Pielęgnacja skóry latem
Lato to szczególny okres, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych oddziałujących na naszą skórę. Chociaż witamina D jest naszemu organizmowi bardzo potrzebna, narażenie naszej skóry na promieniowanie UV prowadzi do bardzo negatywnych skutków. Sprawdź jak dbać o skórę latem i jakie kosmetyki na lato są najbardziej skuteczne w ochronie przeciwsłonecznej!
Jak dbać o skórę latem? – Promieniownie UVA i UVB
Produkty kosmetyczne chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB sa bardzo istotnym elementem zabezpieczenia skóry przed szkodliwymi skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce. Ten rodzaj promieniowania istotnie wpływa na wygląd i kondycję naszej skóry. Reakcją skóry na promieniowanie słoneczne jest jej zaczerwienienie i powstawanie opalenizny, która jest mechanizmem obronnym naszego organizmu. W czasie opalania się w skórze powstaje bązowy barwnik skóry, czyli melanina, której zadaniem jest pochłanianie promieniowania ultrafioletowego. Skutkiem kumulacji działania promieniowania ultrafioletowego (UV) są fotostarzenie skóry oraz stymulacja rozwoju procesu nowotworowych.
Pielęgnacja skóry w lecie a promieniowanie UVA, UVB i UVC
Skrót UV pojawia się, gdy mówimy o promieniowaniu słonecznym i wpływie słońca na skórę.
W zależności od długości fali możemy podzielić je na trzy zakresy:
- UVA, promienie te posiada największą długość fali (320 – 400 nm) i stanowi prawie 95% promieniowania ultrafioletowego. Określane jest ono jako promieniowanie długie i przedostaje się najgłebiej do naszej skóry, ponieważ dociera aż do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej. Odpowiedzialne jest ono za przedwczesne starzenie się skóry. Warto pamiętać o tym, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, dlatego zarówno nasza skóra, jak i oczy powinny być chroniona niezależnie od pory roku.
- UVB, promieniowanie UVB ma zares fali wynoszący od 280 do 320 n. Stanowi ono zaledwie 5% promieniowania docierającego do powierzchni Ziemii, ale ma ono bardzo silny wpływ na naszą skórę i zdrowie. Ulega ono pochłanianiu w warstwie rogowej naskórka, czyli działa powierzchownie. Co więcej, odpowiada ono za powstawanie rumienia opalenia słonecznego, który związany jest z rozszerzeniem naczyń włosowatych skóry. W wyniku uwalniania prostaglandynz uszkodzonych kantykacytów dochodzi do powstawania reakcji zapalnej.
- UVC, promieniowanie UVC ma namniejszą długość fali (od 200 do 280nm), ale posiada największą moc. Praktycznie rzeczbiorąc nie dociera ono do powierzchni Ziemii, ponieważ jest pochłaniane przez warstwę ozonową, lecz coraz częściej pojawiają się informacje, że dziura ozonowa stale się powiększa i może miec wpływ na jego przenikanie do Ziemii. UVC ma działanie promieniotwórcze, a także może uszkadzać rogówkę oka. Promieniowanie to, może być wytwarzane sztucznie przez lampy rtęciowe i wykorzystywane do dezynfekcji powietrza.
Pielęgnacja skóry latem, czyli obowiązkowo filtry UV
W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa związanego z negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych, pielęgnacja skóry latem (i nie tylko) powinna być oparta o preparaty kosmetyczne, które zawierają tzw. Filtry UV (filtry ochronne). Wyróżniamy kilka rodzaji filtrów przeciwsłonecznych, jednak zazwyczaj dzielą się ona na fizyczne i chemiczne.
- Filtry fizyczne – Do filtrów fizycznych czyli tzw. filtrów mineralnych zalicza się barwne pigmenty o wielkości cząstek 200-300 nm oraz pigmenty mikronizowane o wielkości cząstek poniżej 100 nm. Pigmenty, oprócz promieni ultrafioletowych, rozpraszają także światło widzialne i dlatego pozostawiają na powierzchni skóry białą warstwę. Najszersze zastosowanie wśród filtrów fizycznych znajdują ditlenek tytanu (TiO2) oraz tlenek cynku (ZNO).
- Filtry chemiczne – Filtry chemiczne, to filtry UV, które stosunkowo efektywnie pochłaniają promieniowanie, ale ich fotostabilność jest bardzo często ograniczona. Te filtry ochronne to związki organiczne należące do różnych klas, które pochłaniając energię światła słonecznego zamieniają ją w energię cieplną. W tej grupie filtrów UV najczęsciej stosowane są pochodne kwasu salicylowego i kamfory.
Mechanizm działania filtrów fizycznych polega głównie na zjawisku odbijania lub rozpraszania promieni słonecznych, natomiast filtry chemiczne wykazują zdolność ich absorbowania. W recepturze produktów kosmetycznych fotoochronnych, oprócz syntetycznych filtrów UV, stosowane są składniki pochodzenia naturalnego, które posiadają zdolnośc pochłaniania promieniowania UV.
Rola antyoksydantów w pielęgnacji skóry latem
Istotną rolę odrywają również wtórne substancje promieniochronne, czyli antyoksydanty. Ich działanie polega na neutralizacji wolnych rodników powstających pod wpływem UV, dzięki czemu ograniczane jest szkodliwe działanie na skórę. Filtry UV powinny działać tylko i wyłącznie na powierzchni skóry, nie przekraczać granicy skóry właściwej i nie przenikać do krążenia ogólnego.
Ponadto, sprawdzone kosmetyki na lato zawierające substancje promieniochronne, powinny długo utrzymywać się na powierzchni skóry i nie ulegać szybkiemu ścieraniu się. Substancje promieniochłonne powinny być stabilne pod względem chemicznych i fizycznych, bezbarwne oraz bezzapachowe. Muszą być zgodne ze wszystkimi składnikami wchodzącymi w skład receptury oraz nie powinny wywoływać reakcji alergicznych.
Przeciwutleniacze (antyoksydanty) odgrywają istotną rolę w przeciwsłonecznej ochronie naszej skóry. Oczywiście nie zastępują one filtrów przeciwsłonecznych, ale mogą zmniejszyć negatywny wpływ promieni słonecznych na skórę. Mechanizm działania antyoksydantów polega na wyłapywaniu i inaktywacji wolnych rodników tlenowych . Liczne badania wskazują, że to właśnie uniemożliwienie wytwarzania się i neutralizacja wolnych rodników jest najskuteczniejszą formą przed fotostarzeniem, a to napewno zapewnia dobry filtr ochronny w duecie z antyoksydantami.
Rola antyoksydantów nie ogranicza się jedynie do ochrony skóry przed promieniami słonecznymi, ponieważ zabezpieczają one również nasze komórki skóry przed szkodliwie działającym stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami.
Do powstawania stresu oksydacyjnego przyczynia się wiele czynników, m.in. stres, przewlekłe zmęczenie, nieprawidłowa dieta, używki, bardzo szybko postępujące zanieczyszczenie środowiska, a także ekspozycja naszej skóry na słońce. Wymienione czynniki sprawiają, że w naszym organiźmie powstają wolne rodniki tlenowe, znane jako ROS (Reactive Oxygen Species).
Czym są wolne rodniki tlenowe? To niesparowane atomy tlenu, którym brakuje jednego elektronu. Dążąc do uzyskania stanu równowagi, atakują “zdrowe” struktury, np. Błony komórkowe I DNA obecne w jądrach komórek. Tym samym przyśpieszają one starzenie komórek I ich przyspieszone niszczenie.
A oto przykłady antyoksydantów, które pomagają chronić naszą skórę przed słońcem:
- tokoferol (witamina E), przynoszący całodobowe korzyści antyoksydacyjne, który pod wpływem światła UVA redukuje powstające produkty uboczne utleniania w skórze i jednocześnie aktywuje glutation obecny w naszej skórze, powszechnie uznawany za tzw. enzym młodości;
- ekstrakt z owoców kiwi jest bardzo bogatym źdródłem witaminy C oraz luteiny, ważnych przeciwutleniaczy wzmacniających odporność skóry;
- ekstrakt z owoców zawiera kwasy chlorogenowe, które istotnie redukują uszkodzenia komórkowe i zaczerwienienie spodowodowane przez światło UV;
- ekstrakt z zielonej herbaty zawierający galusa epigallokatechiny neutralizujący wolne rodniki wytwarzane przez światło UV;
- korzeń lukrecji to przeciwutleniacz o wybitnych właściwościach kojących naszą skórę oraz poprawiający matowy, nierówny koloryt skóry a dzięki zawartości związku o nazwie licochalcone- 17 , który pod wpływem promieniowania UV zmniejsza powierzchowne uszkodzenia.
Naturalne filtry przeciwsłoneczne w letniej pielęgnacji cery
Coraz częściej zwiększa się zainteresowanie konsumentów produktami kosmetycznymi, w których w recepturze występują naturalne substancje promieniochłonne. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które posiadają zdolnośc pochłaniania promieniowania ultrafioletowego. Co prawda posiadają one raczej niewielkie właściwości fotoochonne i dlatego są stosowane wraz z filtrami mineralnymi lub chemicznymi. Obecność naturalnych substancji fotoochronnychjest szczególnie wskazana w produktach kosmetycznych do codziennej pielęgnacji skóry latem. Składniki roślinne zawierają w swoim składzie również związki bardzo korzystnie wpływające na zdrowie i kondycję skóry, i likwidują późne skuti nadmiernego opalania się.
Do naturalnych, roślinnych substancji o właściwościach pochłaniania promieniowania ultrafioletowego należą:
- masło Shea,
- masło kakaowe,
- olej arganowy,
- olej makadania,
- olej sezamowy,
- czy olej awokado.
Podobnie właściwości fotoochronne wykazują również niektóre ekstrakty roślinne, m.in. te z:
- kocanki piaskowej,
- rumianku lekarskiego,
- kruszyny europejskiej,
- tarczycy bajskalskiej,
- zielonej herbaty,
- pieprzu długiego,
- oraz z szafranu oraz aloesu.
Pięlęgnacja skóry w lecie – sprawdzone kosmetyki
Dbając o naszą skórę latem warto jest zaopatrzeć się w kosmetyki bogate w antyoksdanty, które skutecznie chronią ją przed promieniami słonecznymi. Najsilnijeszym antyoksydantem wytwarzanym przez komórki naszego organizmu jest organiczny związek chemiczny glutation, należący do grupy peptydów.
Jego główną rolą jest ochrona komórek przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, glicyny i glutaminy. Ponadto glutation powstający w skórze eliminuje procesy oksydacyjne ograniczając wpływ wolnych rodników. Chroni przed uszkodzeniem wkłókna kolagenu, dzięki czemu opóźnia proces powstawania zmarszczek i dba o zachowanie prawidłowej jędrności i elastyczności skóry.
W takim razie jakie kosmetyki na lato zawierają antyoksydanty? Jednym z naturalnych surowców, z których glutation jest biosyntetyzowany w skórze jest buska woda siarczkowa, która jest podstawową bazą kosmetyków uzdrowiskowych marki Dr Duda, polecanych do pielęgnacji skóry w okresie letnim.
Siarczki zawarte w wodzie mineralnej siarczkowej ze źródła “Zuzanna” są niezbędne w biosyntezie glutationu w skórze, ponieważ siarka wbudowana jest w aminokwasy: metioninę i cysteinę. Wraz z utlenioną formą cysteiny- S-S cystyną, odpowiada za tworzenie aktywnego centrum oksydoredukcyjnego glutationu.
Bardzo istotnym, naturalnym składnikiem buskiej urody siarczkowej ze źródła “Zuzanna” jest biopierwiastek selen, nazywany w kosmetologii pierwiastkiem młodości. Jako antyoksydant w połączeniu z witaminą E opóźnia procesy starzenia I przyspieszają regenerację komórkową. Neutralizuje szkodliwy wpływ promieni słonecznych na skórę I chroni przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Łagodzi podrażnienie skóryi działa przeciwalergiznie. Reguluje wydzielanie sebum, dlatego jest skutecznym narzędziem w zwalczaniu łupieżu.
W naszej ofercie posiadamy kosmetyki na bazie wody siarczkowej, które doskonale nadają się do pielęgnacji skóry latem. Szczególnie zalecamy stosowanie tych o silnym działaniu nawilżającym:
- Buski Krem Siarczkowy z wit. A+E Dr Duda,
- Buskie Mydło Siarczkowe Dr Duda,
- Żel Siarczkowy SERUM PSORINO,
- Oliwka Siarczkowa SERUM PSORINO
- żel z linii SPA siarczkowe Busko-Zdrój,
- oraz Biosiarczkowy emulsjożel.
Chociaż filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania jest bardzo dobry, to jednak nie zapewnia 100% ochrony przed szkodliwymi promieniami. Na przykład filtr przeciwsłoneczny z SPF zatrzymuje około 93% złego promieniowania ultrafioletowego (UV), spf 30 zapewnia 97%% ochrony a SPF 50+ zapewnia około 98%. Długotrwała ekspozycja w połączeniu ze słabą ochroną może być przyczyną tego, że promienie UV przedostaną się w głąb skóry, wywołując w niej uszkodzenie.
Bardzo istotnym elementem ochrony przeciwsłonecznej i przeciwstarzeniowej jest odpowiedni dobór filtrów w połączeniu z produktami kosmetycznymi zawierającymi stabilny zestaw antyoksydantów.
Najczęściej osiągana przez antyoksydanty wartość RSF nie przekracza 2, co jest związane z ich zdolnością penetracji przez naskórek. Już jednak współczynnik RSF>1 oznacza ochronne działanie produktu. Wprawdzie w przeciwieństwie do filtrów UV, udział omówionych naturalnych antyoksydantów w hamowaniu procesów wolnorodnikowych pod wpływem UV jest niewielki, mimo to są naszymi sprzymierzeńcami w walce z wolnymi rodnikami.
Ponadto wiele antyoksydantów wykazuje również właściwości uspokajające skórę i odgrywa ważną rolę, np. pomagając stabilizować filtr przeciwsłoneczny, jednocześnie zwiększając jego skuteczność.
Pielęgnacja skóry latem – podsumowanie
Podsumowując, należy stwierdzić, że kosmetyki uzdrowiskowe marki Dr Duda, oparte na buskiej wodzie siarczkowej, świetnie współpracują z produktami kosmetycznymi przeznaczonymi do ochrony przeciwsłonecznej. Ten doskonały duet zapewnia kompleksową ochronę skóry latem, zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Należy jednak pamiętać, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na naszą skórę nie tylko latem w okresie wakacyjnym, ale przez cały rok, dlatego powinniśmy dać o naszą skórę także w inne pory roku!