądzik w fazie pierwszej) oraz preparatem pielęgnacyjnym dla cery tłustej i mieszanej.
lek. med. Jadwiga Matla-Stodolna, specjalista dermatolog