Łuszczyca stóp – przyczyny, objawy, leczenie


Łuszczyca stóp utrudnia wykonywanie codziennych czynności i skutecznie przyczynia się do obniżenia jakości życia osób dotkniętych tą dolegliwością. Nieestetyczne wykwity skórne twardnieją i często sprawiają ból podczas chodzenia. Istnieje wiele rodzajów łuszczycy stóp, a choroba może zaatakować tylko wybrane części nóg. Jak wyleczyć łuszczycę na stopach i odzyskać zdrowy wygląd skóry?
Czym jest łuszczyca stóp?
Łuszczyca stóp to ogólnoustrojowa choroba skóry, odmiana klinicznej postaci zwykłej łuszczycy skóry. Nie występuje miejscowo i dotyka wybrane partie ciała, głównie powierzchnie dystalne kończyn (dłoni i stóp). Ma przewlekły i zapalny charakter, a jej pojawieniu się towarzyszą zmiany skórne o zróżnicowanym wyglądzie. Obszar występowania tzw. wykwitów sprawia, że przyjmuje bardzo dokuczliwy przebieg i często sprawia ból podczas poruszania się.
Jak wygląda łuszczyca na stopach?
Łuszczyca na stopach w pierwszej fazie często bywa mylona z reakcją alergiczną – zmiany skórne przyjmują czerwony odcień i wyróżnia je złożona struktura tkanek układających się w nieestetyczne zgrubienia. W wyniku zaostrzenia objawów naskórek pęka, a skóra rogowacieje, przyczyniając się do wywołania bólu oraz świądu w miejscach zajętych przez chorobę.
Przeczytaj również o charakterystyce i właściwej pielęgnacji skóry alergicznej.
Zmiany skórne występujące przy łuszczycy stóp głównie zlokalizowane są w części podeszwowej, a u niektórych wykwity pojawiają się tylko w wybranych obszarach kończyn. W klasyfikacji odmian łuszczycy wyróżnia się:
- łuszczycę zwykłą stóp (w tym łuszczycę pięt i łuszczycę palców u nóg),
- łuszczycę zwykłą paznokci,
- łuszczycę krostkową paznokci,
- krostkowe zapalenie skóry palców (łuszczyca krostkowa na stopach).
Łuszczyca paznokci może współtowarzyszyć łuszczycy zwykłej stóp lub stanowić oddzielną przypadłość. Zazwyczaj ta odmiana choroby przyczynia się do powstania zgrubień i ubytków w płytce paznokcia, a także może prowadzić do bielactwa paznokci. W zaawansowanym stadium obecność łuszczycy paznokci może przyczynić się do objawów łuszczycowego zapalenia stawów i trwałych zmian w obrębie struktury kości.
Przyczyny łuszczycy stóp i nóg
Trudno jednoznacznie określić przyczyny łuszczycy stóp, ponieważ choroba może ujawnić się za sprawą czynników:
- Genetycznych – jest przekazywana poprzez tzw. gen łuszczycy (antygen HLA-Cw6, którego obecność powiązano z występowaniem i rozwojem choroby).
- Immunologicznych – obecność limfocytów T wpływa na dysfunkcje układu odpornościowego, w wyniku czego powstają cytokiny (białe krwinki) o charakterze zapalnym, które nasilają występowanie skórnych wykwitów.
- Środowiskowych – częste infekcje, nałogi, zła dieta, a także nieodpowiednio dobrane obuwie i przeciążanie stóp wpływa na aktywację choroby.
Każda osoba może inaczej odczuwać obecność łuszczycy na stopach zarówno pod względem obszaru występowania, jak i stopnia rozwoju zmian skórnych.
Łuszczyca na stopach – jak leczyć?
To, jak wyleczyć łuszczycę na stopach w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz obszaru występowania. Dobór metody leczenia zawsze powinien zostać skonsultowany ze lekarzem specjalizującym się w chorobach skóry. W przypadku łuszczycy stóp proces przywracania pożądanego stanu naskórka może zająć wiele czasu, zanim pacjent odczuje i zauważy poprawę. Wszystko za sprawą problematycznego miejsca, które stale jest narażone na otarcia oraz zetknięcie z chorobotwórczymi bakteriami lub grzybami utrudniającymi proces kuracji.
W leczeniu łuszczycy stóp najczęściej stosuje się miejscowo preparaty farmakologiczne o działaniu keratolitycznym (złuszczającym zrogowaciały naskórek) oraz maści i płyny o działaniu zmiękczającym, np. z dodatkiem mocznika lub kwasu salicylowego. W poważniejszych stanach dermatolog zleca terapię z wykorzystaniem kortykosteroidów lub retinoidów.
Łuszczyca stóp – pielęgnacja stóp żelem siarczkowym
Przy łuszczycy stóp duże znaczenie ma również sposób pielęgnacji skóry, który wzmocni działanie kuracji leczniczej i przyspieszy regenerację twardego i popękanego naskórka. Polecane są kąpiele z zastosowaniem kosmetyków uzdrowiskowych o działaniu nawilżającym, keratoplastycznym i keratolitycznym. Dzięki domowemu zabiegowi na skórę łuszczycową stanie się ona miękka i elastyczna.
W ofercie produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry stóp osób z łuszczycą doskonale sprawdza się Żel siarczkowy Dr Duda na bazie mineralnej wody siarczkowej z ujęcia „Zuzanna” w miejscowości Las Winiarski. Kąpiele siarczkowe odżywiają skórę i wykazują dobroczynny wpływ na łuszczycę stóp – łagodzą podrażnienia i świąd, zmniejszają potliwość i redukują nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy chorobom tej części ciała. Skóra staje się sprężysta i prawidłowo odżywiona, a łuszczyca skóry na stopach przestaje stanowić wstydliwy problem.
W składzie żelu siarczkowego Dr Duda można znaleźć składniki, takie jak:
- bocheńska sól lecznicza,
- glicerol,
- olejek sosnowy.
Dzięki ich właściwościom przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym można w pełni zadbać o utrzymanie właściwej pielęgnacji stóp, zapewniając im przy tym odpowiedni poziom nawilżenia i substancji odżywczych.
Żel siarczkowy jest częścią programu czterech kroków pielęgnacji skóry łuszczycowej Dr Duda.