Osteoporoza – przyczyny oraz objawy
Osteoporoza to groźna choroba, która dotyczy układu szkieletowego człowieka. Przebieg tego schodzenia sprawia, iż gęstość kości ulega zmniejszeniu, a przy tym dochodzi też do zaburzeń w spójności ich tkanek. Wszystko to skutkuje podwyższoną podatnością na złamania, które pojawiają się, nawet kiedy obciążenia są niewielkie. Osteoporoza dotyka głównie kobiety, w wieku postmenopauzalnym, aczkolwiek dotyczy też starszych mężczyzn.
Osteoporoza jest niebezpiecznym schorzeniem, a dodatkowo nie daje żadnych objawów we wczesnych stadiach rozwoju. Aby dokonać rozpoznania, konieczne jest wówczas wykonanie specjalistycznych badań. Do rozpoznania w większości przypadków dochodzi wtedy, kiedy zaczyna dochodzić do patologicznych złamań, dlatego tak bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiednio wcześnie profilaktyki, która pozwoli zapobiec rozwojowi osteoporozy.
Bardzo istotne jest również to, aby osoby z grupy ryzyka tego schorzenia, regularnie badały się pod kątem osteoporozy, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne problemy i wdrożyć odpowiednie działania.
Osteoporoza i jej główne przyczyny
W warunkach prawidłowych dochodzi do nieustannego remodelowania kości. To proces, który bazuje na dwóch elementarnych mechanizmach – to resorpcja kości oraz ich odtwarzanie przez specjalistyczne komórki (osteoklasty oraz osteoblasty).
Przebieg osteoporozy sprawia, że proces ten jest zaburzony oraz przesunięty w stronę destrukcji masy kostnej, a to powoduje spadek ich gęstości, a także zwiększoną podatność na złamania. Wpływ na tę nieprawidłowość mają pewne elementy, które odpowiadają za kontrolę pracy osteoblastów oraz osteoklastów.
Elementarnym zaburzeniem, prowadzącym do rozwoju osteoporozy jest niedobór estrogenów, a zatem żeńskich hormonów płciowych. Jest to o tyle istotne, gdyż właśnie one mają pośredni wpływ na to, jak funkcjonują komórki kościotwórcze. Ponadto, utrata masy kostnej postępuje w sposób fizjologiczny wraz z wiekiem, co jest nieuchronnym elementem procesów starzenia się ludzkiego organizmu.
Najczęściej występujące objawy osteoporozy
Rozwój osteoporozy trwa często długimi latami, kiedy to nie daje żadnych zauważalnych objawów. Jedyny symptom osteoporozy, który pozwala na jej wykrycie, nie wykonując żadnych badań to złamania kości wskutek urazów, które nie pojawiłyby się u zdrowej osoby.
Zwykle to właśnie dopiero ten moment prowadzi do tego, że rozpoczynany jest pełen proces diagnostyczny, który dowodzi jedynie tego, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowanymi zmianami osteoporotycznymi w kościach konkretnego pacjenta. Z uwagi właśnie na to, kluczowe jest odpowiednio wczesne wykrycie czynników ryzyka omawianej choroby, a także wyeliminowanie ich wszędzie tam, gdzie tylko zachodzi taka możliwość.
Wspomniane wcześniej złamania, pojawiają się najczęściej w tych kościach, które narażone są na urazy w wyniku potknięcia bądź upadku. Mowa zatem o kościach nadgarstka, przedramion, bioder, a także uda.
Jeśli mamy do czynienia z zaawansowaną formą osteoporozy, może dojść do kompresyjnych złamań kręgów, wskutek ucisku własnej masy cała na kręgosłup. Podczas tego zjawiska, pojawia się gwałtowny ból pleców, a także dolegliwości przejawiające się uciskiem okolicznych, uszkodzonych tkanek na korzenie nerwowe. W wyniku licznych złamań w okolicy kręgosłupa dochodzi nawet do trwałych zniekształceń, które prowadzą do pochylonej postawy ciała, a także znacznego ograniczenia ruchomości.
Warto stosować poniższe preparaty, takie jak emulsjożel buskie SPA siarczkowe czy borowinowo-solankowy emulsjożel w ramach wspomagania i wzmocnienia leczenia/