Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy, przyczyny i pielęgnacja


Choroby skóry głowy wiążą się z uciążliwymi i wstydliwymi dolegliwościami, które trudno ukryć. Do najczęściej występujących chorób zaliczamy atopowe zapalenie skóry, łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę i grzybicę.
Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy o przewlekła choroba dermatologiczna o charakterze nawracającym. Dotyka osoby w każdym wieku, jednak największą ilość zachorowań można zaobserwować u młodzieży w okresie dojrzewania. Często spotykana jest również u niemowląt w postaci tzw. ciemieniuchy. Główną przyczyną choroby jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, co daje szereg uporczywych objawów.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny choroby
Owłosiona skóra głowy posiada dużą ilość gruczołów łojowych. To właśnie ich nadaktywność jest jedną z głównych przyczyn łojotokowego zapalenia skóry głowy. Wydzielają one zbyt duże ilości łoju, co stwarza idealne środowisko do rozwoju stanów zapalnych. Występowanie choroby związane jest też z nadmierną proliferacją grzybów z gatunku Malassezia. Łojotokowe zapalenie skóry głowy częściej dotyka mężczyzn, co związane jest ze zwiększoną produkcją hormonów androgenowych, szczególnie testosteronu.
Co jeszcze przyczynia się do rozwoju choroby?
- Obniżona odporność związana z przebiegiem chorób np. nowotworów, cukrzycy, zapaleniem wątroby, AIDS
- Schorzenia neurologiczne
- Zaburzenia hormonalne
- Nieprawidłowa higiena skóry głowy
- Źle dobrana dieta, uboga w cynk, selen i witaminy z grupy B
- Stres i silne emocje
- Nadużywanie alkoholu
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy choroby
W początkowych etapach choroby pojawia się delikatny rumień i łuszczenie się skóry. Chorzy na ŁZS w szybszym tempie pozbywają się martwego naskórka. Objawom często towarzyszy świąd, który nasila się podczas kontaktu z potem.
Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy w zaawansowanym stadium choroby? Nadmierne złuszczanie naskórka prowadzi do powstawania tłustych łusek i twardych strupów. W miejscu stanu zapalnego mogą pojawić się nadżerki i uszkodzenia skóry z surowiczym wysiękiem. Zmiany chorobowe mogą przenosić się na inne części ciała – skórę twarzy, okolice uszu, klatkę piersiową, plecy i zgięcia stawowe.
Czasami dochodzi do łysienia wywołanego przez łojotokowe zapalenie skóry głowy. Czy włosy odrosną samoistnie? Przy odpowiednim leczeniu włosy stopniowo odrastają, jeśli ich cebulki nie zostały całkowicie uszkodzone.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czy jest zaraźliwe?
Niektóre choroby dermatologiczne w szybkim tempie przenoszą się na inne osoby. Jak przenosi się łojotokowe zapalenie skóry głowy? Czy jest zaraźliwe? ŁZS to schorzenie, które nie przenosi się na inne osoby podczas kontaktu z chorym. Jednak brak wiedzy na ten temat sprawia, że osoby cierpiące na ŁZS często czują się wykluczone i rezygnują z życia społecznego.
Łojotokowe a atopowe zapalenie skóry głowy
Łojotokowe i atopowe zapalenie skóry głowy to dwie różne choroby, które dają podobne objawy. W obu przypadkach skóra łuszczy się, jest zaczerwieniona i swędzi. Obie choroby mają również nawrotowy charakter. Jednak głównymi przyczynami powstawania AZS jest podłoże genetyczne i immunologiczne – organizm chorego wytwarza nieprawidłową reakcję immunologiczną na małe ilości antygenów.
Zmiany skórne w atopowym zapaleniu skóry mają charakter wypryskowo-grudkowy, a swędzenie skóry jest zwykle silniejsze niż przy ŁZS. Ze względu na podłoże alergiczne chorym na AZS często towarzyszą inne schorzenia, takie jak astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – domowe sposoby
Bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy jest dbanie o prawidłową dietę. Należy unikać nadużywania alkoholu, picia mocnej kawy i herbaty, jedzenia mocno doprawionych potraw oraz ograniczyć spożycie cukrów prostych. Dieta chorych na ŁZS powinna zawierać dużo warzyw i owoców (szczególnie tych zawierających witaminy A, B, C i E), które są świetnymi antyoksydantami. Ważnym elementem jest także suplementacja cynku, który możemy znaleźć w orzechach, nasionach i rybach.
Dobrym sposobem są także domowe płukanki na skórę głowy. Jak wykorzystać ocet jabłkowy na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Wystarczy wymieszać szklankę ciepłej, przegotowanej wody z jedną łyżką octu jabłkowego i taką mieszankę wetrzeć w skórę głowy po umyciu. Ocet jabłkowy ma właściwości regulujące wydzielanie sebum.
Do przygotowania domowej mieszanki można użyć także oliwy z oliwek, która działa nawilżająco i ochronnie na podrażnioną skórę. Do kilku łyżek oliwy dodajemy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i wmasowujemy w skórę głowy. Po upływie ok. 15 minut całość należy spłukać i umyć głowę delikatnym szamponem. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Leczenie ŁZS uzależnione jest od:
- stopnia nasilenia choroby,
- wieku pacjenta
- i lokalizacji zmian.
Podstawą odpowiedniej terapii jest prawidłowa diagnoza, ponieważ ŁZS daje podobne objawy do innych schorzeń dermatologicznych.
Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Obecnie nie ma leku, który całkowicie wyleczy ŁZS, jednak można znacząco zniwelować dokuczliwe objawy. Leczenie farmakologiczne obejmuje preparaty zawierające antybiotyki, pochodne imidazolowe, retinoidy i sterydy. Terapia miejscowa opiera się na zastosowaniu produktów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych bezpośrednio na skórę głowy. Ważne jest używanie odpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinien zawierać składniki aktywne delikatnie oczyszczające skórę z zalegającego łoju.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – pielęgnacja
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy pielęgnacja powinna być delikatna, aby dodatkowo nie podrażniać. Błędem jest zbyt agresywne usuwanie łoju ze skóry, co może doprowadzić do nasilenia objawów.
Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawdzi się najlepiej?
Szampon mineralny Dr Duda zawiera aż 82,4 % buskiej wody siarczkowej bogatej w cynk, wapń, magnez i miedź. Delikatnie oczyszcza głowę z łoju, złuszczającego się naskórka i resztek kosmetyków. Oprócz tego szampon odżywia, wzmacnia i stymuluje cebulki włosów do regeneracji.
Do odżywienia skóry głowy sprawdzą się kosmetyki wspomagające odbudowę włosów osłabionych chorobą. Odżywka Petrosterol stymuluje krążenie w naczyniach włosowatych i pobudza włosy do wzrostu. Przywraca prawidłowe nawilżenie skóry głowy i hamuje jej nadmierne złuszczanie się. Po użyciu odżywki włosy łatwiej się rozczesują, dzięki czemu nie są narażone na dodatkowe uszkodzenia.
Jak często powinno się myć głowę przy łojotokowym zapaleniu skóry?
W zależności od potrzeb może to być nawet codziennie, ewentualnie co drugi dzień.